Sponzorováno

Zdravé Velikonoce: Jsou bílá vajíčka zdravější než ta hnědá? 4.73/5 (11)

Zdravé Velikonoce: Jsou bílá vajíčka zdravější než ta hnědá?Vejce je obecně symbolem plodnosti a znovuzrození. Bez malovaných kraslic si velikonoční svátky už neumíme ani představit a bez vajíček se v kuchyni během přípravy jídel a koláčů téměř neobejdeme. Takže vajíčka k Velikonocům neodmyslitelně patří. A jsou také zdravá?

Ale jak je to s vajíčky? Je to cholesterolová bomba nebo zdravý zázrak pod skořápkou?

Jsou bílá vajíčka zdravější než hnědá vajíčka?

Pamatujte, že barva skořápky nemá vůbec nic společného s kvalitou obsahu vajíčka. To, jakou barvu má slepičí vejce, závisí na plemeni nosnic. Mezi hnědými a bílými vajíčky tedy není žádný rozdíl v kvalitě, jen ve vzhledu. Barva žloutku závisí na množství karotenoidů v krmivu slepic. Slepičí vajíčka obsahují vodu, bílkoviny, tuky, sacharidy, minerální látky a vitamíny – A, B, D, E, K. A ano, jsou zdravá.

Je pravda, že domácí vajíčka jsou zdravější než ta ze supermarketů?

Pokud mají lidé ověřeného dodavatele z lokální farmy, na které žijí slepice ve vnějším výběhu a dostávají kvalitní stravu, určitě je lze při dodržení potřebných hygienických opatření považovat za velmi kvalitní. Je třeba si však uvědomit i fakt, že při koupi domácích vajec si nelze ověřit datum jejich snášky, ani to, zda byla po celou dobu správně skladována. Skladovat je lze 28 dní od snášky při teplotě 5 – 18 stupňů Celsia (ale pravda je, že si to nemůžeme ověřit ani u vajec ze supermarketu).

Výživová hodnota vajec závisí také na krmných směsích pro nosnice. Někteří výrobci mají speciální krmné směsi s obsahem rybího oleje, selenu či cereálních obilovin (tzv. fortifikace) a při krmení slepic používají „GMO free plodiny“.

Jak je to s alergií na vaječný bílek?

Vajíčka obecně patří mezi nejvýznamnější potravinové alergeny, neboť potravinové alergie mají většinou bílkovinný charakter. Vaječný bílek je vedle alergie na bílkovinu kravského mléka nejčastějším alergenem u dětí, i proto se do 1. roku života dítěte nedoporučuje podávat mu vaječný bílek (vaječný žloutek mu lze dát od 6. měsíce). Alergie na vaječný bílek se často pojí s alergií na lepek. Od sedmi let převažuje potravinová alergie dospělého věku, a to už alergie na vaječný bílek, ale také vejce a mouku, klesá.

Co s vaječným žloutkem údajně bohatým na cholesterol?

Je pravda, že vaječný žloutek obsahuje cholesterol (cca 270 mg) a člověku, který má zvýšenou koncentraci cholesterolu v krvi, hrozí ateroskleróza a často smrtelná srdečně-cévní onemocnění.

Hladina cholesterolu v krvi však nesouvisí s jeho obsahem ve stravě. Léta proklamovaná tvrzení, že vajíčka či bůček jsou jistou cestou k mozkové mrtvici, jsou obrovským zjednodušením. Už i oficiální lékařská doporučení uvádějí, že hladina cholesterolu v krvi nijak zásadně nesouvisí s jeho obsahem ve stravě. Konzumace másla či vajec v rámci zdravé stravy bez nadbytku cukru, průmyslově upravených olejů nebo transtuků je bez problémů.

Sponzorováno

Vajíčka jsou součástí doporučeného „zdravého talíře“ – lze z nich získat bílkoviny, prospěšný lecitin, důležité vitamíny a zdravé tuky; omega-3 mastné kyseliny! Vajíčko totiž neobsahuje žádné nasycené tuky ani žádné nebezpečné transformy mastných kyselin. Naopak lecitin snižuje cholesterol.

Za zkoušku stojí i křepelčí vajíčka, která lze nalézt ve vybraných obchodech. Obsahují minimum cholesterolu, jsou snáze stravitelné, chuťově jemnější. V kuchyni je lze využít stejným způsobem jako slepičí vejce, avšak díky své velikosti mají více dekorativní charakter.

Jak poznat čerstvá a stará vajíčka – syrová či uvařená?

Existuje spolehlivý test, zda je vejce čerstvé nebo starší. Syrové vajíčko vložte do vyšší nádoby plné vody a pozorujte, co se s ním bude dít. Pokud vejce klesne na dno a zůstane tam ležet, s velkou pravděpodobností je čerstvé. Pokud se ve vodě vznáší, už je starší (7–10 denní). Třetí možností je plavání, když už je vajíčko staré.

A na základě čeho vlastně funguje tento test? Pod skořepinou se nacházejí dvě papírové (podskořepinové) blány, mezi nimiž se na tupém konci vajíčka vytváří vzduchová bublina. Se stárnutím vajíčka se bublina zvětšuje, z vejce se časem vypařuje voda, a proto se ve vodě nadnáší. V tepelně upraveném, avšak původně čerstvém vejci, je žloutek přesně ve středu bílku. Čím je vejce starší, tím více je žloutek posunut ke skořápce.

Vajíčko uložit ostřejším koncem dolů?

V zásadě je to jedno, pokud je rychle spotřebujete. Vejce uložená špičkou vzhůru se obecně rychleji kazí. Pokud je však vajíčko v chladničce déle než 10 dní, je dobré jej převrátit, aby se žloutek nepřilepil ke skořepině.

Mýt vajíčka nebo ruce?

Na vaječných skořápkách se mohou objevit stopy salmonely, proto je třeba si umýt po manipulaci s vejci ruce. Mytí vajíček z domácího chovu má své opodstatnění, snesená vajíčka nejsou vždy čistá. Odborníci ovšem upozorňují, že vejce bychom měli umýt bezprostředně před použitím, nikdy ne dříve. Vaječné skořápky by se neměly mýt předem, neboť obsahují bílkovinnou (mucínovou) ochrannou vrstvu, která ucpává póry a brání kontaminaci vajíčka z vnějšího prostředí.

Kolik vajec denně jíst?

Kdysi se říkalo „Jedno vejce denně“. Později byla vajíčka jako „cholesterolová bomba“ často zatracována. Později zase bylo vše změněno. Čert aby se v tom vyznal, že?

Zdravý člověk s dostatkem pohybu se opravdu nemusí bát zkonzumovat jedno či dvě vajíčka denně. Je třeba však současně myslet i na to, že do spotřeby je vhodné započítat i vajíčka přidaná do koláčů, sušenek, piškotů, oplatek, vaječných těstovin, chleba a pečiva, případně majonézy, tatarské omáčky, dresinků či vlašského salátu. Málokdo si uvědomuje, že v takové „méně zdravé“ podobě zkonzumuje větší počet vajec, než při jejich přímé konzumaci.

Sponzorováno

A jak jste na tom s vejci vy? Jíte je? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva