Sponzorováno

12+ TOP zajímavostí o klíšťatech 5/5 (2)

Klíště - 12 top zajímavostí o klíšťatechAktuálně je léto, což znamená více slunečního svitu a více času, který trávíme venku – hraním, turistikou a obecně poznáváním přírody. To však bohužel může také znamenat více času, který nedobrovolně trávíme s některými škůdci z přírody.

Klíšťata, která se běžně vyskytují ve vysoké trávě a zalesněných oblastech, jsou jedním z takových notoricky známých škůdců.V létě s nimi přicházíme do styku celkem pravidelně, i když si to neuvědomujeme, je proto důležité zajistit to, abyste proti klíšťatům chránili sebe a svou rodinu.

Ačkoli jsou klíšťata malá a nenápadná, mohou způsobit velké problémy šířením nebezpečných nemocí, jako je třeba lymská borelióza.

Než se letos v létě vydáte ven, podívejte se na následující málo známá fakta o klíšťatech, abyste se dozvěděli více o těchto kousavých potvůrkách.

1. Klíšťata nejsou hmyz

Ano, opravdu to je pravda. Klíšťata nejsou hmyz, i když se za něj často považují. Lidé se v tomto často mýlí. Klíšťata jsou ve skutečnosti klasifikována jako pavoukovci neboli příbuzní pavouků, štírů a roztočů. Pokud se podíváte na klíště velmi pozorně, připomíná spíše pavouka – se čtyřmi páry nohou a absencí tykadel.

2. U toho, na koho se klíště raději přisaje, rozhoduje okolní teplota

Jedna studie, kterou dělala Americká společnost pro tropickou medicínu a hygienu ukázala, jak si klíšťata mohou vybrat mezi dvěma cestami, z nichž jedna vede k člověku a druhá k psovi. A také to, jak se v tomto případě klíšťata rozhodují, pokud se zvýší okolní teplota.

Pro tento pokus byly použity druhy klíštěte pijáka hnědého, který se živí parazitováním na celé škále savců, ale jeho nejčastějšími hostiteli jsou psi. Tento druh se vyskytuje i u nás, většinou v teplých a suchých oblastech.

Pokud byla teplota v laboratoři 23,3 °C, zmíněné „psí klíště“ upřednostnilo raději zakousnutí do psa. Když však teplota vyšplhala k 37,8 °C, klíště změnilo svoji preferenci a nakonec zvolilo přibližně 2,5krát častěji člověka, než psa. Vedoucí studie k tomu řekla: „Zjistili jsme, že pokud zvýšíme pokojovou teplotu na 37,8 °C, psí klíšťata, která se řídí povětšinou čichem, preferují lidský odér a zakousnou se do člověka.“ Zajímavé, co říkáte?

Ano, sice to je tak, že různé druhy klíšťat upřednostňují různé hostitele. Například, jak napovídají jejich jména, jelení klíšťata upřednostňují jelena a klíšťata psí preferují psy. Některé druhy preferují jeden typ hostitele po celý život, zatímco jiné upřednostňují různé hostitele během různých životních stádií. Navzdory svým preferencím se ale většina klíšťat bude živit jakýmkoli hostitelem, se kterým se setkají, pokud jsou klíšťata zoufalá.

Přisátí klíšťat je u psů statisticky o mnoho častější než u koček, protože většina koček se neustále čistí.

3. Pokud jde o sání krve, klíšťata jsou přizpůsobena k sání krve po delší dobu

Na rozdíl od mnoha jiných kousavých škůdců, jako jsou třeba komáři, jsou klíšťata evolucí přizpůsobena k sání, které probíhá po dlouhou dobu. Zaboří své zakřivené zuby hluboko do kůže hostitele, takže k němu mohou zůstat bezpečně připojeny celé dny. Je důležité si uvědomit, že klíšťata obvykle vyžadují 24-48 hodin přisání, než mohou úspěšně přenášet infekce, jako je Lymská borelióza, takže rychlé odstranění je zde zásadní.

4. Klíšťata se nepřisají k hostiteli hned

Věřte tomu nebo ne, klíšťata jsou velmi pečlivá, pokud jde o jejich jídlo. Jakmile se klíště dostane na hostitele, začne hledat ideální prostor pro přisání, obvykle jde o teplé, vlhké nebo chlupaté oblasti. Po najití takového super místečka si začne klíště připravovat kůži, což může trvat až dvě hodiny! Pak se klíště zakousne do kůže. Jeho sliny mají anestetické vlastnosti, které znecitlivují pokožku, takže hostitel nic necítí.

5. Kvůli klíštěti můžete mít alergii na maso

Ano, čtete správně! Jedno z bizarnějších potíží způsobených kousnutím klíštěte se nazývá Alpha-gal syndrom, který šíří americké klíště (někdy nazývané jako klíště osamělé hvězdy – podle vlajky Texasu s jednou hvězdou) a postihuje pouze člověka. Vyskytuje se, když toto klíště během přisání přenáší molekulu alfa-gal cukru na svého hostitele. U některých lidí tato molekula vyvolává reakci imunitního systému, která vede k alergii na červené maso. Příroda nás nikdy nepřestane udivovat!

Sponzorováno

Klíšťata mohou detekovat své hostitele podle tělesného pachu, teploty, vlhkosti a vibrací. Senzorický orgán, který pomáhá při identifikaci potenciálních hostitelů, se nachází na nohou.

6. Mnoho domácích technik odstraňování klíšťat nefunguje

Pokud jste již dříve vyzkoušeli alternativní metody odstraňování klíšťat, pravděpodobně už víte, jak neúčinné jsou. Dříve se kolem klíštěte dávalo sádlo, což mělo za cíl udusit klíště – což je zbytečné úsilí, protože klíšťata mohou přežít dlouhou dobu bez vzduchu. Jiné metody, jako je vypalování, jsou zase zbytečně nebezpečné.

Ve finále je nejlepším způsobem, jak odstranit klíště, stará dobrá pinzeta. Použijte ji k uchopení klíštěte co nejblíže k pokožce a jemně ho vytáhněte rovně ven – neotáčejte, jen trošku kymácejte a kývejte. V ideálním případě bude odstraněno celé klíště, ale příležitostně se hlava oddělí od těla a zůstane v kůži. Když k tomu dojde, klíště je mrtvé a již nemůže pít krev ani přenášet nemoci. Může to způsobit podráždění kůže, ale klíště samo o sobě za nedlouho vypadne spolu se strupem, který se v místě udělá.

Chcete-li odstranit klíště, nepoužívejte holé ruce. Použijte pinzetu.

7. Existuje fakt hodně druhů klíšťat

Existuje asi 900 druhů klíšťat.

8. Klíšťata mají parádní schopnost držet se hostitele

Klíšťata s tvrdou skořápkou vylučují jakýsi „klíšťový cement“, látku podobnou lepidlu, která jim pomáhá držet se hostitelů. Přemýšleli jste někdy, proč se klíšťata tak obtížně odstraňují, jakmile se zachytí na kůži? Kromě toho, že používají svá ústa k zachycení na hostitelích, vylučují také mazlavou látku zvanou cementum.

Cementum pomáhá klíšťatům připevnit jejich krmné trubice, které jsou často ostnaté, pevně do jejich hostitelů, což jim umožňuje pevně se k hostiteli uchytit.

Klíšťata preferují kůži v oblasti hlavy, krku a uší, protože je měkká a lze do ní snadno proniknout.

9. Hodně dobře umí přežít těžké časy

Některá klíšťata mohou žít bez jídla opravdu dlouho. I 200 dní (jak který druh). Místo toho, aby hladověla, když nemohou najít hostitele, kterým by se živila, někdy klíšťata upadnou do jakési stagnace, dokud se situace nezlepší.

Podle publikace Urban Integrated Pest Management jsou americké larvy psích klíšťat v tomto specialisté – mohou žít až 540 dní bez jídla a nymfy psích klíšťat mohou bez jídla přežít až 584 dní. To je co?

Velikost klíštěte závisí na vývojovém stadiu. Larva je velká jako zrnko písku, nymfa jako mák a dospělá zvířata jako semínko jablka. Samičky jsou větší než samci.

10. Klíšťata mohou přenášet desítky nemocí

Klíšťata kromě lymské boreliózy mohou přenášet také pozoruhodné množství dalších nebezpečných chorob.

Celosvětově jsou klíšťata na druhém místě, hned za komáry, co se přenášení nemocí týče.

Klíšťata mohou najednou nést řadu patogenů způsobujících nemoci – bakterie, spirochety (kmen jemných, spirálovitě stočených bakterií), rickettsie, prvoky, viry, hlístice, toxiny atd. Jinými slovy, mají potenciál způsobit spoustu nebezpečných nemocí. A mohou přenášet více patogenů přenášejících choroby jediným kousnutím. Mezi tato onemocnění patří babezióza, ehrlichióza a anaplazmóza, lymská borelióza, recidivující horečka, Rickettsióza, horečka skalistých hor a další.

11. Nemoci klíšťata nepřenáší hned

Klíšťata musí být přisáta nejméně 24 hodin k lidské kůži, než jsou schopna přenášet onemocnění. V případě kousnutí je třeba klíště co nejrychleji oddělit od kůže pinzetou. Některá klíšťata by mohla začít přenášet onemocnění zvané anaplazmóza do osmi hodin. Ale obecně se udává, že pokud dokážete klíště odstranit do 24 hodin, vaše šance na získání lymské boreliózy jsou velmi nízké – ve skutečnosti ve většině případů trvá 36 až 48 hodin, než vás mohou infikovat bakterie způsobující boreliózu.

12. Jak dlouho žijí klíšťata

Klíšťata mohou přežít od 2 měsíců do 2 let, v závislosti na druhu. Klíšťata v zimě nezemřou. Mnoho lidí si myslí, že klíšťata v zimě umřou, jako nějaký hmyz. Ale ne. Najdou místa, kde zůstanou v bezpečí, a usnou pod listy či jiných zalesněných úlomcích.

Sponzorováno

Tak co, co jste se naučili nového o klíšťatech? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva