Sponzorováno

Bazální teplota – k čemu se užívá její měření? 4.75/5 (8)

Bazální teplotu si můžete zapisovat do grafu...

Bazální teplotu si můžete zapisovat do grafu…

Pravidelné měření bazální teploty může být součástí snahy o to, jak si žena může zjistit, kdy má plodné a neplodné dny. Pro to se může rozhodnout v momentě, kdy se snaží s partnerem o zplození potomka, ale i při úplném opaku. Může se z toho totiž stát relativně spolehlivá metoda antikoncepce.

Jak bazální teplotu měřit?

Pro to, aby bylo možné z měření teploty usoudit na průběh menstruačního cyklu ženy, je třeba provádět měření dle určitých zásad a dlouhodobě. Základem je pravidelnost. Teplota by měla být měřena po alespoň šestihodinovém odpočinku ještě dříve, než vůbec vstanete z postele. Je možné z toho tedy udělat ranní rituál, kdy každý den proběhne měření ve stejnou dobu. Pokud ve všední dny vstáváte dříve, nařiďte si budík i o víkendu, jen změřte teplotu, a pak již můžete opět nerušeně pokračovat v odpočinku.

Měří se rtuťovým nebo digitálním teploměrem. Druhý z nich je o něco vhodnější, jelikož je možné přesnější odečtení teploty a poznají se tak i drobnější výchylky v její hodnotě. Další výhodou je také to, že teploměr si zapamatuje poslední naměřenou hodnotu, nemusíte se tak ráno starat o další zapisování. Je možné měření provádět v ústech, konečníku nebo pochvě, přičemž místo měření je již pak nadále neměnné. Nelze spolu porovnávat teploty naměřené v odlišných partiích těla.

TOP tipy jak měřit bazální teplotu?

  • Teplotu si měřte hned po probuzení, před měřením nevstávejte z postele.
  • Teplotu si měřte každé ráno ve stejnou dobu.
  • Teplotu si měřte po alespoň třech hodinách souvislého spánku.
  • Teploměr si večer připravte na dosah ruky, abyste pro něj nemusela vstávat.
  • Použijte kvalitní digitální teploměr, který ukazuje alespoň desetiny °C, nejlepší jsou teploměry určené přímo na měření bazální teploty, které rozlišují 0,05 °C.
  • Po celý menstruační cyklus používejte stejný teploměr. Pokud v průběhu cyklu měníte teploměr nebo i jen baterie v teploměru, poznamenejte si to do grafu.
  • Teplotu měřte stále na stejném místě (v ústech, příp. v pochvě), protože teploty na různých místech těla se liší. Teplotu neměřte v podpaží, výsledek takového měření není přesný.
  • Teplotu měřte každé ráno pouze jednou. Opakované měření dají často různý výsledek, což může být matoucí. Platí, že první měření pro probuzení je nejpřesnější.
  • Po pípnutí nechte teploměr ještě alespoň minutu měřit, aby bylo měření opravdu ukončeno.
  • Teplotu si zapište nejlépe ihned po měření, abyste ji později nezapomněla.
  • Teplotu si změřte i když jednorázově nedodržíte výše uvedené pokyny. V takovém případě si však k měření zapište poznámku o okolnostech.

Jaký je obvyklý průběh bazální teploty?

V průběhu menstruačního cyklu dochází k pravidelně opakovaným výchylkám bazální teploty. Pamatujte, základním principem je, že před ovulací dojde k poklesu teploty, během ovulace a až do začátku menstruace teplota naopak stoupá. Při menstruaci nastává opětovný pokles. Pokud k tomuto poklesu více dní nedochází a menstruace se tedy nedostavuje, je možné usuzovat na počínající těhotenství. Odborněji se hovoří též o dvou probíhajících fázích – luteální (následuje po ovulaci) a folikulární (před ovulací).

Sponzorováno

Jak určit, kdy probíhá ovulace?

Podstatné je však uvědomit si, že zvýšení teploty následkem ovulace probíhá s určitým zpožděním. Pokud tedy zaznamenáte vyšší teplotu více dní po sobě, je zřejmé, že ovulace proběhla. V případě, že měříte teplotu první cyklus, odhalíte ovulaci zřejmě až po jejím proběhnutí a nebudete ji předem očekávat. To je možné až poté, co během pár měsíců zjistíte, kdy u vás zhruba ovulace nastává, a zda dochází k podobnému vývoji křivky naměřených hodnot bazální teploty.

Teplotu je možné zapisovat si do předem vytvořeného grafu. Tehdy je nejlépe vidět, kdy se dostaví vzestup teploty od ovulace do menstruace. Ideální je stáhnout si některou z dostupných aplikací, kam již jen zadáte každý den naměřenou teplotu, a graf se vám sám vytvoří společně s určením termínu ovulace i plodných dní. Měření můžete kombinovat také s dalšími metodami, jak určit ovulaci – někdo ji na sobě může pociťovat, lze si dělat ovulační testy.

Které dny jsou plodné, a které neplodné??

Pokud se pár snaží otěhotnět, bývá nejčastěji doporučováno mít pohlavní styk ideálně v den ovulace, ale velká pravděpodobnost početí je i dva až tři dny před ní a jeden den po ní. Naopak, v momentě, kdy chcete měření bazální teploty užívat jako formu antikoncepce, je na místě v tyto dny (a nejlépe i jeden den před a po tomto období) své sexuální chutě utlumit nebo provozovat styk s jinou formou antikoncepce.

Může dojít ke zkreslení výsledků?

Nejprve je nutné podotknout, že měření bazální teploty se jako antikoncepční metoda hodí u žen, které mají pravidelný menstruační cyklus. Ten je ostatně hodně nápomocný i v případě, kdy chce pár otěhotnět.

Adekvátních výsledků se nedočkají ženy, které zapomenou na měření i několik dní po sobě, měří v jinou dobu nebo celkově vstávají velmi nepravidelně. Pokud před měřením dojde k nějakému pohybu a teplotu odečtete např. až po cestě do koupelny a provedení ranní hygieny, bude naměřená hodnota jiná. Zvýšená hodnota může být též následkem opakovaných nočních vycházek na toaletu. Bazální teplotu mohou dále ovlivnit užívané léky, probíhající nemoc, předchozí konzumace alkoholu nebo výrazný stres v tomto období.

Stáhněte si u nás tabulku pro zapisování bazální teploty

Tabulku si můžete stáhnout zde.

VIDEO: Co je OVULACE a kdy probíhá? – Rozhovor s odborníkem (MUDr. Štěpán Machač Ph.D.)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva