Obsah článku
Bazalka – Ochránkyně lásky i včelařský poklad
Bazalka pravá (Ocimum basalicum) pochází z Indie. Její jméno pochází z řečtiny a přeložit se dá i jako král. A podstata jejího jména jí právem náleží. Pro mnohé národy je bazalka dokonce posvátnou rostlinou, či symbolem ochrany a lásky. V našich končinách nám její vůně připomíná především sluncem zalité Středomoří.
Mimo jiné je bazalka i významnou včelařskou rostlinou, jejíž květy slouží včelám na sklizeň kvalitního a aromatického pylu.
Obsahuje omega 3 mastné kyseliny
I když by to od ní čekal málokdo, bazalka obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Kromě nich je nabitá i dalšími skvělými látkami, jako například vitamíny K, A, C, vápníkem, železem, hořčíkem, ale ukrývají se v ní i silice, třísloviny a esenciální mastné oleje, například: estragol, linalol, cineol, eugenol, sabinen, myrcen, či limonen.
Olej z listů bazalky působí silně protizánětlivě a účinkuje někde i tehdy, pokud již bakterie nereagují na klasické farmaceutické léky.
Sponzorováno
Jak si vypěstovat bazalku?
Jde o jednoletou rostlinku, to znamená, že si ji musíte každý rok vysazovat nanovo. Nejjednodušší a zároveň nejrychlejší formou, jak si doma zajistit čerstvé lístky, je koupě hotové bazalky. Tu koupíte v každém zahradnictví a často i v hypermarketech za cenu do 100Kč. Pěstovat ji můžete doma na okně v květináči, přičemž má ráda hodně vody.
Přesaďte ji do zahrady
Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, do venkovního prostředí se přesazuje až v druhé polovině května, ať už jde o koupenou květináčích, nebo doma vypěstované sazenice, ze zasazených semínek. Lístky se sbírají průběžně, podle vzrůstu. Má ráda teplejší podnebí a hlinitopísčité půdy. Pozor však na hlemýždě, kteří vědí, co je dobré a také si na ní rádi pochutnají.
Bazalka má široké spektrum léčivých účinků
Bazalka je nejen chutná, ale pomáhá i při různých problémech:
- působí uklidňujícím na nervový systém,
- zmírňuje kašel,
- vhodná při astmatu,
- zmírňuje nadýmání, působí proti plynatosti,
- má antimikrobiální účinky,
- zvyšuje vylučování moči,
- posiluje žaludek,
- posiluje kardiovaskulární systém,
- zlepšuje chuť k jídlu,
- účinná při zánětu ledvin,
- zevně se používá jako kloktadlo a na těžko se hojící rány.
- posiluje srdce
Má univerzální kuchyňské využití
Bazalka je neodmyslitelně spjata zejména s ochucením těstovin a rajčatových jídel. Neomezujte její použití pouze na ně. Vyzkoušejte si ji přidat i do jiných druhů pokrmů a objevte tak kombinaci nových chutí.
Bazalka dodá skvělou novou chuť také různým omáčkám, polévkám, zahuštěné omáčky, nálevem, rybám, dresinkům, nápojům, či různým druhům masa.
Klasika je přitom použití v italském salátu Caprese. Připravte si ho doma i vy!
A co dalšího si o bazalce přečíst?
- TIP: Jaké účinky na zdraví mají bazalková semínka?
- Esenciální olej z bazalky posvátné (Ocimum tenuiflorum) – vlastnosti, účinky, kontraindikace
VIDEO: Bazalka je lék i koření
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Imunita a imunitní systém, Lidské srdce, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] květy, listy, semena, stonky nebo kořeny rostlin vhodných k ochucování porkmů, jako je máta, bazalka, rozmarýn, tymián, estragon, šalvěj, fenykl, vavřín, oregano, kmín, jalovec, petržel, […]
[…] si, pokud si dítě zvykne na jednotlivé chutě a pak občas můžete přihodit někde lísteček bazalky a později i kousíček pepře. Ten se doporučuje používat až po třetím roce […]
[…] dnes vybírají čtyřicátníky a padesátníky. Je to daň za hektický způsob života. … Bazalka posiluje […]
Kontraindikace: glaukom,atonie střev,prostata, tachykardie, retence moči. Svěřte vyjádření odborníkovi !!!