Sponzorováno

18+ zábavných a zajímavých faktů o našich kostech a kloubech 4.75/5 (20)

aždá kost má specifický tvar, protože má také specifickou funkci. Tam, kde je vyžadována větší poddajnost, je kost nahrazena chrupavkou.

aždá kost má specifický tvar, protože má také specifickou funkci. Tam, kde je vyžadována větší poddajnost, je kost nahrazena chrupavkou.

Váš kosterní systém je pro vaše tělo tím, čím je dřevo a cihly pro dům. Se silným základem vaše tělo může bez problémů plnit řadu úžasných úkolů, od běhu po porod.

V tomto našem článku se dozvíte více o kostech, kloubech a kosterním systému.

1. Uvnitř vašeho těla je 206 kostí

Uvnitř vašeho těla je 206 kostí. Každá kost hraje velmi důležitou roli při správném fungování všech mechanik vašeho těla. Pokud je kost zlomená, všechny kosti kolem ní nemohou řádně vykonávat svou funkci.

Třeba lidská ruka, včetně zápěstí, obsahuje 54 kostí.

2. Tělo má dva typy kostí

Můžete si představit kost jako tvrdý a hustý materiál, ale pouze jeden typ kosti je takový. Tato hustá, tvrdá kost se nazývá kortikální kost. Kortikální kosti jsou primárně kosti struktury těla.

Druhý typ, trabekulární kost, je měkká a houbovitá. Často se nachází uvnitř velkých kostí a ve vaší pánvi, žebrech a lebce. I když je méně hustá než kortikální kost, je stále docela tvrdá a ochranná.

3. Kosti jsou vyplněny houbovitou tkání, kostní dření

Kostní dřeň je houbovitá látka, která se nachází uvnitř velkých kostí, jako jsou vaše boky, pánev a stehenní kost.

Kosti přestávají růst během puberty. Hustota a síla kostí se však v průběhu života mění.

4. Děti se rodí s 300 kostmi

Dospělí mají pouze 206 kostí, ale děti se narodí s téměř o 100 více kostmi. Není to tak, že kosti mizí, jak stárneme. Místo toho se tyto malé kosti spojí a vytvoří větší kosti kosterního systému.

5. Nejmenší kost v těle je v uchu

Třmínek, kost ve vašem vnitřním uchu, jsou nejmenší ze všech vašich kostí. Spolu s kovadlinou a kladívky pomáhají překládat zvuky, které slyšíte, do vln, kterým váš mozek rozumí.

6. Nejdelší kost v těle je ve vaší noze

Stehenní kost, která vede od kyčle ke kolenu, je nejdelší a největší kostí ve vašem těle. Je také nejsilnější. Jen pomyslete na veškerou váhu, kterou tato kost musí denně zvládnout. Není divu, že je tak silná a pevná!

7. Kosti jsou navrženy tak, aby něco vydržely

Ano, kosti se mohou zlomit. Ale jsou navrženy tak, aby vydržely každodenní zátěž života. Například některé kosti musí být schopny absorbovat dvakrát až třikrát váhu vašeho těla. Kosti musí být také odolné. Představte si, že uděláme 1 až 3 miliony kroků ročně, takže kosti jsou vytvářeny tak, aby mohly být neustále využívány.

8. Více než polovina vašich kostí je ve vašich rukou a nohou

Máte celkem 206 kostí a 106 z nich je ve vašich rukou a nohou.

9. Jedna kost není spojena s žádnými jinými kostmi

Hyoidní kost (nebo jednoduše hyoid), která se nachází v krku, je jedinou kostí, která se nepřipojuje ke kloubu. Hyoid je zodpovědný za udržování jazyka na místě. Na rozdíl od jiných kostí je hyoid pouze vzdáleně spojen s jinými kostmi svaly nebo vazy.

Hyoidní kost (nebo jednoduše hyoid)

Hyoidní kost (nebo jednoduše hyoid)

10. Většina lidí má 12 žeber, ale někteří mají 13

13. žebro je vzácné – pouze 1 procento lidí se s ním rodí. U většiny lidí může toto extra žebro, nazývané krční žebro, způsobit zdravotní potíže, jako je bolest krku. Z tohoto důvodu si lidé narození s tímto žebrem navíc často nechávají toto žebro odstranit.

11. Největším kloubem ve vašem těle je vaše koleno

V kolenním kloubu se spojují tři kosti: vaše stehenní kosti, holenní kost a čéška. Tyto tři velké kosti vyžadují ke spojení velký kloub. Proto je vaše koleno největším kloubem ve vašem těle.

12. Kosterní systém není ve světě živočichů tak běžný, jak by se mohlo zdát

Lidé jsou součástí skupiny tvorů zvaných obratlovci. To znamená, že naše kosti jsou pokryty systémem tkání a kůže. Pouze 10 procent zvířat na světě (včetně lidí) jsou obratlovci.

Sponzorováno

Dalších 90 procent jsou bezobratlí. Jejich kosti jsou na vnější straně těla.

Bezobratlí je velká skupina živočichů, představující asi 95 % všech živočišných druhů. Chybí jim obratle. Řadí se sem všichni živočichové kromě obratlovců.

13. Kosti jsou silné, ale zuby jsou silnější

Zubní sklovina na vašich zubech, který je považován za součást vašeho kosterního systému, je ve skutečnosti silnější než kosti. Sklovina chrání jemné nervy a tkáně uvnitř vašich zubů. Vše zuby tak mohou odolat více opotřebení, než kterákoli z vašich ostatních kostí.

14. Kosti se mohou léčit, což je super, trvá to asi 12 týdnů

Když zlomíte kost, vaše tělo se pustí do práce, produkuje nové kostní buňky a pomáhá léčit zlomeninu. Odlitek nebo ortéza pouze zajišťuje, že se kost léčí rovně, takže v budoucnu nebudete mít další problémy.

Kosti dětí se obecně hojí rychleji než kosti dospělých. Jakmile se vaše kosti zlomí, vaše tělo rozběhne proces regenerace kosti. Během několika hodin se kolem rány vytvoří krevní sraženina. Poté se kolem zlomeniny vytvoří měkký kalus vyrobený převážně z kolagenu a poté se dva týdny začne tvořit tvrdý kalus (kalus = tkáň, která spojuje úlomky kostí po zlomenině a na jejímž základě se postupně vyvíjí nová kost). V závislosti na věku a zdravotním stavu člověka tento proces končí mezi 6. a 12. týdnem po zranění.

15. Můžete jít naproti silnějším kostem

Kosti časem ztrácejí sílu. Jejich udržení silné vyžaduje konzumaci potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné výrobky, brokolice a některé ryby. Cvičení, zejména cvičení s nosností, také pomáhá udržovat kosti pevné.

Kosterní systém vám může pomoci ke zdravému pohybu po celý váš život. Správná péče o kosti zajistí, že se budete moci pohybovat déle, zažít více a mít lepší zdraví. Proto se o své kosti starejte.

16. Kosti jsou více než jen opora pro svaly a tkáně

Jasně, kosti fungují jako kostra lidského těla, umožňují pohyb částí těla a chrání orgány před poškozením nárazem. Ale produkují také červené a bílé krvinky.

17. Kosti jsou živé tkáně

Kolagen v kosti se neustále doplňuje a jedná se o celoživotní buněčnou aktivitu. Každý rok se vymění asi 10 procent kosti. Protože se obsah minerálů ve vašich kostech obnovuje, získáváme přibližně každých 10 let novou kostru.

18. Kosti způsobují stres. Cože?

V lidském těle je náš sympatický nervový systém mechanismem, kterým se naše tělo připravuje na intenzivní činnost. Toto se často nazývá reakce na boj nebo útěk a je to spojeno s uvolňováním hormonu adrenalinu v reakci na stresující situaci. V poslední době však vědci zveřejnili dokument identifikující osteokalcin, hormon uvolňovaný buňkami tvořícími kosti, jako klíčového hráče při stresové reakci.

Myši speciálně chované bez schopnosti produkovat osteokalcin neměly žádnou reakci na boj nebo útěk v akutně stresových situacích ve srovnání s běžnými myšmi. Vědci také zkoumali hladiny osteokalcinu u lidí, kde zjistili zvýšené hladiny v krvi a moči poté, co byly lidské subjekty vystaveny stresu. Nakonec se ukázalo, že osteokalcin vypíná parasympatický mechanismus odpočinku (parasympatická nervová soustava převládá především během odpočinku), což umožňuje aktivaci reakce na boj nebo útěk.

Vzhledem k tomu, že jsme již dlouho věděli, že fyzickou funkcí kostry je chránit tělo – například žebra chrání naše nejdůležitější orgány – možná by nemělo být překvapením, že naše kosti mají také fyziologickou roli při udržování bezpečnosti.

Sponzorováno

Máte nějakou další zajímavost o lidských kostech a kloubech? Budeme rádi za komentář pod článkem.

Co si dále o kostech přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva