Sponzorováno

8 nejčastějších mýtů o vlasech – fakt jim nevěřte! 4.86/5 (14)

Znáte nejčastější mýty o vlasech?

Znáte nejčastější mýty o vlasech?

Kdo říká, že po padesátce nemůžete být šedivá a zároveň sexy nebo mít třeba dlouhé vlasy? Nebo že krátké vlasy jsou jen kudrnaté, nebo že světlá blond vypadá po určitém věku nevkusně? A co teprve ty další malé, otravné lidové mýty o vlasech?

V tomto článku se podíváme na 8 nejčastějších mýtů o vlasech.

1. mýtus: Ze stresu vám zešediví vlasy

Jaká je pravda: V žádném případě! Kdyby to byla pravda, už po střední škole bychom byli snad všichni šedí. Zešedivění je záležitost genetiky. Když buňky, které produkují melanin – váš vlasový pigment – už nevytvářejí barvu, je s barvou vlasů konec. Ve skutečnosti v současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, že stres urychluje šedivění vlasů. Stres však může způsobit vlasům jiné špatné věci. Například všechny vlasy procházejí obdobím odpočinku, kdy folikuly nerostou. Extrémní stres může posunout tuto fázi růstu prodloužit. Takže za tři měsíce ode dneška můžete zaznamenat třeba i více padání vlasů, než je tomu obvykle.

2. mýtus: Častým zastřihováním vlasy rostou rychleji

Jaká je pravda: Cože? Vždyť vlasy vyrůstají z folikulů v pokožce hlavy, co se tím společného samotný vlas? Všem nám bylo řečeno, že díky pravidelnému zastřihování rostou vaše vlasy rychleji. Jsem tu, abych vám řekla, že jste byli svedeni na mylnou cestu. Vaše vlasy rostou z folikulů ve vlasové pokožce a mají tendenci růst přibližně o 6,5 mm každý měsíc, bez ohledu na to, jak často si vlasy stříháte.

Vlasy obecně rostou rychleji v létě (díky lepšímu prokrvení vlasové pokožky), zatímco chladné počasí odvádí průtok krve do vnitřních orgánů, aby se udržela tělesná teplota. Jinak se stříháním vlasů rychlost jejich růstu nesouvisí.

3. mýtus: Spánek nemá vliv na vaše vlasy

Jaká je pravda: Na rozdíl od všeobecného přesvědčení může spánek skutečně ovlivnit vaše vlasy. Způsob, jakým spánek ovlivňuje přirozené hormony vašeho těla, je pravděpodobně nejdůležitější součástí prevence vypadávání vlasů. Vaše tělo produkuje hormon zvaný melatonin. Tento hormon pomáhá vašemu tělu regulovat váš spánkový cyklus a také bylo prokázáno, že zvyšuje růst vlasů. Pokud se hladina melatoninu ve vašem těle sníží, je možné, že to má za následek vypadávání vlasů.

Nedostatek spánku může nakonec vést ke stresu a je známo, že stres má za následek vypadávání vlasů z telogenního effluvia. To je, když stres tlačí vlasový folikul do předčasného „klidového stavu“, po kterém pak následuje předčasná „fáze vypadávání“.

4. mýtus: Nošení klobouku / kšiltovky způsobuje plešatost / padání vlasů

Jaká je pravda: Vypadávání vlasů je vedlejším produktem hormonálních a genetických faktorů. Mužská plešatost je ve skutečnosti způsobena hormonem zvaným dihydrotestosteron, jinak známým jako DHT. Pokud je vaše tělo citlivé na tento hormon, DHT může ve skutečnosti způsobit zmenšení vlasového folikulu a nakonec vést ke ztrátě vlasů. Takže v podstatě neviňte klobouk či kšiltovku za vaši pleš.

Sponzorováno

5. mýtus: Vaše vlasy si zvyknou na šampon. Šampon a kondicionér byste tedy měli vyměnit každých pár měsíců

Jaká je pravda: Také si každý měsíc kupujete novou značku šamponu a kondicionéru, pouze kvůli tomu, abyste zabránili skutečnosti, aby si vaše vlasy na šampón „nezvykly“? Neobtěžujte se – vaše vlasy nejsou živá věc, což znamená, že se nemohou stát imunními vůči vašim oblíbeným produktům. Co však může udělat, je reagovat odlišně na určité faktory prostředí, jako je chladné počasí, vlhkost nebo barevné úpravy, což ve vás může vyvolat správný dojem, že váš oblíbený produkt již nefunguje. Namísto toho, abyste zahodili celou rutinu péče o vlasy, doporučuji pouze změnit produkt, abyste mohli lépe reagovat na potřeby svých vlasů v danou chvíli. A jakmile najdete ten správný vzorec, držte se ho – čím déle jej budete používat, tím více výhod uvidíte.

6. mýtus: Měli byste si pročesávat vlasy 100 tahy denně

Jaká je pravda: Ať už vám to řekla vaše babička nebo jste to četli v jednom ze starých časopisů položených ve vašem kadeřnictví, je pravděpodobné, že jste v průběhu svého života pravděpodobně slyšeli nějakou takovou radu. A ano, je to 100% nepravda!

Sto tahů hřebenem denně (pročesání) je dost nadměrné množství česání a kartáčování, které může vlasy skutečně poškodit a u osob s jemnými nebo řídnoucími vlasy zhoršit jejich vypadávání. I když je kartáčování vlasů nezbytné – pomáhá distribuovat oleje z pokožky hlavy po vlasech, aby je udrželo hydratované – mělo by být prováděno jemně a pouze podle potřeby k rozčesání vlasů. Také by se to mělo vždy provádět pouze se správným kartáčem – představte si hřeben se širokými zuby nebo kartáč s plastovými štětinami s kuličkovými hroty – a nikdy ne kartáčem s kančími štětinami, protože ty mohou být obzvláště drsné pro vaše vlasy a pokožku hlavy.

7. mýtus: Přírodní oleje jsou skvělé pro vaše vlasy

Jaká je pravda: Ani žádné syrové potraviny, jako je med, tvaroh, a ani oleje jako kokosový olej, avokádový olej atd., nemohou proniknout do vašich vlasů dostatečně hluboko, aby došlo k nějakému trvalému zlepšení. Všechny jsou jen dobrými kondicionéry pro vaše vlasové prameny, ale nemohou podpořit růst vlasů ani omezit jejich vypadávání.

Možná jste také slyšeli, že nanesení oleje a jeho ponechání přes noc je ideální pro podporu růstu vlasů. To však není pravda. I když nanesete olej, necháte 15 – 30 minut působit a později smyjete, dosáhnete skvělého výsledku.

Kromě toho jsou přírodní oleje těžké a těžko se smývají z vlasů. Mohou vaše vlasy mastit a přitahovat nečistoty a škodliviny, které mohou ovlivnit celkový vzhled a zdraví vašich vlasů. Tak na to také pozor.

8. mýtus: Barva lépe zůstává na neumytých vlasech

Jaká je pravda: Ve skutečnosti barva vlasů vypadá nejlépe na čistých vlasech. Před barvením si musíte vlasy důkladně umýt a řádně je vysušit. Můžete si dokonce umýt vlasy jednu noc před procesem barvení a omezit se v používání jakéhokoli produktu, jako jsou gely, séra atd.

Špinavé a mastné vlasy nebo neumyté vlasy brání správnému odrážení barvy. Barva ve skutečnosti nejlépe drží na čistých vlasech, které neobsahují nánosy a zbytky stylingového produktu.

Nadměrně mastné a špinavé vlasy (jako po posilovně nebo cvičení hot jógy) nebo víkendovém plavání či opalování brání barvě ve správném vývoji a udržení barvy. Umyjte si vlasy 72 hodin po barvení, aby se barva uzamkla, a také se vyhněte chlóru, který barvu zbavuje sytosti nebo jí dodává mosazně zelený tón.

Sponzorováno

A jaké mýty o vlasech jste slyšeli vy? Budu ráda za komentáře.

Dále si přečtěte o vlasech i další články

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: helen.tosh / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva