Obsah článku
1. Vytvořte si plán, jak vaše štěstí v životě vlastně vypadá
Bez receptu byste dort neupekli (nebo alespoň já ne). Bez mapy byste nešli na místo, kde jste nikdy nebyli. A také byste se neměli snažit budovat štěstí bez plánu. Vytvoření dobrého plánu pro štěstí a šťastný život je to, co vás vezme z místa, kde jste nyní, do šťastného života, jaký si představujete.
Chcete-li vytvořit plán štěstí, postupujte takto:
- Nejdřív si vůbec řekněte, co to pro vás znamená „šťastný život“. Možná to vypadá jako jednoznačné, ale pro každého z nás to může znamenat něco naprosto jiného.
- Rozhodněte se, které dovednosti pro šťastný život si vybudujete.
- Ujasněte si, kdy si vybudujete dovednosti, které vedou ke šťastnému životu.
- Rozhodněte se, v jakém pořadí budete budovat dovednosti, které vedou ke šťastnému životu.
- Oddejte se svému cíli vytvořit si šťastnější život.
- Zjistěte, jak budete budovat své dovednosti štěstí.
Pamatujete si, když se něco, co jste chtěli udělat, zdálo nemožné? Možná to bylo tím, že jste poprvé jeli na kole, řídili auto nebo někoho pozvali na rande. Pak jste to udělali a uvědomili jste si, že to v sobě máte celou dobu. Vytvoření šťastného života je stejné – prvním krokem je věřit v sebe a svou schopnost žít šťastně. Pak uvidíte, že jste to měli celou dobu v sobě. Proto je zapojení do osobního rozvoje klíčem k tomu, abychom žili život naplno.
Zde je návod, jak budovat své dovednosti osobního rozvoje:
- Rozvíjejte růstové myšlení, které se zaměřuje na vaši víru ve vaši schopnost vytvořit šťastný život.
- Identifikujte své hodnoty.
- Definujte si šťastný život svými vlastními slovy.
- Zaznamenávejte svůj pokrok směrem k osobnímu rozvoji.
- Získejte pomoc s rozvojem sebe sama, abyste si vybudovali šťastný život.
2. Myslete pozitivně, abyste žili šťastně
Všichni známe někoho, kdo najde v každé situaci vždy nějakou špatnou věc (na pláži je fakt horko). Možná jsme touto osobou my. Pokud se místo toho naučíme myslet pozitivně, můžeme si zpříjemnit i ty nejnepříjemnější situace a vytvořit si šťastnější život oproti tomu, který máme nyní. Každý okamžik každého dne je o něco lepší, protože v něm můžeme najít to pozitivní. To je důvod, proč je pozitivní myšlení klíčem ke šťastnějšímu životu.
Zde jsou jen některé ze způsobů, jak myslet pozitivně:
- Pomozte svému mozku zvyknout si na pozitivní myšlení.
- Začněte svůj den představou, jak to vypadá ve vašem šťastném životě.
- Vychutnejte si pozitivní okamžiky fakt na maximum.
- Využijte pozitivních momentů ve svém životě, užijte si je.
- Věnujte zlváštní pozornost pozitivním věcem. I těm malým pozitivním věcem v životě se vždy věnujte.
- Vytvořte sbírku pozitivních obrázků nebo pozitivních citátů.
- Myslete pozitivně, ale když to potřebujete, myslete negativně / konstruktivně.
- Cvičte vděčnost (i za maličkosti).
- Přestaňte minimalizovat své úspěchy. Přiznejte si úspěch a užijte si ho. A oslavte ho.
Zvyknout si na pozitivní myšlení vyžaduje čas a pravidelnou praxi. Níže uvádím několik tipů, jak můžete svému mozku pomoci se přeorientoval na pozitivní myšlení:
Všímejte si svých myšlenek: Začněte si být vědomi svých myšlenek a sledujte, jaké myšlenky vás napadají. Pokud si všimnete negativních myšlenek, zkuste je okamžitě nahradit pozitivními. Jde to opravdu natrénovat.
Praktikujte pozitivní afirmace: Opakujte si pozitivní výroky o sobě samých. Například: „Jsem silný/silná a odhodlaný/odhodlaná“, „Jsem schopen/schopna dosáhnout svých cílů“, atd. Opakování těchto afirmací může pomoci posílit vaši pozitivní identitu.
Udržujte si pozitivní společnost: Trávte čas s lidmi, kteří mají pozitivní postoj a přinášejí vám radost. Ovlivnění pozitivní energií ostatních vám může pomoci udržet pozitivní myšlení.
Hledejte důvody k vděčnosti: Každý den si najděte několik věcí, za které jste vděční. Zaměřte se na pozitivní stránky života a ocenění věcí, které vám přinášejí radost a štěstí.
Věnujte se sebepéči: Dbání na sebe a své tělo může pomoci udržovat pozitivní myšlení. Věnujte se zdravému stravování, pravidelnému cvičení, meditaci nebo jiným relaxačním aktivitám, které podporují pohodu.
Eliminujte negativní vlivy: Snažte se minimalizovat negativní vlivy ve svém životě, jako jsou toxické vztahy, negativní média nebo prostředí. Omezte se na pozitivní a inspirativní zdroje.
Je také důležité mít trpělivost a soustředit se na postupný pokrok. Pozitivní myšlení je dovednost, kterou můžete rozvíjet a zdokonalovat. S pravidelnou praxí si může váš mozek zvyknout na pozitivní myšlení jako přirozenou reakci na životní situace.
3. Cvičte pravidelně
Že cvičení a pozitivní myšlení spolu až tak nesouvisí? Chyba lávky! Cvičení není jen pro vaše tělo. Pravidelné cvičení může pomoci snížit stres, pocity úzkosti a příznaky deprese a zároveň zvýšit sebevědomí a štěstí. Opravdu to funguje, je to dokázáno studiemi.
I malé množství fyzické aktivity může hodně ve vašem životě změnit. Nemusíte trénovat na triatlon nebo šplhat na útes – pokud vás to samozřejmě nedělá šťastnými.
Trik je v tom, abyste se nepřetěžovali. Pokud se náhle vrhnete do namáhavé rutiny, můžete skončit jen frustrovaní (a rozbolavělí). Ale pokud začnete pomalu, začnete si cvičení užívat a přesně to mám namysli. O to nám ze jde!
Zvažte tyto začátky cvičení:
- Každý večer po večeři se projděte po ulici. Třeba do parku.
- Přihlaste se na lekce jógy nebo tai chi pro začátečníky.
- Začněte svůj den 5 minutovým strečinkem.
- Připomeňte si všechny zábavné aktivity, které jste si kdysi užívali, ale které upadly stranou. Nebo můžete zvážit zahájení aktivit, které jste vždy chtěli vyzkoušet, jako je golf, bowling nebo tanec. Jděte do toho!
4. Dopřejte si dostatek spánku
Většina dospělých potřebuje každou noc alespoň 7 hodin spánku. Vy také. Pokud během dne bojujete s nutkáním si zdřímnout nebo se jen obecně cítíte jako v mlze, vaše tělo vám tak možná říká, že potřebuje více odpočinku.
Bez ohledu na to, jak moc nás naše moderní společnost vede k menšímu spánku, víme, že dostatečný spánek je životně důležitý pro dobré zdraví, mozkové funkce a emocionální pohodu. Nepodléhejte tlaku společnosti a spěte alespoň těch 7 hodin. Dostatek spánku také snižuje riziko vzniku určitých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, deprese a cukrovka.
Zde je několik tipů, které vám pomohou vytvořit lepší spánkovou rutinu:
- Nezdá se vám váš spánek? Zapište si, kolik hodin spánku každou noc spíte a jak odpočatí se cítíte. Po týdnu byste měli mít lepší představu, jak na tom jste. Můžete také zkusit použít aplikaci ke sledování spánku.
- Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, včetně víkendů. Sem tam změna nevadí, ale dlouhodobě v tomto dodržujte rutinu.
- Rezervujte si hodinu před spaním jako klidný čas. Vykoupejte se, čtěte si nebo udělejte něco relaxačního. Vyhněte se těžkému jídlu a pití.
- Udržujte svou ložnici temnou, chladnou a tichou.
- Investujte do dobrého ložního prádla.
- Pokud si musíte přes den zdřímnout, zkuste to omezit na 20 minut.
- Pokud máte neustále problémy se spánkem, zvažte konzultaci s lékařem. Můžete mít poruchu spánku, která vyžaduje léčbu.
5. Jezte s ohledem na náladu
Možná už víte, že výběr jídla má obrovský vliv na vaše celkové fyzické zdraví. Ale některé potraviny mohou také ovlivnit váš stav mysli. Opravdu, jsou na to studie.
Například:
Sponzorováno
- Sacharidy uvolňují serotonin, hormon „dobré nálady“. Jednoduše omezte jednoduché sacharidy – potraviny s vysokým obsahem cukru a škrobu – na minimum, protože ten energetický nápor je krátký. Výběr komplexních sacharidů, jako je zelenina, fazole a celá zrna, vám může pomoci vyhnout se problémům a zároveň poskytovat serotonin.
- Libové maso, drůbež, luštěniny a mléčné výrobky mají vysoký obsah bílkovin. Potraviny bohaté na bílkoviny uvolňují dopamin a norepinefrin, které zvyšují energii a koncentraci.
- Bylo zjištěno, že omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v tučných rybách, mají protizánětlivé účinky, které se rozšíří na celkové zdraví vašeho mozku. Pokud nejíte ryby, můžete si promluvit s lékařem o možné suplementaci.
- Vysoce zpracovaná nebo smažená jídla mají tendenci zanechávat pocit, že se cítíte na dně, tak na to pozor.
Pokud chcete jíst s ohledem na svou náladu a šťastný život, zvažte, jak začít s výběrem jednoho jídla pro vaši lepší náladu každý den. Vyměňte například velké sladké snídaňové pečivo za řecký jogurt s ovocem. Stále uspokojíte chuť na sladké a protein vám pomůže vyhnout se dopolednímu energetickému krachu. Zkuste přidání takové nové výměny potravin každý den či týden.
6. Oslavujte malá vítězství
Život je plný vzestupů a pádů, ale mezi tím máme spoustu malých vítězství, která zůstávají často nepovšimnuta. Udělejte si chvilku na oslavu těchto malých výher.
Přišroubovali jste kliku, což jste hodně dlouho odkládali? Podařilo se vám něco v práci? Hurá! Vymazali jste konečně tisíc e-mailů, které plnily vaši schránku? Jupí! Udělejte si radost z těchto malých úspěchů. A odměňte se.
7. Najděte rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem
Práce nám zabírá hodně dne, ale neměla by to být jediná věc, kterou děláme. Je důležité věnovat se činnostem a zájmům nad rámec naší práce. Máte nějakého koníčka? Trávíte čas s přáteli a blízkými? Cvičíte? Vytvoření rovnováhy ve vašem životě sníží stres a poskytne vám další možnosti, jak se vyjádřit a pobavit se. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je důležitá pro šťastný život.
8. Přijměte nedokonalost
Mnoho z nás usiluje o dokonalost – toužíme se prosadit, abychom byli nejlepší. Ale abyste byli skutečně šťastným člověkem, musíte přijmout nedokonalost, která je součástí každodenního života. Dokonalost je nemožná a držet sebe i ostatní podle těchto měřítek je marné, zbytečné a nerozumné. Vždy se budeme cítit zklamáni. Přijměte, že život je nedokonalý, a uznejte, že v této nedokonalosti je krása. Pak budete žít šťastnější život.
9. Dělejte to, co máte rádi
Je docela těžké udržet si celkové štěstí, pokud třeba nenávidíte svou práci. Nepromarněte nejlepší roky svého života v neradostné práci, i když je to o placení účtů. O co se zajímáte? Pro co se umíte opravdu vášnivě nadchnout? Zaměřte se na budování kariéry v oblasti, která vás motivuje a poskytne vám vysokou míru uspokojení a vaše myšlení na štěstí půjde exponenciálně nahoru.
10. Utrácejte rozumně
Je lákavé věřit, že čím více peněz máte, tím budete šťastnější. Ale realita je taková, že to, jak utrácíte své peníze, vám pomáhá cítit se šťastnější. Klíčem je dělat to moudře. Utrácení peněz za zážitky – cestování, stravování, koncerty a tak dále – nás může učinit šťastnějšími, protože tyto zážitky sdílíme s ostatními. To je správné. Ale štěstí spojené s hmotným majetkem rychle mizí a je děsně pomíjivé.
11. Žijte přítomným okamžikem
Naše myšlenky a pocity se často točí kolem minulosti nebo budoucnosti. Realita je to, co zažíváte právě v tomto okamžiku; čím právě procházíte. Někdy chceme té realitě uniknout. Ale když zůstaneme v přítomnosti, jsme plně zapojeni do svého života. Snažte se žít okamžikem a začnete si hlouběji vážit svého života. A budete v životě šťastnější.
12. Pěstujte vděčnost
O tom už jsem mluvil výše ve článku. Najděte způsoby, jak pěstovat vděčnost na denní bázi. Když budete děkovat a budete vděční za vše, co máte, budete šťastnější a spokojenější. Vděčnost je vděčné ocenění za to, co jste v životě dostali. Tyto dary mohou být hmotné i nehmotné. Když budete každý den trávit malý čas uznáváním všeho dobrého v každodenním životě, uvidíte, že dobrého ve vašem životě je o mnoho více, než si uvědomujete, a zjistíte, že smutek, úzkost a deprese ubyly.
13. Dejte něco nazpět
Buďte velkorysí se svým časem a svými penězi. Darujte druhým v nouzi. Darujte těm, které máte rádi a na kterých vám záleží. Ti, kteří vracejí, mají smysl pro nezištnost a humanitu. Darování nám dělá dobře, přiznejme si to. Ti, kteří jsou velkorysí v utrácení (i malých) peněz za druhé, mívají dobré zdraví, možná proto, že z dávání máme dobrý pocit, který snižuje krevní tlak a stres.
14. Překvapte se
Je těžké cítit se šťastně, když se nudíte nebo máte pocit, že život je jednotvárný a nudný. Součástí pocitu štěstí je cítit se povzbuzený, zaujatý a i trochu překvapený životem. Překvapte se tedy stanovením cílů mimo svou komfortní zónu. Vžijte se do nových nebo nečekaných situací. Stanovte si cíle a poté pracujte na jejich dosažení. A pokud máte možnost, vystupte z komfortní zóny?
15. Poslouchejte hudbu a zapojte se do ni
Poslech hudby nám zvedá náladu. Díky tomu se cítíme lépe, částečně proto, že poslech hudby způsobuje, že náš mozek uvolňuje dopamin, neurochemickou látku spojenou s potěšením a odměnou. Ti, kteří se věnují hudbě prostřednictvím tance nebo navštěvováním koncertů, vykazují vysokou úroveň štěstí a pocitu pohody. Vyberte si hudbu, kterou máte rádi, a tu poslouchejte.
16. Nesrovnávejte se
Přestaňte se srovnávat se všemi a vším kolem vás. Fakt. A co je nejdůležitější, přestaňte srovnávat své věci se všemi věcmi, které mají všichni ostatní. Sociální média mají způsob, jak v nás vyvolávat pocit, že všichni ostatní to mají lepší než my. Jak často ve vás procházení novinek vyvolává negativní emoce? Nechat zakořenit závist a zášť nás okrádá o to, abychom si vážili toho, co máme. Vyprdněte se na sociální sítě. Zkuste to. Jde to.
17. Udělejte si inventuru svých vztahů
Nemůžeme věci zlepšit, pokud je neměříme. Takže, jakkoli se to může zdát neromantické, zhodnoťte, které vztahy jsou pro vás důležité, které se ukázaly méně důležité, a které vztahy si přejete mít lepší.
Možná každý rok, na Nový rok nebo ráno v den svých narozenin, věnujte pár minut tomu, abyste si nakreslili svůj současný sociální vesmír a zvažte, co dostáváte, co dáváte a kde byste chtěli být v jiném, šťastnějším světě.
Zapište si to také, abyste se mohli ohlédnout za 12 měsíců zpět a zjistit, jak se věci zlepšily nebo ne. Za rok se toho může stát hodně.
18. Buďte se šťastnými a pozitivními lidmi
Setkali jste se někdy se zasmušilým člověkem a odcházeli jste s horší náladou? To proto, že nálady mohou být nakažlivé. Ukazuje se, že pocity mohou být přenášeny z jedné osoby na druhou, a čím více sdílíme zkušenosti navzájem, tím více se naše emoce a chování synchronizují. Jedním z tajemství dlouhodobého štěstí je obklopit se lidmi, kteří mají také šťastné a pozitivní myšlení.
19. Musíte trávit nějaký čas v přírodě (co nejvíc)
Někteří vědci se domnívají, že dnešní „online“ generace ve skutečnosti trpí poruchou přírodního deficitu. Studie ukázaly, že čím více času trávíme v přírodě a čím více máme vztah k přírodnímu světu kolem nás, tím větší máme pocit štěstí. Naše spojení s přírodou také hraje roli v udržování pozitivních emocí a duševního zdraví. Kam jít? Ideálně do lesa. To je nejlepší.
20. Vzpomínejte na šťastné vzpomínky
Proč milujeme všechno retro? Možná proto, že nás nostalgie činí šťastnými. Nostalgické pocity nebo vzpomínka na naši minulost nám mohou pomoci znovu se spojit s pocity lásky a pocitem úžasu a naplnění. Naše minulost nás formuje a definuje naši identitu. Když si pamatujeme dobré časy a šťastné vzpomínky, můžeme si zvýšit sebevědomí a cítit se blíž k lidem kolem nás.
Sponzorováno
Máte nějaké rady k tomu, jak žít šťastný život? Budu moc rád, pokud mi napíšete do komentářů.
A dále si na toto téma přečtěte
- Ve kterých zemích a státech jsou lidé nejšťastnější – průzkum z roku 2020
- 15 TOP technik zvládání stresu, které fungují (podrobný průvodce)
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: BatkovaElena / depositphotos.com
- The relationship between happiness and quality of life: A model for Spanish society Autor: Víctor-Raúl López-Ruiz
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rodina
Přečtěte si také naše další články