Sponzorováno

6 nejlepších doplňků stravy na mozkovou mlhu 4.78/5 (9)

Mozková mlha, i když sama o sobě není nemocí, označuje skupinu nepříjemných příznaků, jako jsou potíže s pamětí, neschopnost soustředit se, potíže se zpracováním informací, únava a rozptýlené myšlenky.

Obvykle postihuje lidi s určitými zdravotními problémy, včetně fibromyalgie, Hashimotovy tyreoiditidy, syndromu chronické únavy, deprese, poruchy autistického spektra, celiakie a u neuropsychiatrických poruch.

K symptomům mozkové mlhy může přispět mnoho faktorů, včetně nedostatku živin. Pokud je mozková mlha způsobena nízkou nebo nedostatečnou hladinou vitamínů, minerálů a dalších živin, může pomoci braní doplňků stravy.

Tento článek se zabývá 6 doplňky, které dle odborných studií mohou pomoci s mozkovou mlhou.

1. Vitamín D

Vitamín D je v tucích rozpustná živina nezbytná pro funkci imunitního systému, zdraví mozku a další. Nízké nebo nedostatečné hladiny vitaminu D mohou negativně ovlivnit kognitivní zdraví a přispět k symptomům mozkové mlhy.

Lidé s depresí nebo depresivními příznaky často pociťují příznaky mozkové mlhy, jako je špatná koncentrace a problémy s pamětí.

Lidé s depresí mají také větší pravděpodobnost nedostatku několika živin, včetně vitaminu D (studie zde).

Nedostatek vitaminu D je tedy spojen se zvýšeným rizikem depresivních symptomů. Výzkum naznačuje, že doplňky vitaminu D mohou pomoci zvýšit hladinu vitaminu D a mohou pomoci zlepšit příznaky depresivních stavů, včetně mozkové mlhy.

Jiné studie ukazují, že suplementace vitaminu D může u některých lidí zlepšit celkové duševní zdraví – včetně nálady, negativních myšlenek a symptomů úzkosti a deprese.

To naznačuje, že doplnění vitaminu D může alespoň do určité míry zmírnit mozkovou mlhu.

Malá studie na 42 postmenopauzálních ženách s nízkým obsahem vitaminu D zjistila, že ty, které doplňovaly 2 000 IU vitaminu D denně po dobu 1 roku, dosahovaly lepších výsledků v učení a paměťových testech než ty, které užívaly dávky 600 IU nebo 4 000 IU.

Je však v tomto směru zapotřebí dalšího výzkumu.

2. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou dobře známé pro své působivé účinky na zdraví. Užívání koncentrovaných doplňků omega-3 může být prospěšné pro zdraví mozku a to může zlepšit určité příznaky mozkové mlhy, včetně potíží s pozorností a pamětí.

Studie ukazují, že doplnění omega-3 mastných kyselin kyselinou eikosapentaenovou (EPA) a kyselinou dokosahexaenovou (DHA) může podpořit zdraví mozku, včetně paměti, pozornosti a nálady. Studie na 176 dospělých s nízkým příjmem omega-3 zjistila, že doplnění 1,16 gramů DHA denně po dobu 6 měsíců vedlo ke zlepšení epizodické paměti ve srovnání s placebem.

Další studie zjistila, že užívání 1,25 gramu nebo 2,5 gramu omega-3 mastných kyselin denně snižuje pokles paměti u lidí, kteří trpí osamělostí.

Doplňky Omega-3 mohou také zlepšit depresivní příznaky a zlepšit náladu, což může pomoci snížit příznaky mozkové mlhy.

Jeden přehled 26 studií naznačil, že užívání doplňků omega-3 s koncentrací EPA alespoň 60% v dávce alespoň 1 gram denně může pomoci léčit depresivní příznaky.

A co víc, doplňky omega-3 mohou pomoci zlepšit příznaky úzkosti. Lidé, kteří prožívají úzkost, mohou také mít příznaky mozkové mlhy, protože úzkost může negativně ovlivnit náladu, koncentraci a paměť.

3. Hořčík

Hořčík je důležitý minerál, který je hojně obsažen v potravinách, jako jsou fazole, různá semena a špenát. Hořčík je nezbytný pro mnoho základních tělesných funkcí, jako jsou enzymatické reakce, produkce energie, nervové funkce a regulace krevního tlaku.

Mnoho lidí nemá ve stravě dostatek hořčíku, což může negativně ovlivnit zdraví mozku a vést k příznakům mozkové mlhy, jako jsou třeba potíž se soustředěním.

Nízké hladiny hořčíku jsou běžné u lidí, kteří jsou ve stresu. Stres pak může způsobit zhoršení paměti, špatnou koncentraci a i příznaky úzkosti. Z tohoto důvodu může udržování optimálních hladin hořčíku prostřednictvím suplementace pomoci snížit náchylnost ke stresu a tím zlepšit kognitivní poruchy související se stresem a příznaky mozkové mlhy.

Některé studie navíc spojily nízké hladiny hořčíku se sníženou kognitivní funkcí a reakční dobou a zvýšeným rizikem kognitivních poruch.

Studie na 2 666 lidech ve věku 60 a více let zjistila, že lidé s vyššími hladinami hořčíku si vedou lépe v testech kognitivních funkcí, jako je pozornost a paměť, a mají nižší riziko vzniku kognitivních poruch než ti s nižšími hladinami hořčíku.

Sponzorováno

Některé výzkumy dále naznačují, že doplňky hořčíku mohou také pomoci léčit příznaky úzkosti a deprese, což může zlepšit příznaky mozkové mlhy související s těmito problémy.

4. Vitamín C

Vitamín C je dobře známý pro svou roli v podpoře naší imunity, ale tato živina také podporuje mnoho dalších důležitých funkcí v těle, včetně zdraví mozku.

Studie na 80 zdravých dospělých, zjistila, že osoby s adekvátními hladinami vitaminu C v krvi dosahovaly výrazně lepších výsledků v testech hodnotících paměť, pozornost, reakční čas a soustředění než ti s nízkými hladinami vitaminu C.

Nízké hladiny vitaminu C mohou také negativně ovlivnit náladu a nedostatek vitaminu C je spojen s depresí a kognitivními poruchami. Studie na 139 mladých mužích zjistila, že vyšší hladiny vitaminu C souvisejí se zlepšením nálady a nižší mírou deprese a zmatenosti.

Nedávná studie navíc naznačuje, že suplementace vitamínem C může zlepšit náladu u lidí se subklinickou depresí, což by mohlo zlepšit kognitivní výkonnost, a tím snížit mozkovou mlhu související s depresí.

5. B komplex

Studie ukazují, že nízké nebo nedostatečné hladiny určitých vitamínů B mohou vést k příznakům mozkové mlhy, jako jsou problémy s pamětí, potíže se soustředěním a další. U lidí s nízkou hladinou vitamínů B mohou doplňky stravy s těmito vitamíny pomoci snížit tyto příznaky.

Například studie na 202 lidech s kognitivní poruchou a nízkou nebo nedostatečnou hladinou B12 zjistila, že suplementace B12 vedla ke zlepšení poznávání u 84% účastníků a ke zlepšení skóre v testech paměti a pozornosti u 78% účastníků.

Nedávná studie zahrnující 39 000 lidí zjistila, že nízké hladiny vitaminu B12 souvisejí s horší pozorností a pamětí.

Nízké nebo nedostatečné hladiny jiných vitamínů B, včetně vitaminu B6 a folátu, mohou také zhoršit příznaky mozkové mlhy, včetně potíží s koncentrací a pamětí. Z tohoto důvodu může užívání kvalitního doplňku B komplexu pomoci snížit riziko těchto příznaků mozkové mlhy.

6. L-theanin

L-theanin je sloučenina, která je hojně koncentrována v zeleném čaji a dalších rostlinách. Některé studie naznačují, že užívání doplňku L-theaninu může pomoci zlepšit duševní bdělost, reakční dobu a paměť.

Nedávná studie na 69 dospělých ve věku 50–69 let zjistila, že jedna dávka 100,6 mg L-theaninu zlepšila reakční dobu a paměť při kognitivních testech. Doplňky L-theaninu mohou také snižovat napětí a zvyšovat klid a relaxaci.

Malá studie navíc zjistila, že 200 mg L-theaninu denně pomohlo ve srovnání s placebem snížit symptomy související se stresem a zlepšit spánek a určité aspekty kognitivního zdraví.

Snížení stresu, zlepšení kvality spánku a podpora kognitivního zdraví může pomoci zmírnit mozkovou mlhu.

Další způsoby, jak zlepšit mozkovou mlhu

Příznaky mozkové mlhy mohou souviset s řadou faktorů, včetně nedostatku živin, nedostatku spánku, stresu a dokonce i nediagnostikovaných zdravotních problémů. Pokud máte příznaky, jako jsou problémy s pamětí, potíže se soustředěním a neschopnost zpracovávat informace, je dobré promluvit si s lékařem. Lékař může udělat testy, které vám mohou pomoci zjistit, proč máte tyto příznaky.

Například zdravotní stavy, jako je Hashimotova tyreoiditida, celiakie a úzkostné poruchy, se mohou projevovat příznaky mozkové mlhy. Demence a Alzheimerova choroba se navíc mohou projevovat příznaky mozkové mlhy, jako je zapomnětlivost a potíže se zpracováním informací.

Je proto hodně důležité získat správnou diagnózu a léčbu, pokud základní zdravotní stav přispívá k symptomům mozkové mlhy.

Některé návyky životního stylu mohou také vést k příznakům mozkové mlhy. Nedostatek spánku, dieta s vysokým obsahem ultra zpracovaných potravin a nadměrný příjem alkoholu jsou spojeny se špatnou pamětí, obtížemi se soustředěním, depresivními příznaky a dalšími kognitivními problémy, které někteří lidé mohou označovat jako mozkovou mlhu. Tak na to pozor.

K vaší mozkové mlze může přispívat více faktorů, takže je důležité spolupracovat s lékařem, abyste pochopili, proč se u vás tyto příznaky vyskytují, a vytvořte plán léčby.

Sponzorováno

A co? Máte nějaké zkušenosti s příznaky mozkové mlhy? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva