Obsah článku
Sušené ovoce
Obecně není s čerstvým ovocem při dietě problém. Sice se setkáte s názory, že obsahuje mnoho cukru, ale na druhou stranu má vitamíny, minerály a antioxidanty, které dokážou lidskému tělu prospět jak všeobecně, tak umí i zrychlit jeho metabolismus. Tím se vše v podstatě vyrovná. Čerstvé ovoce tedy jezte. Jakému se ale vyhnout? Jsou to některé druhy sušeného ovoce. Pokud by bylo opravdu jenom usušeno, zabaleno a prodáno, není s tím problém. Komplikace nastává v případě, kdy se takové ovoce doslazuje z důvodu vylepšení chuti. Rázem tělo dostává výraznou dávku cukru, což je při dietě velmi kontraproduktivní.
Ovocné nápoje
U ovoce ještě zůstaneme. I zde se na první pohled může zdát, že se jedná o něco zdravého a hlavně dietního, co je srovnatelné s klasickým ovocem. Tak je tomu ale spíše jenom do doby, než se podíváte na složení. Co dnes patří mezi rizikové ovocné nápoje? Je to:
- Džus
- Smoothie
- Freshe
Pokud by se jednalo o čistě vymačkanou šťávu v podobě moštu, která je ihned vypita, není s tím žádný problém. Ten nastává v případě, kdy se do daných nápojů opět přidává něco navíc. Komplikací jsou již zmíněné cukry, ale třeba i tučné mléko nebo tučné jogurt, stejně jako lze mluvit i o chemii třeba v podobě různých konzervantů. Nic z toho není pro vaše tělo ideální.
Sushi
Říkáte si, že tato japonská pochoutka musí být na dietu jako stvořená? Platí to jenom částečně. Pokud si totiž dané rolky rozebereme na jednotlivé části, je třeba se podívat na to, co obsahují. Když začneme zdravým složením, tak se jedná o:
- Mořské ryby
- Mořskou řasu
- Zeleninu
Dále však nelze opomíjet, že sushi obsahuje také trochu majonézy – což ještě není tak hrozné, ale dále obsahuje také mnoho rýže. V porovnání s tím, kolik v jedné porci činí ryba a kolik rýže, je třeba říci, že se určitě nejedná o dietní pokrm. Pár kousků k večeři určitě neuškodí, jelikož sacharidy z rýže jsou pro tělo také důležité. Jíst však toto jídlo ve větším množství každý den bude s ohledem na váš dietní režim spíše něco, co můžeme označit za věc kontraproduktivní.
Sponzorováno
Kupované cereálie
Už jsme o nich psali několikrát. Jak se říká, opakování je matka moudrosti. Na první pohled totiž vzbuzují dojem jako něco, co je zdravé a dietní. Pokud si jejich složení rozebereme do detailu, tak se zde nacházejí hlavně ovesné vločky, různé druhy ořechů a také sušené ovoce. Dále zde mohou být také různé příměsi, jako třeba kousky čokolády. To už jasně ukazuje na to, že daná směs nebude úplně ideální. A to ani ta, kde čokoládu nenajdete. Kromě toho, že už sušené ovoce může být zbytečně přeslazené, nelze zapomínat také na to, že obecně jsou daná balení ještě doslazována celkově. Obyčejné vločky nijak zajímavě nechutnají a tak je cukr pomocníkem.
To stejné co v předchozím případě platí i v situacích, kdy si chcete koupit třeba různé cereální sušenky, nebo třeba cereální tyčinky. Když se podíváme na jejich problémy, jsou v podstatě stejné. Je to mnoho cukru, který je spojený jak s obecným doslazováním, tak i s možnou existencí příchutí. Jistě sami znáte varianty s čokoládou, nebo s jogurtem, ale také s různými polevami.
Sýry
Na první pohled mohou působit zdravý dojmem, jelikož jsou bohaté na bílkoviny a také na vápník. Pokud alespoň trochu znáte postup výroby sýrů, musí vám být jasné, že nejsou ideální, pokud chcete držet dietu. Hlavním problémem je zde základní surovina v podobě mléka. Zde platí, že čím má více tuku, tím lepší sýr se povede vytvořit. Při dietě je však tuk právě tím, co byste se měla snažit eliminovat. Dále je problémem u sýrů také to, že obsahují i mnoho soli. Ta je při dietě nepřítelem proto, že má vliv na celkové zadržování vody v těle.
Pufovaný chléb
Nyní nemáme na mysli ty varianty, které jsou polité čokoládou, jogurtem, nebo jinou příchutí. Zde musí být jasné v podstatě každé z vás, že se u nich nedá mluvit ani o ničem zdravém, ani o ničem dietním. Problém jsou i varianty se slanou příchutí, jelikož zde je jasným problémem celkový obsah soli.
A jak jsou na tom varianty, které lze označit jako přírodní? Tedy pufovaný chléb, který nemá žádnou příchuť? Budí sice dojem něčeho zdravého, ale takový rozhodně není. Jejich hlavním problémem jsou velmi špatné výživové hodnoty. Jsou spojeny s takzvanými prázdnými kaloriemi, které sice dodají energetickou hodnotu, ale nedodají celkově nic navíc. Když už pečivo, tak raději osvědčené celozrnné, které je i bohatší na vlákninu a další důležité látky.
Takže ve finále toto jsou potraviny, které se tváří, že jsou zdravé (a často to říkají i v reklamách, které se tak tváří). Musíte prostě zapojit hlavu a přemýšlet. Reklamy na nás útočí ze všech stran a často nemluví pravdu. Takže přemýšlejte, vyplatí se to.
Co si dále přečíst na toto téma?
- 10 potravin, o kterých si myslíte, že jsou dietní, ale ve skutečnosti nejsou!
- Kupované čínské polévky nejsou vůbec čínské – vyhněte se jim
VIDEO: Vím, co jím – Naučte se nakupovat
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články