Sponzorováno

Babské rady a lidové recepty na zácpu 4.86/5 (14)

Babské rady a recepty na zácpuPokud máte problém se zácpou, obvykle se doporučuje například zvýšit příjem vlákniny, tekutin a více se hýbat. Při zácpě je sice třeba zlepšit životní styl, jenže účinky se dostaví až po určitém čase. Obvykle bychom ocenili rychlejší pomoc, která přinese úlevu.

Jaké jsou tedy babské recepty proti zácpě?

Zkuste olivový nebo kokosový olej

Jak použít olivový olej proti zácpě? Jednoduše. Dejte si ráno nalačno polévkovou lžíci. Důležité je, abyste vydrželi alespoň 30 minut, dokud se nasnídáte. Olivový olej má totiž mírně projímavé účinky a celkově příznivě působí na trávení. Pokud vám zcela nesedí chuť olivového oleje, smíchejte ho s citronem nebo jej vyměňte za kokosový olej.

Dejte šanci třtinové melase

Je vedlejším produktem při výrobě třtinového cukru, je nabitá živinami a dokonce vám pomůže i při zácpě. Navíc je chutná a můžete ji klidně používat jako zdravou náhradu rafinovaného cukru. Jak na to? Dopřejte si 1-2 čajové lžičky melasy denně. Melasa má specifickou chuť, a tedy pokud vám nechutná, dejte ji do vody s citronem a vypijte.

Sežeňte si lněný olej

Lněný olej získaný lisováním za studena ze semínek lnu, seženete nejen ve specializovaných obchodech, ale například i v supermarketech. Denně si dopřejte 1 polévkovou lžíci smíchanou s pomerančovou šťávou. Pokud nepomůže, zkuste to za několik hodin zase.

Nezanevřete ani na švestky

Pokud máte k dispozici čerstvé, tak si z nich udělejte šťávu. V případě, že ne, sáhněte po sušených. Ty namočte do vody a snězte. Ideální, pokud tak učiníte večer, protože účinek se dostaví o několik hodin. Perfektní na trávení jsou švestky umeboshi.

Sponzorováno

Pomůže i pampeliška

Pampeliška vám nemusí pomoci okamžitě, protože patří k „jemnějším“ prostředkům proti zácpě. Pijte 3-krát denně šálek pampeliškového čaje. Na jeden šálek použijte 1-2 čajové lžičky sušených listů, zalijte vodou, nechte 10 minut louhovat a vypijte.

Začněte den jogurtem

Kvalitní bílý jogurt s obsahem „přátelských“ mléčných bakterií je také dobrým pomocníkem. Dejte si ho na snídani a pak snězte další jeden nebo dva během dne. Vhodný je i kefír.

Vychutnejte si fíky

Fíky jsou zásobárnou vlákniny, která dokáže rozhýbat líné střeva. Jak je použít? Namočte 2-3 fíky do vody na několik hodin. Večer si dopřejte jednu polévkovou lžíci spolu s medem.

Funguje i špenát

Pomůže syrový i vařený. V případě problémů se zácpou umixujte půl šálku listů špenátu se stejným množstvím vody. Přidat můžete i lněné, chia nebo bazalkové semínka.

Konzumace kompotů

Dle našich babiček pomůže i konzumace rybízového či švestkového kompotu.

Zaječice a Šaratice

Šaratice – tato speciální minerální voda má prokazatelné projímavé účinky, takže šaratice na zácpu je dobrá a hlavně naprosto nenávyková volba, avšak nemusí pomoci vždy (spíše v lehčích případech).
Zaječice (Zaječická hořká) – minerální voda z Českého středohoří s projímavými účinky, která nedráždí zažívací trakt a působí protizánětlivě. Taky super.

Babičky říkají: „S přírodou nebojujte“

Jasně, neměli bychom bojovat s přírodou. Tudíž není dobré se do vyměšování nutit (sednout si jen tak, možná se povede, je to ok, ale násilím tlačit už není správné), ale také ho nesmíme zadržovat.

Čemu se raději vyhněte?

Naše babičky měly v tomto jasno. Abychom to ještě nezhoršili, měli bychom z jídelníčku na nějakou dobu odstranit:

– černý čaj
– bílé pečivo
– rýži
– borůvky

Podívejte se na rady, jak řešit zácpu u dětí.

VIDEO: Jak řešit zácpu?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva