Obsah článku
Anýz je jedno z nejstarších koření
Tato jednoletá bylina patří mezi jedno z nejstarších koření na světě, je příbuzná fenyklu, kopru a kmínu. Kvete bílými květy a může dorůstat výšky až 60 cm. Díky jeho aromatickým vlastnostem je využíván zvláště jako koření do pokrmů, přísada při výrobě parfémů, past a ústních vod a pro úpravu chuti a vůně léčiv.
Vypěstujte si anýz sami
Vyberte slunné stanoviště chráněné před větrem. Nejlépe se mu bude dařit v lehké hlinito-písčité půdě s dostatkem vápníku. Semena vysévejte od března do dubna do řádků do hloubky 1 až 2 cm.
Rostlinky se objevují až po 3 týdnech od výsevu. Rostou velmi pomalu. Bílé květy se začínají objevovat v červenci. Průběžně se zbavujte plevele a půdu kolem okopávejte. Anýz zalévejte pouze v suchém období. I když anýz dorůstá až do zhruba půlmetrové výšky, dá se pěstovat i v truhlících a květináčích.
Kdy sbírat a jak skladovat anýz?
Plody sklízejte po odkvětu (v srpnu) ještě před tím než dozrají. Květenství seřízněte a sušte buď zavěšené (semínka padají do podložky pod květenstvím), nebo rozprostřené (pak semena oddělte od stonku dotykem) na suchém místě. Semínka uchovávejte v uzavíratelné nádobě nebo kapse v suché místnosti.
Léčivé účinky anýzu
– Pomáhá při odkašlávání
– Proti nadýmání
– Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv
– Zvyšuje chuť k jídlu
– Zklidňuje trávicí ústrojí
– Účinný na plísňová onemocnění a mykózy
– Je močopudný
– Tlumí křeče, bolesti a migrény
– Zvyšuje tvorbu mléka u kojících matek
– Je vhodný při celkovém oslabení organismu
– Drcený pomáhá při škytání a zápachu z úst
– Krátce povařený anýz v mléce má relaxační účinky
– Využívá se při průjmech nebo otravě jídlem
Sponzorováno
Jelikož je to bylinka s obzvlášť šetrným působením, můžete ji podávat i dětem např. při nachlazení.
Pozitivní využití anýzu pro naše zdraví
• Působí příznivě na trávicí soustavu. Anýz je základní rostlinou s účinkem proti plynatosti, léčí nechutenství, působí jako digestiv a stomachikum, tedy podporuje trávení a posiluje žaludek. Z střev odstraňuje škodlivé hnilobné a kvasné procesy. S kmínem, fenyklem a koriandrem tvoří „bylinný čaj čtyř semen“, o němž se tvrdí, že žádný stav plynatosti po něm nezůstane rezistentní.
• U dětí a kojenců je anýzový zápar výborný při břišní kolice nebo průjmu. Dobrým zvykem je podávat kojencům namísto jiného nápoje anýzový zápar.
• Anýz je užitečný pro dýchací soustavu. Pomáhá při vykašlávání, usnadňuje zkapalňování průduškových hlenů. Doporučuje se lidem s astmatem a nemocemi průdušek, a zejména těm, kteří chtějí přestat kouřit. Anýz je výborná protilátka na nikotin a dehet, čistí podrážděnou sliznici průdušek a podporuje regeneraci buněk sliznice. Kromě toho, snižuje tabákový zápach z úst a osvěžuje dech.
• Na prsní žlázy má stimulující účinek, zvyšuje tvorbu mléka. Chovatelé krav a ovcí přidávají svému stádu do krmiva anýz, aby zvýšily produkci mléka. Jelikož anýz se uvolňuje z těla i mateřským mlékem, kojící ženy pomohou užíváním anýzu svým dětem.
Využití anýzu v kuchyni
Mletý nebo celý anýz dochutí sladká i pikantní jídla, například koláče, cukrovinky, sušenky, omáčky, pečivo, nakládané okurky nebo alkoholické nápoje. Dále si z něj můžete vyrobit i nálev nebo čaj, který vám uleví při nejrůznějších zdravotních problémech. Anýz má sladce kořeněnou chuť připomínající lékořici nebo Hašlerky s příchutí fenyklu.
A co vy? Využíváte nějak síly anýzu? Budeme rádi za komentáře.
A co si ještě o anýzu přečíst?
VIDEO: Anýz pro chuť i zdraví
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články