Obsah článku
Lidé, kteří mají závislost na jídle, uvádějí, že u sebe nejsou schopni kontrolovat konzumaci některých potravin.
Hodně zajímavé je, že lidé nejsou závislí na jakémkoli jídle. Nikdy nevidíte nikoho, že by byl závislý na květáku, kedlubnu či jiné zelenině. U některých potravin je mnohem pravděpodobnější, že způsobí příznaky závislosti. Není to zajímavé? Čím to je? To si v tomto článku rozebereme.
Co je to vlastně závislost na jídle
Závislost na jídle úzce souvisí s poruchami příjmu potravy jako je obezita, bulimie a poruchy příjmu potravy. Jedna teorie naznačuje, že jednotlivci si mohou vyvinout chemickou závislost na konkrétních potravinách stejným způsobem, jakým si lidé vyvinou závislost na alkoholu nebo cigaretách.
Potraviny, které mohou způsobit závislost
Vědci na Michiganské univerzitě studovali závislost na potravinách u 518 lidí. Jako měřítko zde použili tzv. stupnici závislosti na potravinách Yale (YFAS). Je to nejčastěji používaný nástroj k hodnocení závislosti na potravinách.
Všichni účastníci studie dostali seznam 35 potravin, zpracovaných i nezpracovaných. Hodnotili, s jakou pravděpodobností budou mít problémy s každou z 35 potravin, na stupnici od 1 (není vůbec návyková) do 7 (velmi návyková).
V této studii bylo 7–10% účastníků diagnostikováno plnohodnotnou závislostí na jídle. Kromě toho 92% účastníků projevovalo návykové stravovací chování jen vůči některým jídlům. Opakovaně měli chuť přestat je jíst, ale nebyli schopni to udělat. Výsledky níže uvádějí, které potraviny byly nejvíce a nejméně návykové.
18 nejvíce návykových potravin, na které si velmi snadno vypěstujete závislost
Není divu, že většina potravin hodnocených jako návykové byly zpracované potraviny. Tyto potraviny měly obvykle vysoký obsah cukru nebo tuku – nebo obojí. Číslo, které následuje po každém jídle, je průměrné skóre uvedené ve výše uvedené studii na stupnici od 1 (není vůbec návyková potravina) do 7 (velmi návyková potravina).
- pizza (4.01)
- čokoláda (3,73)
- chipsy (3,73)
- cookies (3,71)
- zmrzlina (3.68)
- hranolky (3.60)
- cheeseburgery (3.51)
- sladké perlivé nápoje (3.29)
- dort (3.26)
- sýr (3.22)
- slanina (3,03)
- smažené kuře (2.97)
- rohlíky (2,73)
- popcorn (máslový) (2.64)
- snídaňové cereálie (2.59)
- gumové bonbóny (2.57)
- steak (2.54)
- muffiny (2.50)
17 nejméně návykových potravin
Nejméně návykovými potravinami byly většinou nezpracované potraviny.
Sponzorováno
- okurky (1.53)
- mrkev (1.60)
- fazole (bez omáčky) (1.63)
- jablka (1.66)
- hnědá rýže (1.74)
- brokolice (1.74)
- banány (1.77)
- losos (1,84)
- kukuřice (bez másla nebo soli) (1.87)
- jahody (1,88)
- voda (1,94)
- preclíky (2.13)
- kuřecí prsa (2.16)
- vejce (2.18)
- ořechy (2.47)
Co dělá jídlo návykovým?
Návykové stravovací chování je mnohem více než jen nedostatek vůle přestat – existují i biochemické důvody, proč někteří lidé ztrácí kontrolu nad konzumací určitých potravin.
Závislost na určitých potravinách byla opakovaně spojena se zpracovanými potravinami, zejména těmi, které mají vysoký obsah přidaného cukru a / nebo tuku. Zpracované potraviny jsou obvykle schválně vyrobeny tak, aby byly velmi chutné. Obsahují opravdu také velké množství kalorií a způsobují výraznou nerovnováhu cukru v krvi. To jsou známé faktory, které mohou způsobit závislost na jídle.
Největším přispěvatelem k návykovému stravovacímu chování je však sám lidský mozek. Váš mozek má něco jako centrum odměn, které při jídle vylučuje dopamin a další chemikálie, které způsobují, že se cítíte dobře. Toto centrum odměňování vysvětluje, proč si mnoho lidí užívá jídlo. Zajišťuje, že máte chuť ke konzumaci jídla – k získání veškeré energie a živin, které tělo potřebuje.
Jíst zpracované nezdravé jídlo, to znamená uvolnění obrovského množství chutných chemikálií ve srovnání s nezpracovanými potravinami. To přináší mnohem silnější „odměnu“ v mozku. Mozek pak hledá více odměn tím, že působí touhu po těchto potravinách. To může vést k začarovanému kruhu zvanému návykové stravovací chování nebo závislost na jídle.
Léčba závislosti na určitých potravinách a na jídle
Mnozí lidé, kteří mají závislost na jídle, budou potřebovat odbornou pomoc, aby tuto závislost překonali. Práce s terapeutem může řešit jakékoli základní psychologické problémy přispívající k závislosti na potravinách. A dále vám odborník na výživu může navrhnout stravu, která neobsahuje problémová jídla, která by závislost spouštěla.
Léčba závislosti na jídle musí řešit emoční, fyzické a psychologické potřeby jednotlivce. Léčba se zaměří na prolomení ničivého zlozvyku chronického přejídání. Cílem je nahradit nefunkční stravovací návyky zdravými návyky a řešit problémy, jako je deprese nebo úzkost.
Obecně jsou účinné léčby závislosti na jídle tyto:
- Kognitivní behaviorální terapie, jejímž cílem je identifikace a změna vzorců myšlení a vytvoření nových mechanismů zvládání závislostí na jídle. Tuto metodu provádět individuálně nebo i ve skupině.
- Léky – ty mohou být použity k úlevě od příznaků deprese nebo úzkosti.
- Terapie zaměřené na řešení, které se zaměřuje na nalezení řešení konkrétních problémů v životě člověka, které způsobují stres a přejídání.
- Výživové poradenství – to může člověku pomoci vyvinout zdravý přístup k výběru potravin.
Existuje také několik změn životního stylu, které mohou pomoci se závislostí na jídle. Třeba tyto:
- nahrazení zpracovaných potravin a sladidel výživnými alternativami
- vyhýbání se kofeinu
- jíst tři vyvážená jídla denně
- pití hodně vody
- při jídle sedět u stolu, soustředit se na 100% na jídlo a pomalu ho žvýkat
- sestavení nákupních seznamů zdravých potravin pro nakupování – a jejich 100% dodržování
- vaření jídel doma
- pravidelné cvičení
- dostatek spánku
- snižování stresu
Sponzorováno
A co vy? Jak bojujete se závislostí na jídle vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále přečíst na toto téma?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články