Sponzorováno

Audiometrie – kdy, proč a jak se provádí? 4.29/5 (14)

  • Audiometrie je diagnostická metoda používaná k měření a hodnocení sluchových funkcí. Provádí se pomocí přístroje zvaného audiometr, který generuje různé zvuky v různých frekvencích a intenzitách, aby zjistil, jak dobře pacient slyší.
  • Audiometrie je klíčová pro diagnostiku různých typů sluchových ztrát a jiných poruch sluchu.

Co je to audiometrie?

Ztráta sluchu přichází s postupujícím věkem, ale vlastně může postihnout každého. Podle jedné studie trpí ztrátou sluchu nejméně 25 procent lidí starších 50 let a 50 procent lidí starších 80 let. Jedním ze způsobů, jak testovat či vyšetřovat ztrátu sluchu, je právě použití audiometrie.

Audiometrické vyšetření testuje, jak dobře funguje váš sluch. Testuje intenzitu i tón zvuků, problémy s rovnováhou a další problémy související s funkcí vnitřního ucha. Test provádí lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu ztráty sluchu nazývaný audiolog.

Měrnou jednotkou pro intenzitu zvuku je decibel (dB). Zdravé lidské ucho může slyšet tiché zvuky, jako je šepot. Ty mají asi 20 dB. Hlasitý zvuk, jako je například proudový motor, je mezi 140 a 180 dB. Tón zvuku se měří v cyklech za sekundu. Jednotkou měření tónu je Hertz (Hz). Nízké basové tóny měří kolem 50 Hz. Lidé mohou slyšet tóny mezi 20-20 000 Hz. Lidská řeč obecně spadá do rozsahu 500-3000 Hz.

Průběh audiometrie

Průběh audiometrie

 

Proč se provádí audiometrie

Audiometrický test se provádí, aby se zjistilo, jak dobře slyšíte. Audiometrie může být provedena jako součást rutinního screeningu nebo jako reakce na znatelnou ztrátu sluchu.

Mezi běžné příčiny ztráty sluchu patří:

  • vrozené vady
  • chronické ušní infekce
  • dědičné stavy, jako je otoskleróza, ke které dochází, když abnormální růst kostí brání strukturám v uchu ve správném fungování
  • poranění ucha
  • onemocnění vnitřního ucha, jako je Ménièrova choroba nebo autoimunitní onemocnění, které postihuje vnitřní ucho
  • pravidelné vystavení hlasitým zvukům
  • prasklý ušní bubínek

Poškození ucha nebo vystavení hlasitým zvukům po dlouhou dobu může způsobit ztrátu sluchu. Zvuky hlasitější než 85 dB, jaké slyšíte na rockovém koncertě, mohou způsobit ztrátu sluchu již po několika hodinách. Pokud jste pravidelně vystaveni hlasité hudbě nebo průmyslovému hluku, je dobré používat ochranu sluchu, jako jsou pěnové špunty do uší.

Senzorineurální ztráta sluchu nastává, když vláskové buňky v hlemýždi nefungují správně. Hlemýžď ​​je část ucha, která převádí zvukové vibrace na nervové impulsy, které jsou vysílány do mozku. K senzorineurální ztrátě sluchu může dojít také v důsledku poškození nervu, který přenáší zvukovou informaci do mozku, nebo poškození části mozku, která tyto informace zpracovává. Tento typ ztráty sluchu je obvykle trvalý. Může být mírný, střední nebo závažný.

Rizika audiometrie

Audiometrie je absolutně neinvazivní a nepředstavuje žádné riziko.

Sponzorováno

Jak se připravit na audiometrii?

Audiometrická zkouška nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Jediné, co musíte udělat, je dostavit se na schůzku včas a postupovat podle pokynů audiologa. To je vše :)

Jak se provádí audiometrie

Audiometrie zahrnuje několik testů. Test čistého tónu měří nejtišší zvuk, který můžete slyšet při různých výškách. Používá se audiometr, což je stroj, který přehrává zvuky přes sluchátka. Váš audiolog bude přehrávat různé zvuky, jako jsou tóny a řeč, v různých intervalech do každého ucha, aby určil rozsah vašeho sluchu. Audiolog vám dá pokyny ke každému zvuku. S největší pravděpodobností vás požádá, abyste zvedli ruku, když je slyšet zvuk.

Další test sluchu umožňuje vašemu audiologovi posoudit vaši schopnost rozlišit řeč od hluku v pozadí. Přehraje se vám ukázka zvuku a budete požádáni, abyste zopakovali slova, která slyšíte. Rozpoznávání slov může být užitečné při diagnostice ztráty sluchu.

K určení, jak dobře slyšíte vibrace přes uši, lze použít ladičku. Audiolog přiloží toto kovové zařízení ke kosti za uchem, mastoidu, nebo použije kostní oscilátor, aby určil, jak dobře vibrace procházejí kostí do vašeho vnitřního ucha. Kostní oscilátor je mechanické zařízení, které přenáší vibrace podobně jako ladička.

Tento test nezpůsobuje žádnou bolest ani nepohodlí a trvá asi hodinu.

Co se děje po audiometrii?

Po testu s vámi audiolog zkontroluje a zkonzultuje vaše výsledky. V závislosti na tom, jak dobře slyšíte hlasitost a tón, vám lékař řekne o všech preventivních opatřeních, která byste měli podniknout, jako je nošení špuntů do uší kolem hlasitých zvuků, nebo o jakýchkoli nápravných opatřeních, která můžete potřebovat, jako je nošení naslouchadla.

Typy audiometrie

Existuje několik typů audiometrie, které se liší metodikou a účelem:

Tónová audiometrie

  • Nejčastěji používaný typ audiometrie.
  • Testuje schopnost slyšet různé čisté tóny (frekvence) při různých hlasitostech.
  • Výsledky jsou zaznamenány na audiogramu, což je graf, který znázorňuje nejtišší zvuky, které pacient slyší na různých frekvencích.

Tympanometrie

Tympanometrie měří funkci středního ucha a pohyblivost bubínku (tympanické membrány) a zvukovodových kůstek. Pomáhá diagnostikovat problémy jako otitis media (zánět středního ucha), tekutinu ve středním uchu nebo perforace bubínku.

Hlasitostní audiometrie

Testuje schopnost rozumět řeči. Pacient poslouchá a opakuje slova nebo věty při různých hlasitostech. Výsledky pomáhají posoudit, jak dobře pacient rozumí mluvené řeči a jaké jsou jeho komunikační schopnosti.

Otoakustické emise

Měří zvuky vyprodukované vnitřním uchem (kochleou) v reakci na zvukové podněty. Používá se často u novorozenců a malých dětí jako screeningový test sluchu.

Sluchové evokované potenciály

Sluchové evokované potenciály měří elektrickou aktivitu v mozku v reakci na zvukové podněty. Používá se k hodnocení sluchových drah od ucha po mozek.

Výsledky a interpretace

Výsledky audiometrie jsou zobrazeny na audiogramu, kde osa X představuje frekvenci (v Hz) a osa Y představuje intenzitu zvuku (v dB). Normální sluch se pohybuje mezi 0 a 20 dB na všech frekvencích. Sluchová ztráta se klasifikuje podle stupně ztráty:

  • Mírná ztráta: 21-40 dB
  • Střední ztráta: 41-70 dB
  • Těžká ztráta: 71-90 dB
  • Velmi těžká ztráta: 91 dB a více

Sponzorováno

Byli jste na audiometrii? Napište nám o tom jaké to bylo do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva