Sponzorováno

Zpracované potraviny jsou nezdravé – jsou spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny 4.73/5 (11)

  • V moderní společnosti, konkrétně v potravinářském prostředí, dominuje pohotová dostupnost relativně levných a dostupných zpracovaných potravin, které jsou neustále uváděny na trh. Mají krásný obal, ale obsah je šokující.
  • U lidí, kteří jedí hodně zpracovaných potravin, je větší pravděpodobnost, že se vyvinou srdeční choroby či jiné nemoci.
  • Zpracované potraviny mají často vysoký obsah cukru, soli, tuku a prázdných kalorií. Konzumace velkého množství těchto potravin již dlouho souvisí se zvýšeným rizikem celé řady zdravotních problémů, jako je obezita, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, rakovina a deprese.
  • Lidé by se měli snažit vyhnout nebo co nejvíce omezit konzumaci hodně zpracovaných potravin.
  • Častá konzumace ultra zpracovaných potravin je jednoduše spojena s horším zdravím a větší úmrtností.
  • Čtěte složení kupovaných potravin a při výběru potravin buďte nedůvěřiví (a používejte hlavu)

Ano, mezi zpracované potraviny patří i uzeniny. Třeba slanina.

Ano, mezi zpracované potraviny patří i uzeniny. Třeba slanina.

„Nedávno jsem šel s kolegou parkem během oběda a všiml jsem si opravdu znepokojujícího trendu. Téměř všichni si tam otevřeli plastovou krabičku s obědem.“

Jak asi víte, v souvislosti se zpracovanými potravinami bylo vyřčeno mnoho obav, včetně těch o stoupajícím množství zpracovaných potravin a nebezpečí, které představují pro naše zdraví. Třeba nedávná studie provedená vědci z University of Chapel-Hill zjistila, že více než 60 procent potravin zakoupených ročně v Americe je vysoce zpracováno. Ano, sice je to Amerika a ta je daleko, ale Evropa na tom není o tolik lépe. Jelikož existují důkazy spojující nadměrnou spotřebu těchto produktů s negativními zdravotními důsledky, stávají se vysoce zpracované potraviny znepokojivým trendem.

Pro zajištění bezpečnosti potravin podléhajících rychlé zkáze, jako je čerstvé maso nebo mléčné výrobky, je nezbytné některé základní zpracování potravin. Ale my se zde bavíme o vysoce zpracovaných potravinách. Ty nejenže našemu zdraví nepřidávají, ale dokonce ho ohrožují.

Příklady zpracovaných potravin

Zpracované potraviny najdete v každém typickém obchodu s potravinami. Jsou to například:

  • hotová jídla zatavená v plastovém obale a hotová jídla obecně
  • konzervované zboží
  • bramborové chipsy
  • sladké nápoje
  • bonbóny a další zabalené předměty
  • slanina
  • párky
  • párky v rohlíku
  • lunch meat
  • čokoládové tyčinky a sladkosti
  • sériově vyráběné balené pečivo – chleby, buchty, croisanty
  • fastfoodové jídlo – různé burgery a sendviče, hranolky, nugetky a nápoje

Tyto druhy potravin představují většinu kalorií pravidelně konzumovaných v průměrné americké rodině. A jak jsme již uvedli, v Evropě to není o mnoho lepší. Vyhýbat se úplně zpracovaným potravinám je asi (skoro) nemožné, ale pochopení, proč konzumace příliš velkého množství těchto potravin může být škodlivé, je důležitým prvním krokem ke zlepšení vašeho zdraví. Pro začátek tyto produkty obvykle obsahují velká, opravdu velká množství soli, cukru nebo nezdravého tuku.

Vysoce zpracované potraviny jsou také chemicky ošetřovány aditivy nebo konzervačními látkami, aby se zlepšila jejich chuť, struktura nebo prodloužila doba skladování. To si uvědomme. Snadným způsobem identifikace zpracovaných potravin je podívat se na štítek – pokud na něm je seznam přísad s nerozeznatelnými a komplikovanými názvy, lze říci, že jde o zpracované jídlo.

Jak zpracované potraviny ovlivňují naše zdraví?

Zde je šest způsobů, jak může nadměrná konzumace zpracovaných potravin ovlivnit vaše zdraví:

Způsobují obezitu

Je dobře známo, že cukr přispívá k obezitě, kter0 může vést k řadě dalších chronických onemocnění. Vysoce zpracované potraviny jsou často plné cukru. Ale nenechte se zmást, pokud se slovo „cukr“ – to se ve skutečnosti na etiketě neobjeví. Existuje až 50 různých slov používaných k výčtu druhů cukru přidaného do zpracovaných potravin. Nejběžnější názvy jsou kukuřičný sirup, fruktóza, glukóza, sacharóza, slad nebo maltóza, med, melasa nebo nektar.

Cukr je známý jako „prázdné kalorie“, jakýkoli druh cukru, včetně těch s jiným názvem, nepřináší žádnou výživnou hodnotu a ve skutečnosti podporuje vaše tělo v konzumaci ještě více kalorií.

Konzumace cukru vyvolává pocit potěšení a touhy v mozku srovnatelné s tou, která je spojena s drogovou závislostí. To vysvětluje, proč je tak těžké odolat sladké pochoutce – a můžeme také zažít podvědomé touhy po jiných vysoce zpracovaných jídlech.

Kolik spotřeby cukru je tedy příliš? Obecně se doporučuje, aby přidané cukry byly omezeny na ne více než 10 procent z denních kalorií. To se rovná asi 12 lžičkám cukru denně, což zní docela velkoryse, dokud neuvidíte, že průměrná plechovka sladkého nealkoholického nápoje obsahuje asi 10 lžiček cukru.

Metabolický syndrom

Jako by obezita nebyla už tak špatná věc. Konzumace zpracovaných potravin je také spojena s metabolickým syndromem, který je definován jako skupina rizikových faktorů, které mohou vést k srdečním onemocněním a diabetu 2. typu. Metabolický syndrom je diagnostikován, jsou-li přítomny jakékoli tři nebo více z následujících pěti rizikových faktorů:

  1. Tuk v pase (známá také jako postava ve tvaru jablka) s abdominální obezitou
  2. Zvýšené triglyceridy nebo stav vyžadující léky ke snížení triglyceridů
  3. Nízké hladiny HDL cholesterolu nebo stav vyžadující léky kvůli nízkým hladinám HDL
  4. Vysoký krevní tlak nebo potřeba braní léků k léčbě vysokého krevního tlaku
  5. Vysoká hladina cukru v krvi nalačno nebo stav vyžadující braní léků kvůli hladině cukru v krvi nalačno

Množství cukrů ve vysoce zpracovaných potravinách je hlavním viníkem metabolického syndromu. Cukry jsou formou uhlohydrátů (sacharidů), které tělo potřebuje pro energii. Pokud se však tyto druhy uhlohydrátů konzumují v nadměrném množství, musí být cukry uloženy v těle – obvykle jako tuk – a mohou vést k několika metabolickým důsledkům. Příkladem těchto typů metabolických jevů je časté zvýšení hladiny glukózy v krvi, které vyžaduje stabilizaci inzulínem. V průběhu času to může vést k inzulínové rezistenci a také ke zvýšení hladin triglyceridů v krvi. Kumulativní účinky těchto metabolických poruch mohou zvýšit riziko vzniku srdečních chorob a cukrovky. Je to začarovaný kolotoč, ze kterého se špatně vystupuje.

Zánětlivé onemocnění střev

Zpracované potraviny mohou také hrát roli ve vývoji zánětlivého onemocnění střev, známého také jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Tentokrát je viník druh chemické přísady zvané emulgátory, které se používají k prodloužení skladovatelnosti a pomáhají udržovat tvar nebo strukturu potravin. Nacházejí se téměř v každém zpracovaném potravinářském produktu, včetně chleba, arašídového másla, koláčových směsí, dresingů na salát, omáček, jogurtu, pudinku, taveného sýra, zmrzliny a zákusků. Prostě v mnoha produktech.

Sponzorováno

Může být překvapující, že emulgátory používané ve zpracovaných potravinách jsou podobné těm, které se vyskytují také v mýdlech nebo pracích prostředcích pro domácnost. Je to proto, že primární funkcí emulgátoru je umožnit, aby voda a olej zůstaly smíšené, ať už je to za účelem odstranění špíny a skvrn, nebo pro udržení pohromadě potravinových látek, které by se normálně oddělily.

V nedávné studii bylo zjištěno, že u myší, kterým byla podávána strava simulující typ a množství typicky konzumovaných emulgátorů nalezených ve zpracovaných potravinách, byly pozorovány změny v jejich střevních bakteriích, které vyvolaly několik zdravotních stavů, včetně těch, které již byly popsány – obezita a metabolický syndrom – stejně jako zánětlivé onemocnění střev. Důvodem tohoto spojení je to, že postižené bakterie narušují ochrannou vrstvu hlenu, která obvykle odděluje mikroby od střevní stěny, podobně jako prací prostředek odstraňuje nečistoty, což vedlo k zánětlivé reakci a zvýšilo výskyt těchto chorob.

Různé autoimunitní nemoci

Autoimunitní onemocnění se spouští, když imunitní systém těla útočí na vlastní buňky. Existuje více než 100 různých autoimunitních onemocnění, ale těmi častějšími jsou diabetes typu 1, lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, Crohnova choroba a Hashimotova tyreoiditida. Při těchto onemocněních imunitní systém zaměňuje zdravé buňky za nezdravé a vyvolává tak útok na tělo, které má vlastně chránit.

Odhaduje se, že až 70 procent imunitního systému je umístěno ve střevě. Váš střevní trakt je lemován speciální vrstvou buněk zvanou epiteliální buňky, jejichž funkcí je sloužit jako ochranná membrána. Střevní epiteliální buňky jsou spojeny pevnými spoji, které jim pomáhají udržovat se spolu a posilují obrannou bariéru proti bakteriím, toxinům a jiným škodlivým antigenům. Když se však tyto spoje oslabí, oslabí obranyschopnost těla a mohou umožnit expozici škodlivých antigenů do těla zvýšením propustnosti střeva. Toto se nazývá syndrom zvýšené propustnosti střev a v současnosti je horkým tématem lékařského výzkumu.

Výzkum ukázal, že 6 běžných přísad hojně vyskytujících se ve zpracovaných potravinách může poškodit zmíněné těsné spoje, což je oslabí a zvýší propustnost střeva. To zase otevírá dveře toxinům, které poškozují tělo, což může zvýšit pravděpodobnost rozvoje autoimunitního onemocnění. 6 identifikovaných přísad je glukóza, sůl, emulgátory, organická rozpouštědla, lepek, mikrobiální transglutamináza – všechny se běžně používají ve zpracovaných potravinářských produktech.

Kolorektální karcinom

Zpracované potraviny mohou také zvýšit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Tentokrát je viníkem zpracované maso, které zahrnuje lunch meat, slaninu, klobásy, párky v rohlíku, konzervované maso a hovězí trhané maso nebo jakýkoli jiný masný produkt, který byl chemicky ošetřen, aby zůstal zachován v určitém stavu.

Bylo zjištěno, že konzumace pouhých 50 gramů zpracovaného masa denně, což je zhruba ekvivalent párku v rohlíku nebo tří plátků slaniny, zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku o 18 procent. Předpokládá se, že riziko pochází buď z chemických látek používaných k uchování těchto mas nebo z procesu vaření, při kterém jsou produkty konzervovány, přičemž obě věci jsou spojeny s expozicí karcinogenním sloučeninám.

Úzkost a deprese

A aby toho nebylo málo, je zde i další zdravotní riziko. Jídelníček s vysokým obsahem zpracovaných potravin je také spojena se zvýšenou mírou úzkosti a deprese. Jednou z teorií je, že expozice těmto přidaným cukrům může vyvolat zmatek ve střevech, kde dochází k většině produkce serotoninu. Serotonin je důležitý stabilizátor nálady a pokud strava obsahuje chemické přísady běžné ve zpracovaných potravinách, může to ve finále nepříznivě ovlivnit schopnost těla udržovat zdravé hladiny serotoninu.

Pamatujte, že všechny přidané cukry způsobují prudký nárůst hladiny glukózy v krvi a zvýšenou produkci inzulínu, což nastartuje metabolický proces „horské dráhy“, který může vést nejdříve k hyperaktivitě, s následnou letargií. A další nebezpečí? Tyto přidané cukry se mohou stát vysoce návykovými, vaše tělo neustále touží po další dávce a tento proces se pak opakuje znovu a znovu. A to prostě nechcete.

Pár slov na závěr

Celkově lze tedy říci, že jídelníček, který obsahuje hodně zpracovaných potravin, obvykle vede k tomu, že se konzumuje méně kvalitních potravin. To pak má za následek nedostatek vitamínů a minerálů, které jsou potřebné k podpoře emočního i fyzického zdraví. Přestože je prakticky nemožné úplně vyloučit zpracované jídlo z naší každodenní stravy, je dobré mít na paměti, že čím méně zpracované potraviny jíte, tím pro vás lépe. Toto povědomí může pomoci vytvořit zdravější životní styl a pomoci s mnoha zdravotními onemocněními.

Jídlo může být lék nebo toxin. Dbejte na to, aby vaše strava pracovala pro vás, nikoli proti vám.

Shrnutí – proč jsou zpracované potraviny nezdravé?

Zpracované potraviny jsou často považovány za méně zdravé než neprocesované potraviny z několika důvodů:

Vyšší obsah soli, cukru a tuku: Zpracované potraviny často obsahují vyšší množství soli, cukru a nasycených tuků než neprocesované potraviny. Přidaný cukr a sůl mohou být použity pro zlepšení chuti a prodloužení trvanlivosti, ale nadměrná konzumace těchto látek je spojena s rizikem zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku, obezity a onemocnění srdce.

Ztráta živin: Během zpracování potravin mohou být ztraceny nebo sníženy množství důležitých živin, jako jsou vláknina, vitamíny a minerály. To znamená, že zpracované potraviny mohou být energeticky husté, ale výživově chudé.

Přidané chemické látky: Zpracované potraviny mohou obsahovat různé chemické látky, jako jsou konzervační látky, barviva a dochucovadla, které nejsou vždy zdravé. Některé z těchto látek mohou být spojeny s alergiemi nebo vedlejšími účinky.

Vyšší kalorická hustota: Zpracované potraviny často obsahují více kalorií na jednotku hmotnosti než neprocesované potraviny. To může způsobit nadměrný příjem kalorií, což je rizikový faktor pro nárůst hmotnosti a obezitu.

Fakt vás nenasytí: Zpracované potraviny často neobsahují dostatek vlákniny, která je důležitá pro pocit sytosti. To může vést k nadměrné konzumaci potravin a příjmu kalorií.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem: Některé zpracované potraviny, zejména ty s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů, mohou mít vysoký glykemický index, což může způsobit rychlý nárůst hladiny cukru v krvi a následný pád, což vede k pocitu hladu a návratu k jídlu.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny zpracované potraviny jsou automaticky nezdravé, a mohou být součástí vyvážené stravy, pokud jsou konzumovány s mírou. Klíčem je čtení etiket na potravinových produktech, vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem přidaného cukru, soli a tuku a preferování potravin s nízkým obsahem přísad a vysokým obsahem živin. Výběr více celých potravin, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obilniny a čerstvé bílkoviny, může pomoci udržet stravu zdravější.

Sponzorováno

A jak jste na tom s konzumací zpracovaných potravin vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva