Obsah článku
Módní průmysl je to, co zatěžuje naši planetu po ekologické stránce opravdu velmi hodně. Hned za ním následuje doprava a těžba ropy. Takto se podílíme na tvorbě odpadu a také na plýtvání přírodními zdroji. Vždyť jen k tomu, aby vzniklo jedno jediné bavlněné tričko, je zapotřebí 2 700 litrů vody. Ano, slyšíte opravdu dobře.
Jak tedy prát více ekologicky?
1. Používejte energeticky účinnou pračku
Průměrná domácnost ročně vypere téměř 400 kusů prádla a spotřebuje k tomu asi 13 500 litrů vody. Pokud by všechny domácnosti začaly využívat moderní pračky, které mají ekologickou třídu A+++, podařilo by se ročně ušetřit až 26 495 litrů vody. Během přibližně 11leté životnosti pračky to stačí k naplnění tří zahradních bazénů nebo k doživotní spotřebě pitné vody pro šest lidí! Pokud jste si koupili pračku před rokem 1994, je určitě čas zvážit její výměnu.
Energeticky účinná pračka může spotřebovat méně než poloviční množství vody, než konvenční, „obyčejná“ pračka.
Energeticky účinné pračky také spotřebovávají méně elektřiny, a protože spotřebovávají méně vody, budou také vyžadovat méně energie k ohřevu této vody. Dále zkrátíte dobu sušení prádla a tím zase snížíte spotřebu energie. Jsou také šetrnější k oděvům, takže vaše oblečení vydrží déle.
Všechny tyto úspory vody a energie samozřejmě znamenají, že ušetříte i peníze. Výměna starší pračky za energeticky účinnější se vám tak pravděpodobně vyplatí.
2. A co sušička – ano nebo ne?
Černobílé vidění nikomu neprospěje, proto nebudeme házet na sušičky jen všechna negativa. Dnes si již díky moderním technologiím bez problémů vyberete i takové, které jsou po každé stránce ekologické.
Samozřejmě, že za takové sušičky si připlatíte výrazně více, a tady se dostáváme k hlavnímu problému sušiček – kupujeme si většinou ty neekologické. Ty, které spotřebují spoustu elektřiny. V takovém případě je sušení prádla venku na šňůře nebo využití stojanu k sušení mnohem levnější i přátelštější k životnímu prostředí. Pokud chcete prát (zde tedy sušit) prádlo ekologicky, kupte si sušičku, která je přátelská k životnímu prostředí (A+++).
3. Noste oblečení více než jednou
Do práce máme ve zvyku dávat každý den jiné oblečení, to ale neznamená, že ho máme po jednom nošení hned hodit do pračky. Netýká se to ponožek (i když proč je nenosit dva dny po sobě, když třeba ten den chodíte jen doma?) a spodního prádla, ale nejjednodušší způsob, jak omezit nějakou aktivitu, je dělat ji méně. Takže perte méně. První návyk při praní může být právě tento – dříve než odhodíte oblečení na špinavou hromadu, noste jej více než jednou.
Někteří lidé byli třeba rodiči vždy vedeni k tomu, aby si mysleli, že když si něco obléknou jednou, musí to hodit do koše. Není to tak. Pokud vše vypadá a voní čistě, noste třeba tričko či mikinu o něco déle a ušetříte vodu, energii (vlastní i elektrickou), peníze i čas.
4. Používejte ekologický prací prášek
Ekologičtější prostředky poznáte zejména podle etiket, které označují, že produkt je snadno biologicky odbouratelný, neobsahuje fosfáty a je vyroben na rostlinné bázi namísto na bázi ropy, což znamená, že jsou pro planetu lepší – od výroby až po cyklus oplachování. Takové přípravky jsou šetrnější i k pokožce. Takže se je vyplatí kupovat.
Konvenční prací prostředky či různé odstraňovače skvrn obsahují syntetické chemikálie spojené s narušením endokrinního systému, vývojovou toxicitou a dalšími zdravotními problémy. Pozor na to.
Sponzorováno
5. Bělidla a odstraňovače skvrn zbytečně nepoužívejte
Ekopraní je přesně o tom, abychom nepoužívali nic navíc, co není vyloženě zapotřebí. Sáhnete po nich jen a pouze tehdy, když to bude nutné. Ideálně si sůl na skvrny, žlučové mýdlo nebo i bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku.
6. Sušte věci na čerstvém vzduchu
Věšet oděvy na šňůru znamená čerpat bezplatnou sluneční energii. A to chcete. Oblečení vám navíc vydrží déle a bude méně opotřebované. Z plastových lahví, které vhazujeme do žlutého kontejneru, se již vyrábějí také kolíčky z recyklovaného plastu.
