Sponzorováno

Výživové doplňky jsou jen potraviny, nechrání před nemocemi 4.29/5 (7)

Výživové doplňky jsou jen potraviny, nechrání před nemocemiHoldujete různým výživovým doplňkům, které slibují úlevu od nemoci a nepotřebujete na ně recept? Dejte si pozor. V žádném případě nemohou nahradit skutečné léky a pokud to jejich výrobci tvrdí, lžou. Víme, jak zavádějí nejčastěji! Z výživových doplňků, které se většinou prodávají ve formě tabletek, a tedy nám připomínají léky, se stal výnosný byznys. Přispívají něj mnozí z nás s nadějí, že díky nim budou zdraví. Pravda je však jiná.

„Výrobek není v žádném případě lék. Je to potravina. Nemohou se mu přisuzovat schopnosti prevence a léčby nemocí,“ upozornila Lenka Skalická z Úřadu veřejného zdravotnictví. Přitom mnohé takové „pilulky“ nás v lékárně či v supermarketu vyjdou i na deset či dvacet eur, šmejdi na předváděcích akcích je dokonce nabízejí za několik stovek!

Neléčí, nechrání

Hygienici úřadu prověřili v září 1 626 různých výživových doplňků, přičemž odhalili několik přešlapů. „Klamavou reklamu jsme zjistili při 85 kontrolovaných produktech, tedy přibližně u pěti procentech,“ říká Skalická. Klamně označené výživové doplňky našli hygienici ve skladech u distributorů. „Pokud obal výživového doplňku nebo webstránka, která ho propaguje, tvrdí například, že léčí onemocnění střev či chrání před infarktem, je to zavádění zákazníka, je to klamavá reklama,“ upozornila Skalická.

Fixem po krabičkách

I deník Plus JEDEN DEN prověřoval, jak to vypadá v lékárnách. Výsledek ? „V létě byly u nás zástupci výrobců a distribučních firem, aby zkontrolovali každou jednu krabičku výživového doplňku. Při každém, kde bylo slovo léčí nebo prevence, vzali fix a toto označení začernily nebo přeznačili,“ prozradil lékárník Jaroslav Glauca. „Tyto přelepené zda začerněné výživové doplňky jsme již prodali. Nyní máme nové dodávky, kde tato slova vůbec nejsou vytištěna. Výrobce už při tisku pozměnil text na obalu. Tedy označení jako léčí nebo prevence již na výživové doplňky nedali.“

Lékař: Nevyhazujte peníze

„Výživové doplňky nesplňují kritéria, které se kladou na léky. Pokud jde například o křečové žíly, nedoporučuji k léčbě žádný z výživových doplňků, které aktuálně nabízejí lékárny. Jsou to nerozumně vynaložené peníze,“ zdůraznil František Žernovický, cévní chirurg z Národního ústavu srdečních chorob v Bratislavě. Navíc taková samoléčba je podle něj nebezpečná. „Onemocnění se vůbec neléčí. Přitom již v raném stádiu třeba jít s křečovými žilami k lékaři. K léčbě křečových žil máme ověřený lék, který brzdí zánět v samotné tkáni. Dále jsou zde kompresivní punčoch . A u těžších pacientů lze udělat chirurgický zákrok nebo sklerotizaci,“ doplnil chirurg Žernovický.

Sponzorováno

Mýtus živí lékárníci

Upozorní vás lékárníci, že výživové doplňky nejsou léky a nepůsobí preventivně? V jedné z pražských lékáren jsme si ptali výživový doplněk působící preventivně na rakovinu prsu. Paní magistra bez váhání položila na pult dva výrobky. Na jejich obalu však nebylo uvedeno, že působí preventivně. „Teď tam sice není napsáno, že účinkují preventivně, ale já vím, na co to bylo určeno. Já vám to doporučuji v rámci prevence,“ reagovala lékárnice na naše námitky. Stejné produkty nám nabídli i v další lékárně. Paní magistra nám na pult položila stejné produkty a argumentovala podobně: „Lidé říkají, že jim pomáhají. Mně osobně sice cysty v prsou nezmizely, ale naše gynekoložky říkají, že s tím mají dobré výsledky.“

TOP 12 lží o výživových doplňcích

1. Působí protizánětlivě.
2. Zmírňují bolesti svalů a kloubů.
3. Hubí choroboplodné mikroorganismy v trávicím traktu.
4. Léčí onemocnění střev.
5. Pomáhá v prevenci aterosklerózy – chrání cévy před hrubnutí a následnou neprůchodností.
6. Mají protirakovinný účinek – chrání před rakovinou prsu.
7. Chrání před infarktem a selháním srdce.
8. Chrání před vznikem ledvinových kamenů.
9. Má protivirové a antikarcinogenní účinky.
10. Brání nadměrné srážlivosti krve, je tedy prevencí před trombózou.
11. Léčí akné, dermatitidu, ekzémy a lupénku, léčí astma.
12. Preventivně působí při bolestech nohou, pocitu těžkých nohou, otocích, brnění, křečích dolních končetin a křečových žilách .

Zdroj : Kontrola Úřadu veřejného zdravotnictví.

ANKETA: Pomáhají vám výživové doplňky?

MILAN (64), důchodce: „Nekupuji je, je to chemie. A nezkoušel jsem ani ty, co mají napsáno, že jsou na přírodní bázi. Nemám k nim totiž důvěru.“

ROMAN (42), podnikatel z Prahy: „Občas si je kupuji. Ale vím, že fungují jen jako zdravá výživa, že jsou to jen potravinové doplňky. Tedy neberu jejich při onemocněních.“

ZORA (53), nezaměstnaná, pracovala v čistírně šatstva: „Občas si je koupím, na imunitu. Cítím se pak lépe, ale možná si to jen namlouvám. Jinak jsem spíše na bylinky. Sama si doma pěstuji rozmarýn.“

Sponzorováno

JARMILA (62), důchodkyně: „Ano, kupuji si výživový doplněk na kosti. Věřím těmto produktům, cítím se po nich jaksi lépe.“

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Výživové doplňky jsou jen potraviny, nechrání před nemocemi”

    1. Oldřich Marek napsal:

      Nadpis článku je nepravdivý. Obsah článku je manipulace s fakty, jak na zakázku farmalobby. Např. doplňky stravy s ginkem jsou v podstatě identické se schváleným lékem s ginkem, Tanakan. Stejné složení účinných látek. Tedy i stejný účinek. Další příklad je drahý lék Pradaxa na křečové žíly, který obsahuje jen diosmin a hesperidin, ale existují „potravní doplňky“, které opět obsahují to samé, přesný počet mg účinných látek. Dokonce jsou i takové konkurenti Pradaxy, které obsahují navíc rutin a aescin. Jsou tedy komplexnější a tím i lepší než lék na předpis!!! I tyto přiklady ukazují, že ne všechny doplňky stravy jsou neúčinné a že nemohou i léčit. Existují! Chce to jen hledat informace, vzdělávat se, porovnávat, nenaletět reklamám. Ano, jsou i takové doplňky stravy, které jsou předražené, slabé v účinku a je jich většina. Útěchou může pro konzumenta být, že mají většinou nulové rizika a vedlejší účinky, což se o lécích říci v drtivé vetšině nedá.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva