Obsah článku
Co je to apendektomie?
Apendektomie je chirurgické odstranění slepého střeva. Jedná se o relativně běžnou operaci, která se provádí k léčbě apendicitidy, zánětlivého stavu slepého střeva.
Appendix (slepé střevo) je malé trubkovité pouzdro připevněné k vašemu tlustému střevu. Je umístěn v pravé spodní části břicha. Přesný účel appendixu není znám. Předpokládá se však, že nám může pomoci zotavit se z průjmu, zánětu a infekcí tenkého a tlustého střeva. Může to znít jako důležité funkce, ale tělo může i bez appendixu fungovat správně. Ačkoli je appendix obecně viděn jako pozůstatkový orgán jen s malou (či žádnou) funkcí, nedávný výzkum ukázal, že appendix může sloužit důležitému účelu. Zejména může sloužit jako rezervoár prospěšných střevních bakterií.
Když se slepé střevo (appendix) zanítí a oteče, bakterie se mohou rychle rozmnožit uvnitř orgánu a vést k tvorbě hnisu. Toto nahromadění bakterií a hnisu může způsobit bolest v oblasti dolní části břicha. Chůze nebo kašel mohou bolest ještě zhoršit. Můžete také zaznamenat nevolnost, zvracení a průjem.
Pokud máte příznaky zánětu slepého střeva, je důležité okamžitě vyhledat lékaře. Pokud se stav neléčí, může slepé střevo prasknout (prasklý appendix) a uvolnit bakterie a další škodlivé látky do břišní dutiny. To může ohrozit život a minimálně to povede to k delšímu pobytu v nemocnici.
Pokud máte apendicitidu, existuje vážné riziko, že váš apendix může prasknout. K tomu může dojít, asi za 48 až 72 hodin poté, jakmile se objeví příznaky. Prasknutí může způsobit vážné, život ohrožující infekce zvané peritonitida.
Apendektomie je standardní léčba apendicitidy. Je důležité odstranit zanícené střevo ihned, než appendix praskne. Jakmile je provedena apendektomie, většina lidí se zotavuje velmi rychle a bez komplikací.
Proč se provádí apendektomie?
Apendektomie je často dělána pro odstranění slepého střeva, když infekce způsobila to, že je slepé střevo zanícené a oteklé. Tento problém se odborně nazývá apendicitida, laicky pak zánět slepého střeva. K infekci může dojít, když se otvor slepého střeva zanáší bakteriemi a stolicí. To způsobí, že se váš appendix zanítí.
Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vyřešit apendicitidu, je odebrat appendix – tedy provést apendektomii. Váš appendix by mohl prasknout. Pokud se appendix praskne, bakterie a fekální, odpadní látky se mohou rozšířit do břicha. To může vést k závažné infekci zvané peritonitida (zánět pobřišnice). Může se také vytvořit absces, pokud váš appendix praskne. Oba problémy jsou život ohrožující situace, které vyžadují okamžitý chirurgický zákrok.
Příznaky apendicitidy zahrnují:
- bolest žaludku, která náhle začíná u pupíku a šíří se do spodní pravé strany břicha
- otok břicha
- zácpa nebo průjem
- nevolnost
- zvracení
- ztráta chuti k jídlu
- horečka
Ačkoli bolest z apendicitidy se obvykle vyskytuje v pravé spodní části břicha, těhotné ženy mohou mít bolesti v pravé horní části břicha. Je to proto, že appendix je umístěn výše během těhotenství.
Pokud se domníváte, že máte zánět slepého střeva, okamžitě jděte na pohotovost. Apendektomii je třeba provést okamžitě, aby se zabránilo komplikacím.
Jaká jsou rizika apendektomie?
Apendektomie je poměrně jednoduchý a běžný postup. S operací jsou však spojena některá rizika, třeba tako:
- krvácení
- infekce
- poranění orgánů v okolí
Je důležité si uvědomit, že rizika apendektomie jsou mnohem méně závažné než rizika spojená s neléčenou apendicitidou. Apendektomie musí být provedena okamžitě, aby se zabránilo rozvoji abscesů a peritonitidy.
Jak se připravit na odstranění slepého střeva?
Před apendektomií se budete muset vyhýbat jídlu a pití nejméně osm hodin. Je také důležité informovat svého lékaře o jakýchkoli lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte. Váš lékař vám řekne, jak by se měly používat před a po zákroku.
Měli byste také informovat svého lékaře, pokud:
- jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná
- jste alergičtí nebo citliví na latex nebo na některé léky, třeba ty, které se používají při anestézii
- máte v anamnéze poruchy krvácení
Měli byste také zajistit, aby vás po zákroku odvezl člen rodiny nebo přítel. Apendektomie se často provádí za použití celkové anestezie, díky které můžete být ospalí a neschopní řídit několik hodin po operaci.
Jakmile jste v nemocnici, lékař se vás zeptá na vaši anamnézu a provede fyzické vyšetření. Během diagnózy bude lékař jemně tlačit na břicho, aby určil zdroj vaší bolesti břicha. Pokud je zánět slepého střeva v rané fázi, může váš lékař objednat na krevní a zobrazovací testy. Tyto testy však nemusí být provedeny, pokud se váš lékař domnívá, že je nutná nouzová apendektomie.
Před apendektomií budete intravenózně dostávat tekutiny a léky. Pravděpodobně dostanete celkovou anestézii, což znamená, že během operace spíte. V některých případech vám bude místo toho podána lokální anestézie. Místní anestetikum znecitlivuje oblast, takže i když se během operace probudíte, nebudete cítit žádnou bolest.
Jak se provádí apendektomie?
Existují dva typy apendektomie:
- otevřená
- laparoskopická
Typ chirurgického zákroku, který zvolí lékař, závisí na několika faktorech, včetně závažnosti zánětu slepého střeva a vaší anamnézy.
Otevřená apendektomie
Během otevřené operace slepého střeva chirurg provede jeden řez v pravé spodní části břicha. Váš apendix je odstraněn a rána je uzavřena pomocí stehů. Tento postup umožňuje lékaři také vyčistit břišní dutinu, pokud váš apendix praskl.
Váš lékař může zvolit otevřenou apendektomii, pokud se váš apendix roztrhl a infekce se rozšířila do dalších orgánů. Je to také preferovaná metoda apendektomie pro lidi, kteří už v minulosti podstoupili chirurgický zákrok v oblasti břicha.
Laparoskopická apendektomie
Během laparoskopické apendektomie, chirurg přistupuje ke slepému střevu pomocí několika malých řezů v břiše. Poté se vloží malá, úzká trubice zvaná kanyla. Kanyla se používá k nafouknutí břicha oxidem uhličitým. Tento plyn umožňuje chirurgovi vidět váš apendix jasněji.
Sponzorováno
Jakmile je břicho nafouknuto, do řezu se vloží nástroj zvaný laparoskop. Laparoskop je dlouhá, tenká trubice se světlem vysoké intenzity a kamerou s vysokým rozlišením. Tato kamera zobrazí obraz na obrazovce, což chirurgovi umožní vidět dovnitř břicha a vést nástroje, tka jak potřebuje. Když je takto nalezen apendix, bude odstraněn. Malé řezy se poté vyčistí, uzavřou.
Laparoskopická chirurgie je obvykle nejlepší volbou pro starší dospělé a osoby s nadváhou. Má méně rizik než otevřený postup slepého střeva a obecně po něm potřebujete kratší dobu zotavení.
Co následuje po apendektomii?
Po ukončení operace slepého střeva budete před propuštěním z nemocnice pozorováni po dobu několik hodin. Vaše životní funkce, jako je dýchání a srdeční frekvence, budou pečlivě sledovány. Personál nemocnice také zkontroluje případné nežádoucí účinky na anestezii nebo chirurgický zákrok.
Načasování vašeho propuštění domů bude záviset na:
- vaší celkové fyzické kondici
- typu provedené apendektomie
- reakci vašeho těla na operaci
V některých případech budete možná muset zůstat v nemocnici i přes noc. Pokud by váš zánět slepého střeva nebyl nijak závažný, mohli byste jít domů ve stejný den, jako jste podstoupili chirurgický zákrok. Pokud jste dostali celkovou anestézii, bude vás muset rodinný příslušník nebo přítel odvézt domů. Účinky celkové anestézie obvykle trvají i několik hodin po operaci, takže může být nebezpečné řídit auto po zákroku.
Po několik dnů po apendektomii můžete cítit mírnou bolest v oblastech, kde byly provedeny řezy. Jakákoli bolest nebo nepohodlí by se měla během několika dnů zlepšit. Váš lékař vám může předepsat léky k úlevě od bolesti. Může také předepsat antibiotika, aby se zabránilo infekci po operaci. Riziko infekce můžete dále snížit tím, že udržujete řezy v kůži čisté. Měli byste také sledovat příznaky infekce, které jsou:
- zarudnutí a otok kolem řezu
- horečka nad 38.5 °C
- zimnice
- zvracení
- ztráta chuti k jídlu
- žaludeční křeče
- průjem nebo zácpa, která trvá déle než dva dny
Přestože existuje malé riziko infekce, většina lidí se zotaví z apendicitidy a slepého střeva jen s malými obtížemi. Úplné zotavení z apendektomie trvá asi čtyři až šest týdnů. Během této doby lékař pravděpodobně doporučí omezit fyzickou aktivitu, aby se vaše tělo mohlo uzdravit a v pohodě regenerovat. Do dvou až tří týdnů od apendektomie (operace slepého střeva) byste se měli dostavit ke svému lékaři.
Jídlo po apendektomii
- Můžete jíst normální stravu. Pokud je váš žaludek nějak neklidný, zkuste nevýrazné, nízkotučné potraviny, jako je suchá rýže, grilované kuře (libové maso), toasty a jogurt.
- Pijte hodně tekutin (pokud vám to lékař neřekne jinak).
- Můžete si všimnout, že vaše pohyby střev nejsou po operaci pravidelné. To je běžné. Snažte se vyhnout zácpě. Zaměřte se i na vlákninu. Pokud jste nebyli na záchodě ani po několika dnech, zeptejte se svého lékaře na užívání mírného projímadla.
Aktivita po apendektomii
- Odpočívejte, když se cítíte unavení. Dostatek spánku vám pomůže zotavit se.
- Zkuste chodit každý den. Začněte tím, že jdete trochu víc, než jste ušli předchozí den. Postupně zvyšujte vzdálenost, kterou chodíte. Chůze zvyšuje průtok krve a pomáhá předcházet zácpě.
- Po dobu asi 2 týdnů se vyhýbejte zvedání všeho těžšího. Nenoste třeba děti, těžké tašky s potravinami a třeba i těžký kufřík nebo batoh, nebo i vysavač.
- Vyhněte se namáhavým činnostem, jako je jízda na kole, jogging, vzpírání nebo aerobní cvičení, dokud vám lékař neřekne, že je to v pořádku.
- Pravděpodobně si budete moci brát sprchu 24 až 48 hodin po operaci. Nedávejte si koupel po dobu prvních 2 týdnů, nebo dokud vám lékař neřekne, že je to v pořádku. Pokud máte v blízkosti řezu drenáž, postupujte podle pokynů svého lékaře.
- Pravděpodobně se budete moci vrátit do práce za 1 až 3 týdny. Pokud jste podstoupili otevřenou operaci, může to trvat i 3 až 4 týdny.
Zajímavé informace o operaci slepého střeva (apendektomii)
1. Zánět slepého střeva může způsobit hlen či stolice
Většina případů zánětu slepého střeva je způsobena tím, že se hlen, stolice nebo cizí těleso „uvízne“ uvnitř slepého střeva a zablokuje otvor. Apendix se pak stane zaníceným nebo infikovaným. Jakmile k tomu dojde, může apendix prasknout a pak se jeho obsah vylije do břicha.
2. Apendix nepotřebujete, ale úplně k ničemu také není
Funkce slepého střeva není zcela jasná. Může pomoci tělu v boji s infekcí, ale není to nezbytný orgán. Po apendektomii přebírají infekční boj slepého střeva další orgány. Takže budete mít stejnou úroveň imunity, jakou jste měli, když jste měli svoje slepé střevo. Jakmile se zotavíte z operace, budete moci provádět všechny předchozí každodenní činnosti.
3. Většina apendektomií je jen minimálně invazivní
Dnes je většina apendektomií prováděna laparoskopicky. To znamená, že lékař udělá jen menší řezy a pak je kratší zotavení ve srovnání s otevřenou operací. Pravděpodobně podstoupíte laparoskopickou operaci, pokud máte jednoduchou apendicitidu a váš apendix je neporušený. Otevřená chirurgie může být nezbytná, pokud se vaše slepé střevo roztrhne a infekce se rozšíří po celém břiše. Váš lékař vám jistě řekne, jaký typ operace je pro vás vhodný.
4. Za dva týdny budete fit
Po apendektomii budete pravděpodobně nějakou dobu trávit v nemocnici. Jak dlouho zůstanete, bude záležet na typu operace a zda váš apendix praskne nebo ne. Lékaři vás obvykle povzbuzují vstát z postele a začít chodit ještě v den operace. Tím se zabrání krevním sraženinám a vaše břicho bude znovu fungovat. Většina lidí obnoví normální činnosti během 1 až 2 týdnů. Zeptejte se svého lékaře, kdy je bezpečné vrátit se do práce, do školy a ke sportovním a volnočasovým aktivitám.
Sponzorováno
A co vy? Podstoupili jste apendektomii? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si ještě o střevě přečíst?
- Syndrom zvýšené propustnosti střev – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- Jaká je funkce slepého střeva (apendixu) v těle? Jaký má vůbec účel?
- Osa střevo mozek – co je to a jak funguje?
Zdroje ke článku a relevantní studie
- A Retrospective Study of Two-port Appendectomy and its Comparison with Open Appendectomy and Three-port Appendectomy Vipul D. Yagnik, Jignesh B. Rathod, and Ajay G. Phatak
- Prospective Observational Study on acute Appendicitis Worldwide (POSAW) Prospektivní observační studie o akutní apendicitidě
- The epidemiology of appendicitis and appendectomy in the United States D G Addiss, N Shaffer, B S Fowler, R V Tauxe
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Operace, Střeva
Přečtěte si také naše další články