Sponzorováno

5 důvodů, proč váš pot zapáchá – co váš tělesný pach říká o vašem zdraví 4.83/5 (12)

Co vám může změna pachu potu prozradit o vašem zdraví?

Co vám může změna pachu potu prozradit o vašem zdraví?

Zápach potu – co vám může změna pachu potu prozradit o vašem zdraví? Na to se podíváme v dnešním článku.

Všimli jste si, že v poslední době „voníte“ trochu jinak? Většina z nás nerada výrazněji zapáchá a své přirozené pachy zakryje deodorantem nebo parfémem, ale věděli jste, že pach vašeho potu vám může napovědět něco o vašem zdraví?

Na lidském těle jsou v průměru tři miliony potních žláz a při cvičení můžete vypotit i 700 ml až 1,5 litru potu za hodinu.

Potíme se po celém těle, abychom se ochladili a udrželi vlhkou pokožku, ale existují tři různé typy potních žláz: endokrinní, apokrinní a ekrinní žlázy.

Je to pouze pot z apokrinních žláz – nacházející se v prsou, obličeji, pokožce hlavy, hrázi (perineum) a podpaží – který může zapáchat. Pojem apokrinní označuje speciální typ žláz, které obvykle vylučují výrazněji páchnoucí sekret, a proto je označujeme jako pachové žlázy.

Zahřát se a zpotit se může být dobrá věc za správných okolností: například když se zapotíte v posilovně.

Ale pokud váš pot začne zapáchat jinak, může to být způsobeno zdravotním problémem.

1. Proč můj pot zapáchá kysele?

Kyselý tělesný pach může být způsoben větším pocením. Čím více se potíte, tím více se váš pot mísí s bakteriemi, které normálně žijí na vaší kůži, což způsobuje kyselý zápach.

To může být důsledkem stavu zvaného hyperhidróza, který způsobuje nadměrné pocení. Tak0 konzumace pálivých a výrazných jídel, jako je česnek nebo oregano, může také přispět k tomuto zápachu.

2. Proč můj pot páchne jako moč?

Amoniak je to, co dává vaší moči takový ten charakteristický zápach. Vysoké hladiny čpavku (amoniaku) ve vašem potu mohou způsobit slabý zápach moči, což je samozřejmě nepříjemné.

Ale pot, který zapáchá jako moč, může být také příznakem něčeho vážnějšího. Onemocnění jater a ledvin může způsobit, že budete mít zvláštní a nepříjemný tělesný zápach. Pokud vaše játra nebo ledviny nefungují správně, mohou se místo toho toxiny hromadit, které se jinak normálně filtrují z vašeho těla. To může způsobit, že váš pot bude cítit jako čpavek nebo moč.

3. Proč můj pot zapáchá jako chlebové těsto?

Klíčovou složkou pro lahodnou vůni pečení chleba je droždí, které je rozhodně méně chutné, když se objeví na vašem těle. Nejčastěji jsou spojovány s genitálními infekcemi, ale věděli jste, že kvasinkové infekce můžete dostat také v podpaží?

Kvasinková infekce v podpaží může způsobit, že váš pot bude cítit jako chlebové těsto.

4. Proč můj pot páchne jako ocet?

Octový zápach může souviset s několika různými zdravotními stavy. Pokud máte onemocnění ledvin, vaše ledviny nemusí být schopny rozkládat chemickou látku zvanou močovina. Vaše tělo pak bude vylučovat močovinu močí a potem, což způsobí, že budete cítit jako ocet.

Diabetes může také způsobit, že váš pot bude cítit štiplavěji a „octověji“ než obvykle. Do vašeho potu se totiž uvolňují metabolity včetně acetonu. Trichomyóza může být další příčinou tělesného zápachu podobného octu. Jedná se o bakteriální infekci, která postihuje vaše chloupky v podpaží.

Studie z roku 2013 zjistila, že 35 procent lidí s trichomykózou hlásilo změnu tělesného pachu jako symptom.

5. Proč můj pot sladce voní? Třeba po ovoci

Pokud váš pot nebo dech voní neobvykle sladce, může to být způsobeno vyšším počtem ketonů ve vašem krevním řečišti. Může to znít pěkně, být doslova sladce vonící, ale ve skutečnosti to může být příznak vážných zdravotních stavů, jako je nezvládnutá cukrovka.

Pokud si všimnete, že najednou bez zjevného důvodu cítíte sladkou nebo ovocnou vůni, měli byste si nechat poradit od lékaře.

Mezi vážnější onemocnění, která zapáchající pot může signalizovat, patří cukrovka, porucha štítné žlázy nebo problémy s játry. V nemocném těle se totiž mění složení tekutin, tedy i potu.

Jak mohu zastavit páchnoucí pot?

