Sponzorováno

8 mýtů o pokožce a pleti – nevěřte jim! 4.67/5 (9)

V tomto článku se zaměříme na mýty ohledně pokožky a pleti. Zaměříme se na několik mýtů, které kolují ve společnosti a třeba i na sociálních sítích.

Připravili jsme pro vás sérii článků o různých zdravotních mýtech. V naší sérii k těmto dezinformacím přistupujeme přímo. A v tomto článku se zaměříme na lidskou kůži. Naše kůže hraje více rolí. Například pomáhá udržet naše vnitřnosti uvnitř a blokuje cestu patogenům. Pomáhá nám také zůstat v teple, když je zima, a pomáhá nám s ochlazením, když je horko.

Důležité je, že kůže poskytuje domov smyslovým neuronům, které nám umožňují vnímat svět kolem nás.

Navzdory široké škále fyziologických funkcí, které tento orgán hraje, je pravděpodobně nejznámější tím, že je největším orgánem těla, i když někteří vědci s tímto tvrzením tak úplně nesouhlasí. Kůže je také naším nejviditelnějším orgánem.

A protože je tak viditelná, kůže se také stala cílovým orgánem pro širokou škálu produktů, z nichž mnohé slibují jasnější, zdravější a mladistvější pokožku.

Jdeme se podívat na největších 8 mýtů týkající se kůže.

1. Drahý pleťový krém může udržet vaši pleť věčně „mladou“

Průmysl okolo krémů na pleť je obrovský. Například jen ve Spojených státech v roce 2020 dosáhly tržby této „prestižní péče o pleť“ od dubna do června 1,1 miliardy dolarů. A i to znamenalo 18% pokles prodejů oproti roku 2019.

Navzdory své lukrativní popularitě a bez ohledu na náklady nemohou žádné pleťové krémy chránit pokožku před stárnutím na neurčito. Je to marketingový tah a rozhodně to není pravda.

Jednoduché zvlhčovače pleti mohou pro pokožku udělat docela hodně. Krémy obsahující lokální retinoidy mohou zlepšit efekty stárnutí. Žádný krém však samozřejmě neudrží pokožku navždy mladou. A to ani ten se sebelepší reklamou.

90% stárnutí pokožky pochází z fotopožkození (fotostárnutí) pleti (zde je UV záření jedním z nejvýznamnějších faktorů při předčasném stárnutí pleti). Nejdůležitější intervencí při zpomalení procesu stárnutí je tedy použití opalovacího krému s ochranným faktorem proti UV. A ještě dodejme, že takové krémy nemusí být nutně drahé.

2. Pro pokožku je nejlepší antibakteriální mýdlo

To je mýtus. Přírodní mikrobiom pokožky je životně důležitý pro udržení zdravé pokožky. Používání antibakteriálních mýdel může narušit jeho přirozenou rovnováhu na pokožce.

Pravidelné odstraňování dobrých i špatných bakterií není vždy nejlepší nápad pokud nejste v situaci, kde je to důležité, například pokud pracujete ve zdravotnictví, při manipulaci s potravinami nebo samozřejmě během pandemie.

3. Špína na tváři způsobuje akné

Dle odborníků je to nesmysl. Pokud lidé budou používat peelingy, tonery a mnoho produktů k čištění obličeje k řešení nebo prevenci akné, často to může mít za následek podráždění pokožky. Póry jsou ucpány keratinem, proteinem produkovaným kožními buňkami, nikoli špínou.

4. Čokoláda způsobuje akné

Jednoduše řečeno, toto je další mýtus související s pletí. Čokoláda akné určitě nezpůsobuje. Spíše ztužený tuk, který se za čokoládu vydává, způsobuje v tomto směru víc škody než užitku.

Sponzorováno

Dlouhodobé pozorování dívek a chlapců v pubertě neukázaly, že by pojídání čokolády zvyšovalo riziko, četnost nebo intenzitu akné. Samozřejmě, neznamená to, že nyní budete jíst čokoládu namísto chleba! Ale nejezte v tomto směru čokoládou mléčnou! Proč? Protože od roku 2004 se hromadí důkazy o tom, že pokud je něco v tabulce čokolády, co negativně ovlivňuje stav akné, tak je to mléko. Akné podle studií zhoršuje mléko plnotučné, odtučněné, ba i sušené.

5. Veškeré sluneční záření je pro pokožku škodlivé

Veškeré sluneční záření způsobuje určitý stupeň fotostárnutí (fotopožkození). Na druhou stranu je nějaké to sluneční záření nezbytné pro posílení syntézy vitaminu D, a to zejména pro lidi v oblastech, které jsou dále od rovníku.

Sluneční záření je hlavním zdrojem vitaminu D, který je důležitý pro zdraví kostí a může hrát roli v imunitním systému. Víme také, že UV záření ze slunce má protizánětlivé vlastnosti, které mohou být prospěšné v některých kožních problémech, jako je psoriáza, ekzém a svědění.

Ale pamatujme, že tyto výhody musí být vyváženy rizikem rakoviny kůže, o kterém víme, že přímo souvisí s expozicí UV záření. Doporučuje používat opalovací krém s vysokým faktorem, vhodné oblečení a zůstat ve stínu mezi 11:00 a 15:00 za slunečných dnů.

6. Vitamin E pomáhá zbavit se jizev

V průběhu let mnoho vědců zkoumalo, zda vitamín E snižuje výskyt jizev. A k dnešnímu dni jsou důkazy nepřesvědčivé. Současné studie a údaje spíše nepodporují používání vitaminu E, který by pomohl zbavit se jizev.

V některých případech to může být dokonce na škodu. Jako alternativní přístup se zdají být dobré výrobky ze silikonového gelu – ty zlepšují vzhled jizev.

7. Rány potřebují k uzdravení vzduch

Jedná se o dlouhodobý a všudypřítomný mýtus, ale není to pravda – rány se obecně hojí lépe v čistém a vlhkém prostředí.

Výzkum ukázal, že buňky migrují lépe, aby zahájily a pokračovaly v hojení, ve vlhkém prostředí – a to zejména v počátečních fázích hojení. Ideální je udržet ránu přikrytou hydrogelovým obvazem nebo podobné mastí a obvazem (pokud nedojde k infekci).

Ke konci procesu hojení, jakmile se vytvoří nová pojivová tkáň a mikroskopické cévy, může už vzduch pomoci procesu hojení.

8. Denní peeling je nezbytný pro zdravou pokožku

Exfoliace kůže je proces odstraňování odumřelých buněk z povrchu kůže. Toho lze dosáhnout použitím exfoliačního nástroje, zrnitého povrchu nebo chemikálií.

Ačkoli je peeling populární, není nezbytný. A už vůbec ne každý den. Pokožka je po exfoliaci hladší, ale opakovaná exfoliace poškozuje přirozenou kožní bariéru. Tak na to pozor.

Sponzorováno

Toto jsou časté mýty o pleti, takže jim nevěřte.

A co si dále přečíst o pleti a pokožce?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva