Obsah článku
Potřebujete dobít energii, snížit krevní tlak nebo zahnat otravnou chřipku? Můžete si koupit ženšenový kořen nebo doma vypěstovat léčivé listy. Právem ho botanici nazývají všehoj. V minulosti ním disponovaly jen ti nejmocnější a nejbohatší, většinou čínští císaři a šlechtici. Jeho kořeny obdarovávali diplomatické návštěvy. Všehojivé vlastnosti zajistily ženšenu cenu, která nejednou převýšila zlato.
Kořen na krku
Existuje několik odrůd ženšenu. Odlišují se hlavně účinky, ale všechny dobře ovlivňují civilizační choroby, zejména na vysoký krevní tlak, křečové žíly či na vysoký cholesterol. Pravidelné několikaměsíční užívání v různých podobách přispívá k prevenci vzniku rakoviny a alergií. Bohatí Asiaté nosili ženšenový kořen jako přívěsek na krku.
Několik hodin před pohlavním stykem ho cucali, protože věřili, že zlepší jejich sexuální výkon. Nemýlili se, ženšen funguje i jako přírodní afrodiziakum. Ale nezklame ani ty, kteří potřebují podpořit mozek. Ženšen zvyšuje koncentraci, odbourává stres, podporuje bystrost, paměť a zefektivňuje učení.
Energetický nápoj
Přísun energie zaručuje zejména ženšen korejský nebo čínský. Při pravidelném popíjení čaje pocítíte zlepšení už za dva týdny. V případě, že zanevřete na kávu. Její spolupůsobení s ženšenem totiž vede k nervozitě, nespavosti, bolesti hlavy, zvracení či ke krvácení z nosu. V poslední době je stále rozšířenější ženšen americký. Používá se zejména proti chřipce nebo při silném kašli.
Ženšenový čaj si můžete koupit nebo si připravíte domácí. Budete potřebovat rostlinu ženšenu pětilistého, botanicky všehoje asijského, ze které si odtrhnete deset až dvanáct průměrně velkých lístků, zalijete je vroucí vodou a necháte pět až deset minut vyluhovat.
Silnější aroma a sytější barvu docílíte, pokud lístky nasekáte na kousky. Jemně dozelena zbarvenou tekutinu pijte bez cukru a jiných přídavných látek.
Doporučená dávka jsou dvě až tři trojdecilitrové šálky denně, maximálně však čtyři. Pokud patříte mezi gurmány, kteří si rádi pochutnají na všelijakých salátech, vyzkoušejte nejmladší ženšenové výhonky. Nejen esteticky vylepší váš kuchařský výtvor, vylepší i jeho výživovou hodnotu a chuť.
Domácí čaj
Pěstování ženšenu pro kořen je hotová věda. Zázračné listy všehoje indického však získáte hravě v domácích podmínkách. Velmi dobře snáší podmínky v interiéru, tak v exteriéru. Líbí se mu na balkoně, terase či na pergole. Pro ženšen volte propustný substrát, nejlépe písčito-hlinitý. Dbejte na pravidelný přísun vody, ale nepřehánějte to. Zalévejte ženšen pouze do misky pod květináčem.
Sponzorováno
Při správně zvoleném substrátu můžete zpozorovat vlhkou zeminu i na povrchu květináče. Namístě je i občasné kropení listů a hnojení. V letním období každých čtrnáct dní, organickým hnojivem na zelenolisté rostliny. V zimě stačí přihnojovat jednou za měsíc. Tvrzení, že vydrží i kruté mrazy, nejsou zcela pravdivé. Nevystavujte rostlinku teplotám pod deset stupňů Celsia.
Proč tedy užívat ženšen?
Ženšen je možný užívat v mnoha formách jako např. čaje, extrakty,… Každý z těchto produktů je vhodný pro dlouhodobé užívání a tak je možné se o jeho účincích přesvědčit osobně. Je vhodný jak pro mladé aktivní lidi, studenty, pracovně vytížené tak pro seniory. K čemu je tedy užívání ženšenu dobré?
- účinné látky – ženšen obsahuje mnoho účinných látek. Tyto látky se nazývají ginsenosidy. Působí na centrální nervový systém, zpomalují šíření nádorových buněk, posilují odolnost celého těla.
- psychická odolnost – výzkumy bylo zjištěno, že ženšen posiluje psychickou odolnost, je velmi účinný na zvýšení soustředěnosti a výkonnosti. Pokud trpíte únavou a nesoustředěností nad různými pracovními nebo školními úkoly, je ženšen vhodný právě pro vás.
- fyzická odolnost – ženšen kromě psychické odolnosti zvyšuje i tu fyzickou. Je proto vhodný pro aktivní sportovce, kteří potřebují rychle doplnit energii a sílu. Je účinnější jak mnoho “chemických” energetických nápojů.
- léčivé účinky – jak již bylo zmíněno, ženšen obsahuje mnoho léčivých látek. Je proto vhodný pro léčbu různých nemocí a chorob, a také jako prevence. Ženšen zlepšuje zrak, reguluje krevní tlak a hladinu cholesterolu, je vhodný při léčbě cukrovky, působí antioxidačně a preventivně a brání vzniku nádorových buněk, chrání játra, tlumí bolesti, působí preventivně proti rakovině.
Ženšen a těhotenství
Ženšen působí jako uterotonikum, způsobuje stahy dělohy a zastavuje krvácení. Proto pokud čekáte potomka, ženšen neužívejte!
TIP: Přečtěte si také článek o červeném ženšenu
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Studie a zdroje článku
- Biological Activities of Ginseng and Its Application to Human Health Autoři: Jae Joon Wee, Kyeong Mee Park, a An-Sik Chung
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] jsou zejména: česnek kuchyňský, cibule kuchyňská, ruj americká, kostival lékařský, ženšen a aloe […]