Obsah článku
- Hry jako Candy Crush a Tetris mohou být ve srovnání s tradičními testy lepším způsobem, jak odhalit první (rané) známky kognitivního poklesu.
- Odborníci říkají, že informace z našich smartphonů, včetně toho, jak píšeme či skrolujeme, mohou někdy lékařům pomoci odhalit některé zdravotní problémy.
- Zjištění kognitivního úbytku může pomoci vést k včasné diagnóze demence. Časná diagnóza je zde pro účinnou léčbu přímo kriticky důležitá.
Nový výzkum provedený vědci z University of Kent naznačuje, že populární hry na mobilním telefonu mohou poskytnout užitečné informace o kognitivních funkcích uživatelů. Autoři nové studie provedli řadu kognitivních testů na papíře u 21 zdravých účastníků. Poté požádali účastníky, aby strávili 10 minut hraním populárních mobilních her, jako jsou Tetris, Candy Crush Saga a Fruit Ninja. Vědci pomocí senzorů zabudovaných do mobilních telefonů uživatelů shromažďovali během hraní her data o jejich pohybech, o každém přejetí prstem, o gestech rotace a podobně.
A výsledek? Našli jasnou souvislost mezi rychlostí, délkou a intenzitou gest uživatelů během hry a jejich kognitivním výkonem. Na základě těchto zjištění dospěli k závěru, že populární mobilní hry mohou být použity k identifikaci změn pohybových schopností u lidí s Alzheimerovou chorobou, traumatickým zraněním mozku nebo jinými stavy, které mohou způsobit kognitivní pokles.
Ano, je zapotřebí dalšího výzkumu
Používání mobilních her k testování kognitivních funkcí se může ukázat jako jednodušší, rychlejší a poutavější než tradiční testy na papíře.
Podle mnoha vědců je ale zapotřebí dalšího výzkumu, aby se replikovaly výsledky této studie a aby se zjistilo, jak mobilní aplikace mohou pomoci informovat.
„Jsou to zajímavé výsledky, ale je obtížné činit nějaká tvrzení ohledně prevence kognitivního poklesu, když byla studie prováděna na zdravých dospělých, a tedy nikoli na cílové populaci,“ řekl k tématu jeden z odborníků. „U těchto typů studií se replikace stává novým zlatým standardem,“ dodal.
Sponzorováno
Využití každodenních technologií – musíme dát pozor na osobní citlivá data
V posledních letech se vědci v oblasti digitální psychiatrie a klinické informatiky stále více zajímají o používání dat ze smartphonů pro hodnocení kognitivního zdraví a duševního stavu. První zjištění naznačují, že způsoby, kterými na našich telefonech informace procházíme, jak píšeme a jak hovoříme, mohou poskytnout cenné informace o našem kognitivním stavu, zpracování informací a náladě.
Tyto informace mohou jednoho dne pomoci pacientům a jejich lékařům odhalit změny duševního stavu.
„Myslím, že při používání každodenních moderních technologií existuje obrovský potenciál k odhalení časných známek kognitivního úpadku,“ řekl jeden z vědců, který se na výzkumu podílel. „Myslíme si, že existuje obrovská příležitost použít cesty a techniky pro sběr dat k identifikaci lidí v raných fázích nemocí, a těšíme se na čas, kdy se to stane realitou,“ pokračoval.
Mezitím je zapotřebí více výzkumu k ověření výsledků raných studií a vyhodnocení možného využití mobilních aplikací pro hodnocení duševního zdraví a kognitivních změn. Zůstávají zde také otázky týkající se odpovědné správy dat shromažďovaných prostřednictvím aplikací pro chytré telefony. Kdo vlastní data, jak budou používána a jak bude chráněno soukromí pacientů? To vše se musí vyřešit.
Včasná diagnóza je nezbytná
Je normální, že s věkem lidem klesají kognitivní schopnosti. Ale když se u někoho vyvinou kognitivní změny, které narušují každodenní život, může to být příznakem zdravotního stavu, který vyžaduje léčbu.
Pokud jdete z obchodu s potravinami a zapomenete, kde jste zaparkovali auto, je to zcela normální a bude se to stávat častěji, jak stárnete. Ale pokud opustíte obchod s potravinami, ztratíte se na cestě domů a ocitnete se v pro vás neznámém prostředí, je to důvod k většímu znepokojení.
Včasná detekce kognitivních změn je důležitá pro zajištění účinné léčby a omezení ztráty dalších funkcí. V některých případech je kognitivní pokles způsoben zdravotními stavy, které jsou snadno léčitelné, například nedostatkem vitamínů. V jiných případech je to známka Alzheimerovy choroby nebo jiné formy demence.
V současné době neexistuje žádný lék na Alzheimerovu chorobu, ale k léčbě některých symptomů jsou k dispozici léky.
Sponzorováno
Pokud máte podezření, že vy nebo některý z vašich rodinných příslušníků možná máte jistý kognitivní pokles, zajděte určitě ke svému lékaři. Choďte také na pravidelné preventivní prohlídky. V rámci nich se dá udělat i kognitivní test.
A jak nám dále mohou hry pomoci?
- Díky videohrám se mozek naučí nové věci
- Máte bolesti zad? Nový výzkum říká, že vám mohou pomoci videohry. Třeba Wii Fit U.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články