Máte-li podezření, že za vaším tělesným pachem může být lékařský důvod, zajděte ke svému lékaři a sdělte mu své podezření.

Pokud však máte jasno a chcete vonět o něco svěžeji, vyzkoušejte tyto tipy:

Sponzorováno

  • Myjte se častěji: většina pachů potu je jednoduše způsobena bakteriemi na kůži. Pomůže častější mytí a používání parfémovaných sprchových gelů a koupelových přípravků.
  • Používejte deodorant a antiperspiranty: pokud zjistíte, že váš současný deodorant nefunguje, hledejte takový, který nabízí větší ochranu proti potu.
  • Pijte více čisté vody: pití většího množství vody dále zředí váš pot, takže pachy budou méně patrné.
  • Jídelníček: vaše strava může změnit pach vašeho potu, koření, koření a konzumace velkého množství masa mohou ovlivnit, jak moc se potíte a jak „jdete cítit“.

Může být za silnějším potem i věk?

Ano, může to být pravda. U starších lidí je často pozorováno zvýšené pocení, což může být způsobeno několika faktory spojenými s procesem stárnutí.

Změny v hormonálních hladinách: S věkem dochází ke změnám v hormonálním systému, včetně poklesu hladin estrogenu a testosteronu. Hormony mají vliv na regulaci tělesné teploty a potní žlázy, a jejich nerovnováha může vést k nadměrnému pocení.

Snížená funkce potních žláz: S věkem může dojít ke snížení funkce potních žláz, což může znamenat, že zbývající žlázy budou více aktivní a produkují více potu.

Zhoršená termoregulace: Starší lidé mohou mít obtíže s termoregulací, což znamená, že se mohou obtížněji přizpůsobovat teplotním změnám a zvyšování teploty. To může způsobit, že se více potí v reakci na teplo.

Zápach potu závisí na interakci mezi bakteriemi na povrchu kůže a složkami potu. Starší lidé mohou mít více mazových žláz, které produkují mastnější pot. Tato kombinace může poskytnout vhodnější prostředí pro růst bakterií a zápach potu může být intenzivnější.

Je důležité si uvědomit, že toto jsou obecné trendy a mohou existovat individuální rozdíly. Pokud má někdo obavy z nadměrného pocení nebo neobvyklého zápachu potu, měl by se poradit se svým lékařem.

Zapáchající pot a nemoci

Být nemocný nezpůsobuje jen to, že se cítíte špatně – může se vám také změnit pach potu. Běžné nemoci jako chřipka, nachlazení nebo zánět průdušek mohou vést k menšímu zápachu, konkrétně zápach z úst ze zvýšené produkce hlenu. Můžete si také všimnout, že i váš pot trochu zapáchá, pokud máte horečku nebo zimnici, protože tyto nemoci obecně přispívají k většímu pocení. V některých závažnějších případech může stálý tělesný pach naznačovat chronický problém nebo nemoc.

Nekontrolovaný diabetes – vysoká hladina glukózy v krvi může zvýšit tělesný zápach. Diabetická ketoacidóza je vážný stav, při kterém vašemu tělu chybí inzulin, čímž buňky ochuzují o cukr, který potřebují pro energii. Jedním z příznaků je zřetelný ovocný zápach dechu. Pokud vaše moč zapáchá sladce nebo ovocně, může to také sloužit jako varovný příznak cukrovky.

Problémy s játry nebo ledvinami – Ledviny a játra pomáhají odstraňovat toxiny z našeho těla. Když nemohou správně fungovat, toxiny se mohou hromadit v krvi a trávicím traktu a vytvářet zápach. Onemocnění ledvin může způsobit tvorbu močoviny a způsobit, že váš pot a moč zapáchají jako čpavek.

Problémy se štítnou žlázou – Štítná žláza reguluje mnoho tělesných funkcí, včetně naší reakce na pot. Pokud máte hypertyreózu (nadměrnou činnost štítné žlázy) nebo Graveovu chorobu, vaše tělo může produkovat nadměrné množství potu, i když neděláte nic, abyste se nějak extra namáhali. Štítná žláza je zodpovědná za regulaci metabolismu, takže její nadměrná aktivita může vést k rychlému srdečnímu tepu, špatnému spánku a silnému potu.

Břišní tyfus a žlutá zimniceBřišní tyfus může způsobit, že někdo „voní“ jako pečený chléb, zatímco žlutá zimnice často vydává neobvyklý zápach řeznictví. Ačkoli to jsou obecně neobvyklé nemoci v Česku, pokud hodně cestujete do exotických zemí, máte obecně větší riziko, že se nakazíte těmito nemocemi.

Okamžitě promluvte se svým lékařem, pokud se tělesný pach náhle změnil a není jasný důvod proč – může to být příznak něčeho vážnějšího.

Sponzorováno

A co vy? Jak se potíte nebo nepotíte? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si o pocení přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva