Obsah článku
Jen opravdu málo lidí ví o rozdělení potravin na kyselinotvorné a zásadité. Přitom obě skupiny potravin mají rozličný vliv na organismus a na samotný metabolismus. Dovolte nám ještě poznamenat, že určující není chuť (například citron má přebytek zásaditých kysličníků).
Vliv kyselinotvorných a zásaditých potravin na zdraví
Konzumaci kyselinotvorných potravin bychom měli omezit a naopak více bychom měli jíst zásadité potraviny. Zdraví si člověk může udržet pouze tehdy, pokud na jeho jídelníčku budou převládat zásadité potraviny. Ochráníte se tak před několika známými onemocněními a budete se cítit lépe. Nemoci kostí, zubů či kloubů, onemocnění srdce, žaludku nebo kůže, cukrovka, některé druhy zhoubných nádorů či například zánět ledvin. Všechny tyto nemoci mají jednoho jmenovatele – špatná výživa. Vliv nesprávné výživy se pomalu ale jistě použije každý den.
Popřemýšlejte nad tím a zkuste změnit své stravovací návyky. Zvítězit musí uvážlivost a zdravý rozum. Je pravdou, že mnohým lidem je své zdraví lhostejné. Jsou však i lidé, kteří mají zájem o zdravý způsob života, ale z nedostatku pravdivých informací se stravují nezdravě. Je nutné každému poskytnout dostatek kvalitních informací a dobrý výběr potravin, abychom si dle vlastní volby mohli vybrat, zda chceme žít zdravě nebo ne.
Jaké jsou vnější znaky překyselení organismu?
- Povlak na jazyku (plísně)
- Suché, lámavé vlasy s lupy
- Lámavé nebo ztluštělé nehty
- Nervózní, neklidné až podrážděné vystupování
- Bledá, suchá až popelavá pleť s předčasnou tvorbou vrásek
- syrová zelenina
- syrové ovoce, plody jako např. fíky, rozinky, banány, citróny, melouny, třešně, hroznové víno, meruňky, broskve, jahody, angrešt, maliny atd.
- brambory
- naklíčená semena
- sója
- bílé fazole
- lískové ořechy
- slunečnicová semena
- rozinky
- mák
- bylinné čaje
- avokádo
- med
- koření a bylinky – bílý pepř, bobkový list, bylinkové čaje (i zelený), černý kmín, čerstvé bylinky, kopr, majoránka, řeřicha, šípky.
- ořechy či některé pečivo – bambusové klíčky (výhonky), celozrnné těstoviny, celozrnný chléb, černý chléb, grahamový chléb, jáhly, Knäckebrot, kroupy, krupice, kuskus, lískové oříšky, lněná semínka, mandle, rýže natural, sójové klíčky, sója, žitná mouka, žitný chléb, ale také například droždí.
- některé vybrané maso – hovězí filet, husí prsa, krůtí maso, platýs, slepice (pečená i vařená), srnčí kýta, telecí filé, telecí stehno, ústřice, ale také aspik a želatina.
- mléko (mírně zásadité)
- rostlinné oleje (neutrální)
- včelí med (neutrální)
- obiloviny (takřka všechno pečivo)
- vejce
- hrách
- čočka
- cukr
- čokoláda
- vlašské ořechy
- čaj
- káva
- kakao
- alkohol
- živočišné tuky
- Čistou vodu, nejlépe ionizovanou
- Zeleninové vývary
- Potraviny rostlinného původu
- Neslazené 100% čerstvé ovocné šťávy
- Zeleninové šťávy
- Bylinné čaje
- Výrobky z bílé mouky a koláče (sladké pečivo)
- Sýry (především pikantní a ostré druhy)
- Masové vývary
- Maso a vnitřnosti
- Cukr a potraviny obsahující cukr
- Perlivé minerální vody, ochucené minerálky
- Kávu a alkohol
- Jezte denně dostatek ovoce a zeleniny
- V průběhu dne vypijte alespoň 2 litry čisté vody
- Omezte pití alkoholu a kouření cigaret
- Zhluboka dýchejte i vydechujte
- Důkladně žvýkejte každé sousto
- Omezte konzumaci kyselinotvorných potravin
- Dostatečně spěte
- přečtěte si také náš další článek o alkalické stravě.
Seznam potravin, který vám pomůže
Přejděme tedy k jádru tohoto článku. Napadlo nás, že by bylo moudré uvést zde jednoduchý, stručný seznam zásaditých a kyselinotvorných potravin. Ať se líbí. Téměř všechny potraviny rostlinného původu (kromě obilovin a některých luštěnin) jsou zásadité.
Stručný přehled některých zásaditých potravin:
Něco mezi:
Několik kyselinotvorných potravin:
Téměř všechny potraviny živočišného původu (kromě mléka a jogurtů) jsou kyselé.
Sponzorováno
Vyhněte se překyselení
V současné době konzumujeme hlavně potraviny, které jsou kyselinotvorné. Pokud k tomu připočteme i hodně stresu a málo pohybu, tak zjistíme, že nám toto všechno v těle vytváří chemickou nerovnováhu. Hladina pH v našich buňkách a tělních tekutinách ovlivňuje všechny procesy v organismu.
Při překyselení vznikají různá onemocnění. Překyselený organismus má velký problém odolávat nemocem, protože se jim daří hlavně v kyselém prostředí. Během tohoto jevu se tělo dostává do stresu z toho, kolik práce musí dělat, aby se zbavilo kyselého odpadu a vrátilo opět do rovnováhy.
Mezi běžné projevy překyselení patří například únava, bolest kloubů, vypadávání vlasů, rakovina, obezita či například ekzém. Chcete-li předejít překyselení, tak jezte převážně zásadité potraviny, více se hýbejte a zkuste se nestresovat.
Co bychom měli jíst a pít nejčastěji
Jaké potraviny konzumovat méně nebo zcela vyloučit?
Ideální poměr zásaditých a kyselých potravin je 80:20. V praxi to však vypadá většinou jinak. Hlavní podíl naší potravy se skládá z kyselinotvorných potravin. Proto se podívejte na tabulku zásaditých potravin a vyberte si ty vaše zdravé potraviny.
Obyčejná voda je nejzdravější nápoj
Voda je nejlepší a nejzdravější způsob jak zahnat žízeň, odkyselit organismus a zbavit ho jedů. Doporučuje se pít zejména voda z vodovodu (bez chloru), nesycené pramenité vody a ionizovanou alkalickou (zásaditou) vodu.
Vodu je dobré dochutit pár kapkami citronu, to ji udělá zásadotvornější.
PH tabulka potravin
Zobrazte si tabulku potravin
TIP: Podívejte se na kompletní a přehlednou tabulku potravin s jejich ph určením.
Jak se odkyselit?
Kam dál pro více informací o zásadité stravě?
VIDEO: Jak jednoduše vyřešit překyselení?
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Michal Bierzgalski
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, mám téměř všechny příznaky překyselení organismu, unava, panické ataky(mírné, neberu a nechci brát žádné medikamenty) nadměrně suchou pokožku(svědivost, lupy) časté gyn. záněty a od té doby, co jsem v posledním těhotenství brala atb, mám mapovitý bolestivý jazyk(doktor mi dělal cel. krevní obraz a prý až na mírně zvýšený cholesterol dobrý, takže mi s tím nic nedělá :( ), v posledních dvou těhotenstvích jsem měla těhotenskou cukrovku, mám podle BMI mírnou obezitu (154 cm 82 kg ) koupila jsem si papírky na měření ph v moči a ty mi to jen potvrdily, krom jedné vyjímky ph6 je papírek pořád stejně žlutý takže ph5 po celý den.. (nekouřím a nepiji alkohol, ale přiznávám, že tak obden sním celou čokoládu) pohyb krom procházek s dětmi žádný ( máme čtyři děti, takže většinu času trávím doma nebo a pracuji z domova – mám žl , práce je sedavá) Ráda bych změnila jídelníček, ale nevím jak, abych zas neplácala páté přes deváté, ale mělo to nějaký trvalý efekt….je mi jasné, že čokoška půjde z domu :D ale existuje někde seznam potravin popř. jak vařit?(manžel na tom bude určitě podobně :( ) Ráda bych si pořídila i nějaký čistící čaj, koupele, vitamíny nebo něco jako podporu odkyselení…(neberu nic, krom minulý týden jsem si koupila štávu z Goji ) tak mě zajímá, zda to má smysl a ještě by mě zajímalo, po jaké době by se ph v moči mělo změnit. Děkuji za odpověd L.
taky se snažím vyhnout braní pilulek. Na vysoký tlak jsem si koupil od pana Broučka Detoxy dietu, která se jmenuje 120 na 80, a tu mohu doporuřit. Výsledky byly až magické. Navíc mi sestra na středisku nechtěně prozradila, že nejsou zvyklí na to, že by prášky takhle krásně zabíraly. Součástí Detoxy diety pana Broučka je konzumace ohromného množství zeleniny ve formě šťávy z odšťavňovače. Mimo jiné mě to ohromně nakoplo a můj eleán a celkový výkon se zvýšil. Pochopil jsem že nyní jím abych žil, zatímco předtím jsem byl jenom zažívací roura, která žije, aby jedla.
Ke článku jsem kritický. Jsou to tvrzení překládaná bez důkazů. Na základě jakých laboratorních testů vznikl uvedený seznam kyselinotvorných potravin?
To, že citrón je zásaditá potravina, může napsat opravdu jen kretén.
Citron je sice kyselý, ale v organismu se chová zásadotvorně…
Možná je zavádějící to, že v článku není jasně pracováno s pojmy zásaditý – zásadotvorný. Je jasné, že je citron kyselý, ne každý ví, že je v organismu zásadotvrný a z článku to asi pro každého jasně nevyplývá.
Tomu , že citron není kyselinotvorný nevěřím, zkuste to sami na sobě, pak mluvte. vysmát se každému kdo neví, že není citron kyselý ale že je dokonce kyselinotvorný, neškodí a pomáhá v jakémkoli množství se stalo hitem.
Ačkoliv naše chuťové buňky vnímají citron jako nepříjemně kyselý, ten se při trávení metabolizuje na uhličitan draselný, jenž neutralizuje přílišnou kyselost. Kyselost citrónu způsobují organické kyseliny. Ačkoliv je citrón kyselý, působí v našem organizmu jako zásadotvorný. Chuť tedy neurčuje, zda je potravina kyselinotvorná nebo zásadotvorná. Skutečné pH vybraných potravin nám ukazuje tabulka:
Údaje o pH potravin nám ovšem neříkají nic o tom, jak potravina působí na organizmus, poté co je natrávena.
Droždí je karcinogen, tak asi není dobré jej prezentovat jako prospěšnou potravinu, když je to naopak. Působí v těle víc škody, než užitku.
Odpovím trochu jasněji než taktní zástupce týmu rehabilitace : Kretén může být někdy – např. v tomto případě autor příspěvku. Blahoslavení chudí duchem :-) Howgh !
Dobrý den, mám problémy s Barretovým jícnem a proto sháním někde seznam zásaditých a kyselinotvorných potravin. Tady jsem objevil dvě tabulky se seznamem potravin, ale navzájem si odporují např. jahody, špenát. V jedné tabulce jsou zásadité v druhé kyselé. Jestli má někdo odkaz na přesný důvěryhodný seznam potravin dejte vědět. Děkuji.
Ahoj, Roberte na netu jsem našla a stáhla v pdf pěknou kuchařku (má i fotky) vaříme zdravě při překyselení organizmu (jak jíst chutně a vyváženě) od Elisabeth Fisher a Dr Irene Kuhrer.
Výborná je též kniha od autora: Kurt Tepperwein Pryc s kyselosti! Vše vysvětluje, je čtivý! Vhodná číst před uvedenou kuchařkou :)
Výše psané téma citrón :) – je zásadotvorný a jako první pomoc při pálení žáhy, říhání. na sklenici čisté vody lžička, lze sladit medem. Mně to vždy zabere.
Těch tabulek je na google už moc, někdy se neshodují, proto Kurta T. doporučuji.
Dále si listuji :) zde http://www.honzazkrkonos.cz/?page_id=1693
nebo zde p. zajíčka http://www.zdravi-az.cz jeho Krkací test je zde v článku http://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/185-lecitel-jaroslav-zajicek-jak-ulehcit-traveni.htm
Tak hodně zdaru a zdraví bez kyselostí :), Hanka
ps. tady je taky něco a dole klik na onu knihu http://ksandrova.cz/zasadotvorne-a-kyselinotvorne-potraviny-a71#.WHiZyS996Cg
omlouvám se koho tady zahlcuju odkazy :), jiná cesta není
Sahi: prosím Tě, byla by jsi tak hodná a mohla mi poslat kde se dá stáhnout ta kniha, já to na tom linku nikde nevidím, a k sehnání nikde naprosto ted není. Děkuji iva.hoellmueller@gmail.com
Dobrý den, taky prosím, kde se dá sehnat – stáhnout tá kniha. Moc děkuji. Skýpala k.
Dobrý den,
líbí se mi vypsání zásaditých potravin a vytvoření tabulky potravin podle jejich pH, avšak ráda bych podotkla, že nemůžete řadit rakovinu mezi projevy jako např. vypadávání vlasů… rakovina je přímo už onemocnění nebo následek. Mezi projevem a onemocnění je velký rozdíl, proto doporučuji se této chybě vyhnout.
Hezký zbytek dne.
Máte tam chybu… Je sója zásaditá, či kyselinotvorná? V tabulce je uvedena jako vysoce kyselinotvorná, ale v textu je mezi zásadotvornými potravinami.
Sója je zásaditá potravina, takto je to uvedeno i ve článku.
poprosím tiež o link na khinu, vopred ďakujem, topizolmont@stonline.sk
Děkuji za přehlednou tabulku, pomohla mi.
Dobrý den, děkuji za Váš hodnotný článek. Mohl bych poprosit o dotaz? Není mi zcela jasné jak je to s brambory. Je opravdu takový velký rozdíl mezi brambory vařenými bez šlupky a se šlupkou? Resp. ne vařenými ve vodě, ale vařenými v páře. Předem moc děkuji za odpověď :)
Vodu z vodovodu bez chloru??? Kde taková voda z vodovodu teče?
No, třeba u mých rodičů. Mají vlastní studnu. Stejně jako všichni ostatní v té vesnici. Vodovod tam není.
Chlor je plyn, který z vody vyprchá během pár chvil. Kdo nevěří, nechť na Google běží.
Pozdravujem Vás.
V prvom rade veľká vďaka za článok.
A teraz otázky:
1) Z tých zásaditých potravín je možné všetky tepelne spracovávať, alebo sú také, ktoré tepelne spracovávať vyslovene nedoporučujete? (Napr. môže sa horeuvedená zásaditá zelenina spracovávať?)
2) Ak už sa tepelne spracovávajú, tak akým spôsobom? V pare? Iným spôsobom?
Mírné tepelné zpracování nevadí. Ale čerstvé je samozřejmě lepší :) dobré je zpracování v páře, dlouhé vaření či smažení není dobré.
Zdravim.
sahi :
Viete mi poslat link kde si stiahnem tu knihu?
Dakujem
Ket tak na tuto adr.mi mozete poslat.
CatB15@centrum.sk
Dakujem
To se hezky čte, ale problém je, že přežívat prakticky výhradně jenom na ovoci a syrové zelenině jednoduše nejde. To člověka odrovná daleko dřív, než když bude jíst jenom maso. Navíc syrová zelenina není nic moc a některé druhy zeleniny se ani za syrova jíst nedají. Taky mě docela překvapuje, že třeba taková ryba, většina druhů ořechů, víno atd. jsou vlastně podle tohoto a podobných článků zdraví škodlivé, když se vesměs všude jinde říká opak.
Máte v tom zmatek. V jedné tabulce máte sójové mléko jako kyselé oranžovou barvou a v druhé jako mírně zásadité světle zelenou…A takových je víc. Nespolehlivé.
Sojové mléko se obecně bere jako mírně zásadotvorné – pH 7,5 až 7
Každý citron, úplně každý, který si koupím…a možná vám to bude divné, ale nemáme přístup k jiným, čerstvě dozrálým, neumíme si doma vypěstovat zásobu citrusů na celý rok, ani kdybychom vykoupili zahradnictví, mimochodem, taková rostlinka stojí kolem 500kč…takže se vrátím, žádný citron vyskytující se na našem území není dozrálý na stromě, ano, všechny prošly umělým dozráváním, takže když nám radíte jak si napravit překyselený organismus vodou s citronem, tak nám neříkejte, že ten citron musí být dozrálý na stromě…takové citrony u nás neexistují. Vaše rady jsou potom k ničemu…vyjadřuji se slušně…A co voda, ta nám snad někde teče bez chloru? Několik lidí sice má čističky a několik rodin na našem území pije přímo z pramene, naše rodina mezi ně patří, ale běžná populace ne, děti ve škole ne, nemocnice…pochybuji a tak dále. Takže recepty na to abychom se uzdravili a vešli do rovnováhy prosím neuvádějte nemožné, takové, které nemůžeme mít, nesehnatelné…Jinak nerovnováhu člověk, který přemýšlí ihned pozná. Člověk kterého zajímá jeho život, jeho zdraví, takový, který cvičí, chodí do přírody, přemýšlí, učí se stále novým poznatkům, učí se starodávným poznatkům, takový, který si přečte o indiánech, o staré Číně, o Indii,o moudrosti našich předků, o léčení, cvičení jógy, přírodním jídle…a tak dále…který tohle všechno učí své děti….neobklopuje se auty, počítači, mobily, ale raději jde s rodinou do lesa, takový který místo dovolené v hotelu vezme děti do chaty a hraje s nimi na příběhy….prostě takový člověk, fakt dávno ví, které potraviny jsou a které nejsou zásado nebo kyselinotvorné, takový člověk dávno téměř nejí maso, cukry, bílé jedy, nenechá do sebe od doktorů rvát chemikálie, které tady systém nutí bodat do čerstvě narozených miminek, nejí léky po hrstech, tak jak je doktoři předepisují. Myslím, že to co tady říkáte, vysvětlujete jako blbečkům, tak nevím komu, protože pijáci koly a žrouti mrtvých zvířat a čokolád si to nepustí, my ostatní, kteří přežijeme, takové věci víme…už dávno a ctíme, děkujeme, ale vy nám nabízíte recepty na nedosažitelné věci a my dávno snídáme smooutie…takových chytráků z internetu, bože
Chlór je plyn, který z vody vždy sám vyprchá. Ikdyž teda jím maso, tak možná nejsem ten, kdo by měl znalému vegetariánovi radit :-o
Tak tady jsem nasla seznam kde je cocka,mandle, hrach,vlaske orechy zasadite https://www.pinterest.com/pin/145241156712152209/
Autorem jsou předloženy poněkud nesmyslné informace vyvracející navzájem jedna druhou: vhodné některé pečivo např. černý chléb (co to je – snad žitný? nebo snad i barvený?), celozrnné pečivo – tedy i pšeničné?, kuskus (v podstatě těstoviny z bílé pšeničná mouky), grahamový chléb je z pšeničné mouky stejně jako krupice!, tedy vše, co je dále uváděné v tabulce jako kyselé a silně kyselé (pšenice v obou kategoriích, pojem bílá mouka má asi mít význam pšeničná?). V tabulce by měly být v podstatně širší míře uvedeny potraviny běžné pro naši republiku, mezi oleji vůbec nejsou u nás nejpoužívanější řepkový a slunečnicový. Co se týče mléka – proč nejsou uvedena jiná mléka než kozí? Co znamená pojem kojenecké mléko? Toto je jen namátkový výčet rozporů ve článku uvedených. Autor by si měl ujasnit uváděné pojmy (a alespoň zhruba se seznámit s pojmy oficiálními) a ujednotit si postoje k jednotlivým surovinám a potravinám a hlavně jejich složení..