7. Zkuste ruční praní
Víme, co si myslíte – mytí rukou je časově náročné… ale dnes už existuje několik skvělých nástrojů, které to usnadňují.
A komu by se to chtělo dělat, že? Není-li na štítku napsáno, že svetr musíte prát ručně, je pohodlnější hodit ho do pračky, že? Zbytečně ale utrácíte energii na chod pračky, a přitom většinu oblečení nemáme zašpiněnou od bláta, ale jen zpocenou a praní v rukou je naprosto dostačující.
Ruční praní vám skutečně dává představu o tom, kolik prádla za týden vyperete, tak proč to nezkusit? Možná budete překvapeni svou týdenní zátěží pračky.
8. Použijte pro praní studenější vodu
Snižte spotřebu energie na praní tak, že budete co nejčastěji používat pro praní studenější vodu. Až 90 % energie použité na praní prádla jde na ohřev vody! Pokud by každý z nás používal studenější vodu místo horké, země by každý rok snížila miliony tun uhlíkových emisí. A vám to také může pomoci ušetřit tisíce korun ročně v závislosti na tom, jak moc perete.
Snížení teploty vody při praní také pomůže vašemu oblečení déle vydržet a do vody uvolní méně mikrovláken.
9. Volte oblečení z přírodních vláken
Když pereme syntetická vlákna, jako je polyester, akryl a nylon, oplachovou vodou při praní se smyjí tisíce mikroskopických kousků plastu. Výzkum ukázal, že mořský život požírá tato vlákna a absorbuje plasty do svých tkání, což není zdravé ani pro zvířata a ani pro nás – protože je jíme! Problému se znečištěním plasty můžete pomoci výběrem organické bavlny, vlny, bambusu nebo jiných přírodních vláken pro vaše oblečení a ložní prádlo.
10. Jít do čistírny? Raději ne
Většina čistíren používá chemickou látku zvanou perc (zkratka pro perchlorethylen), kterou výzkum spojuje s rakovinou a dalšími zdravotními problémy. Nejjednodušší způsob, jak se tomu vyhnout? Nekupujte oblečení, které vyžaduje chemické čištění! Když na štítku vidím „pouze suché čištění“, nekupuju a jdu dál.
Pokud již vlastníte oblečení, které vyžaduje chemické čištění, podívejte se, zda ve vaší blízkosti není zelená čistírna. Tyto alternativní čistírny používají tekutý oxid uhličitý k bezpečnému čištění oděvů, aniž by vás nebo jejich pracovníky vystavovaly perchlorethylenu.
11. Vyhněte se žehlení (někdy)
Žehlení je nejen zdlouhavá práce, ale také spotřebovává energii a může poškodit látku. Takže vám asi nebude vadit, když doporučíme omezit tuhle nudnou činnost. Abyste nevypadali pomačkaně, jednoduše po dokončení pracího cyklu prádlo ihned vyvěste. Voda, která je v oblečení stále je, s tou si poradí gravitace.
12. Používejte ekologický režim pračky
Mnoho lidí vůbec nepoužívá ekologický režim u své pračky. Pamatujte, že eko režim u pračky není pro srandu králikům.
EKO programy praček mají tři klíčové proměnné: čas, teplotu a objem vody. Jak možná tušíte, ekologický režim spotřebuje méně vody a tepla (ale praní trvá déle). Ekologické praní vám však ušetří 20–30 % energie, kterou byste spotřebovali při standardním praní.
Jak efektivní je ekologické praní na vaší pračce, to bude záviset na konkrétním modelu pračky a na výrobci.
Ekologické praní & pár čísel
- 90 procent: Celkové množství energie spotřebované typickou pračkou k ohřevu vody; pouze 10 procent se spotřebuje na napájení motoru.
- 34 milionů tun: Množství emisí oxidu uhličitého, které by se ušetřilo, kdyby každá domácnost v Evropě používala k praní oděvů pouze studenou vodu.
- 88 procent: Průměrné zvýšení energetické účinnosti pračky v letech 1981 až 2003.
A jak perete vy?
Některé jednoduché úpravy vašeho praní nejenže ušetří energii a vodu, ale také vám ušetří peníze. Přemýšlejte na co všechno by se ušetřené peníze daly dát!
Sponzorováno
A jak perete vy? Podělte se s námi v komentářích.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekologie, Hygiena a zdraví
Přečtěte si také naše další články