Obsah článku
- Arganový olej je bohatý na vitamín E a mastné kyseliny, které pomáhají hydratovat pokožku a zabraňují její vysoušení.
- Díky vysokému obsahu antioxidantů (např. vitamín E) pomáhá bojovat proti volným radikálům, které způsobují předčasné stárnutí.
- Ačkoliv je arganový olej olejem, má nekomedogenní vlastnosti, což znamená, že neucpává póry
- Arganový olej je výborný na suché a poškozené vlasy. Vyživuje je, obnovuje jejich lesk a zabraňuje lámání a třepení konečků.
Proč jsou marocké ženy tak krásné? Jak je možné udržet si pleť dlouho pěknou, bez vrásek a jiných známek stárnutí? Jak se jmenuje jeden jednoduchý recept na zdravou pokožku, pevné nehty a nádherně se lesknoucí vlasy? Možná to zní neuvěřitelně, ale odpoveď na všechny tři otázky je arganový olej.
Arganový olej není novinkou, ani úplně novým objevem. Skutečně ho používali už marocké ženy z berberského kmene. Nicméně k nám přichází až v posledních letech, kdy se zjistilo, jaké ozdravné účinky má na lidskou pleť. Díky vysokému obsahu mnoha prospěšných látek jako vitamin E, esenciální mastné kyseliny, antioxidanty a steroly, působí regeneračně zevnitř i zvenku.
Vzácný arganový olej
Arganový olej se získává z plodů arganovníka. Je to strom, který najdete jen ve třech zemích: v Alžírsku, v Izraeli a již zmiňovaném Maroku. Tyto plody se podobají olivám, i když po dozrání získávají jasně žlutou barvu. Sběr těchto plodů je značně náročný, protože strom má nepříjemné bodliny. Ale nejen proto je tento olej tak vzácný. Náročné je i nasbírat potřebné množství plodů, které obsahují malá semínka. Právě v těchto malých semínkách se nachází olej. A na litr oleje potřebujeme 30 kg semínek. Proto je čistě přírodní arganový olej dražší než olej olivový.
Účinky arganového oleje
Jeho účinky, ať už v kosmetice nebo při výrobě léčiv, jsou tak úžasné, že se celá námaha vyplatí. Jeho využití má široký rozsah. Používá se na pleť, ale i na vlasy a nehty. Možná vás zaujme i informace, že se dá využít také v kuchyni. Jeho oříšková chuť si získala mnohé milovníky dobrého jídla. Zároveň pomáhá snížit cholesterol a působí preventivně při kardiovaskulárních chorobách.
Při aplikaci na mastnou pleť může pomoci vyrovnávat produkci kožního mazu, což z něj činí vhodný prostředek i pro mastnou pleť.
Arganový olej na pleť je pomocníkem při snížení tvorby celulitidy, strie, ale i vrásek. Obsahuje mnoho vitamínů. Například obsah vitamínu E v arganový olej je dva-třikrát vyšší než v jiných zdrojích. Tak napomáhá pleti při regeneraci buněk. Jeho použití je velmi jednoduché, vmasírujete ho do obličeje podobně jako krém. Přestože pokožku hydratuje a zvláčňuje, nezanechává pocit mastnoty. Zabráníte tak tvorbě vrásek a zlepšíte texturu své pleti. Tento přírodní produkt je vhodný pro jakékoliv typy pleti. V podstatě se doporučuje i pro problémové typy, které zbavuje nadměrné mastnoty a působí hojivě.
Dokáže zbavit dámy celulitidy. Pravidelným masírováním postižených míst, dochází ke zpevnění a napnutí tkáně. Pokožka tak vypadá mnohem zdravější.
Sponzorováno
Skvělý jako prevence
Na druhé straně, mnohé ženy trápí strie, ať už po těhotenství nebo rázných změnách váhy. Samozřejmě ideální je používat arganový olej jako prevenci. Takže již během těhotenství si budoucí maminky mohou dopřát příjemný relax při natírání tímto olejem. Na rozdíl od jiných kosmetických výrobků je absolutně neškodný i během těhotenství. Složení arganového oleje působí na tvorbu kolagenu a elastinu, takže, pokud již strie máte, dokáže je zmírnit. Podobně se dá použít i při jizvách po úrazech nebo akné.
Velmi dobře působí na suchou a poškozenou pleť. Regeneruje ji a dostatečně hydratuje, takže nepěkné suché šupinky se ztratí. Pro jeho antiseptické účinky lze použít i na pleť postiženou ekzémem nebo psoriázou. Jeho výhodou je, že se dobře vstřebává.
Arganový olej na vlasy působí jako kondicionér. Vlasy se lépe rozčesávají a přitom jsou odolnější při manipulaci s nimi. Arganový olej vytváří bariéru mezi vlasy a okolními vlivy. A podobně působí arganový olej na nehty. Posiluje je, dodává jim na pevnosti a léčí i okolí nehtů. Takže ruce získají příjemný zdravý vzhled.
I pro děti i miminka
Samozřejmě nemůže uškodit ani miminkům, právě naopak, pomáhá jim zachovat hydratovanou a chráněnou pokožku, která lépe odolává vnějšímu okolí.
Díky svým vyživujícím vlastnostem může arganový olej posílit lámavé nehty a zjemnit suchou kůži kolem nehtů (nehtovou kůžičku).
Arganový olej – na pleť prostě super!
Jak už jsme zmínili, arganový olej pochází z jader stromu, který roste pouze v Maroku. Považovat ho můžete za přírodní anti-aging sérum. Tento zázračný antioxidant je plný vitaminu A, E, omega-6 a omega-9 mastných kyselin. Vyhlazuje vrásky, zpomaluje stárnutí kůže, posiluje vlasy, pomáhá při akné i lupénce a jako každý olej chrání pokožku před vysycháním.
Arganový olej je skutečným elixírem, má regenerační a hydratační účinky, spolehlivě obnovuje vitalitu suché, vysušené, citlivé a poškozené či předčasně zralé pleti. Používá se jako denní a noční krém, či jako podklad pod make-up. Pomáhá při léčbě lupenky, ekzémů a všeobecně při onemocnění kůže. Posiluje nehty, vlasy, pomáhá při léčbě akné a používá se také k hojení jizev či strií.
Jak používat arganový olej
Na pleť: Nanášejte pár kapek přímo na vyčištěnou pleť jako hydratační olej.
Na vlasy: Aplikujte malé množství do délek a konečků vlasů, případně jako masku před umytím.
Na nehty: Vmasírujte olej do nehtů a nehtové kůžičky pro jejich posílení a hydrataci.
Arganový olej je ceněn pro své univerzální použití a jemnost, díky čemuž je vhodný pro všechny typy pleti a vlasů.
Máte rádi arganový olej? Napište nám do komentářů.
Další informace o arganovém oleji
VIDEO: O arganovém oleji
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Benefits of Argan Oil on Human Health Autor: Gérard Lizard
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nehty a zdraví, Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články
[…] rostlinného oleje. Pro míchání nepoužívejte kovové nádobky ani lžičky. Výborně se hodí arganový, makadamiový nebo avokádový olej. Hladkou kaši naneste na vlhké vlasy, používejte přitom […]