Sponzorováno

Žampiony z pohledu zdraví 4.71/5 (17)

Žampiony a zdravíLesní houby jsou jiná liga, ale žampiony můžete mít kdykoliv a vůbec bych je nepodceňoval. Možná obsahují méně glutamátu než hříbky jako maslák a kozáky, ale zato obsahují hodně vlákniny, která snižuje cholesterol a podporuje imunitu (beta – glukany). Selen podporuje imunitu a vitamíny B (je jich zde opravdu dost) podporují metabolismus a činnost nervových buněk. Velmi zajímavou látkou v houbách je ergothionein, který má nejen silný antioxidační účinek, ale velmi účinně chrání kůži před UV zářením (proto jsou houby obecně úžasnou potravinou na léto). Navíc, tento ergothionein podporuje spalování tuků podobně jako karnitin, který se prodává v různých prostředcích na hubnutí, takže z hub můžete udělat dobrého spojence při hubnutí.

Žampiony můžete použít i syrové do salátů, ale vždy je otrava čistit je, zejména, když spěcháte.

Kdy žampiony pomáhají?

Žampiony jsou velmi vhodnou potravinou nejen pro zdravé lidi a sportovce, ale i při těchto onemocněních: zvýšená hladina cholesterolu, ateroskleróza, cukrovka, poruchy imunity, atopický ekzém, prevence a podpůrná léčba rakoviny, obezita.

Sponzorováno

Žampiony jsou velmi oblíbené pro svoji příjemnou chuť. K přípravě jídel se jich začalo používat začátkem 20. století a od tebe doby jejich popularita vzrůstá.

Antidiabetický účinek žampiónů

Žampiony se pro svůj antidiabetický účinek doporučují jako součást stravy pro diabetiky. Jak bylo zjištěno při pokusech s laboratorními zvířaty, jejich konzumace snižuje potřebu inzulinu pro regulaci krevní glukózy. Žampiony jsou též vhodné pro obézní lidi, protože jsou syté, a pokud se nesmaží nebo nepřipravují na oleji, mají jen velmi málo kalorií.

Při pokusech s laboratorními zvířaty na University of Surrey (Velká Británie) bylo dokázáno, že žampiony výrazně zlepšují průběh cukrovky. Jsou též zdrojem proteinů, vitaminů skupiny B a malého množství sacharidů.

Zatímco některé studie poukazují na to, že syrové žampiony mohou mít kvůli obsahu agaritinu karcinogenní účinky, jiné to popírají. Jelikož na tomto poli neexistuje jednoznačné stanovisko, je lepší se jejich konzumaci v syrovém stavu vyhnout. Pokud se i přesto rozhodneme použít žampiony např. do salátů, musíme je dobře očistit a oloupat.

Používají se dále vařené, smažené a připravené na mnoho dalších způsobů. Jejich úprava nezabere více než několik málo minut. Zavařením, mražením, ale především sušením se dá zachovat jejich chuť i aroma.

TIP: A žampiony Portobello znáte?

VIDEO: O žampionech a jak se pěstují

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva