Obsah článku
Když se rozhodnete pro vitariánství.. alespoň na chvíli
Možná se vám to zdá bláznivé, ale Jana to myslí vážně. Slyšela od kolegyně z práce, že kdo alespoň na pár týdnů vyzkouší syrovou (živou, raw) stravu, ten skutečně ožije. Neznamená to však, že si máte na talíř naložit kus syrového masa či právě ulovenou rybu. K takzvaným živým potravinám patří jen tepelně neupravené ovoce, zelenina, ořechy, semena a klíčky, tedy vše čerstvé a rostlinné (jakékoliv maso je bez debaty kus mrtvoly), protože život nesnáší velké ohřívání, pečení, pražení ani sterilování.
Jaká je myšlenka raw food?
Při teplotě nad 42 °C začínají mizet životodárné enzymy, vitamíny, minerály a potraviny ztrácejí svou přirozenou svěží chuť i vůni. Aby se uvařené jídlo dalo sníst, musí se ochutit tukem, solí, pepřem nebo chemickými přísadami. Výsledkem „kuchtění“ jsou různé civilizační, chronické a degenerativní onemocnění, kterých je v dnešní době požehnaně. Není divu, že z roku na rok roste počet vitariánů, tedy příznivců živé stravy. Inspirujte se jejich jídelníčkem alespoň v horkém létě! Nestojíte hodiny u sporáku, mine vás mytí mastných hrnců, přebytečná kila utečou samy od sebe a zlepší se i vaše zdraví.
Poměr 80 ku 20
Zatímco ti nejpřísnější vitariáni propagují 100% raw menu, velká část přívrženců hlásá, že k tomu, aby se projevily příznivé účinky tohoto způsobu stravování, stačí dodržovat poměr 80 ku 20. Když v povolené pětině nebudou sušenky, zákusky, hranolky, hotdogy či jiné divoké věci, ale krátce napařená zelenina, vařené luštěniny, brambory či rýže, zdravému tělu neublíží.
„U jídla sice kalkulačku nepoužívám, ale stoprocentní nejsem ani já. Výjimečně si dopřeji nevitariánskou záležitost v podobě tepelně upravené zeleniny. Určitě bych si však nedala nic ze zvířat ani obilnin,“ zdůrazňuje jedna vitariánka. Její celodenní menu bývá velmi jednoduché: na snídani si vybírá kyselejší druhy ovoce, například citrusy či ananasy, a po zbytek dne „fičí“ už jen na sladkém sezónním ovoci. „V létě to bývají především melouny. Párkrát do týdne si dám k večeři něco zeleninového spolu se sušenými krekry nebo plackami, ale jinak zůstávám celý den u ovoce. Odměňování se sladkostmi ani žádným jiným jídlem nepraktikuji, dělám si radost pokaždé, když si sedám k plné míse zralého, voňavého ovoce.“
Vitariánství vám může přinést nový život
Přesedlání na živou stravu přineslo Janě nový život. Vitariánství jí vzalo chřipky, angíny, ucpaný nos, vyrážky, alergii na slunce, problémy s trávením, nechtěné kilogramy a místo toho dostala zářící zdraví, kopec energie, radost a lehkost. Tvrdí, že v současnosti se cítí lépe než za celý předchozí život. Strava je však podle ní jen jedním z klíčových faktorů pro zachování optimálního zdraví. Důležitý je i pohyb, slunce, čerstvý vzduch, správné zpracovávání emocí a stresu.
Když chcete vitariánství zkusit
Pokud vás oslovilo vitariánství a chtěli byste vyzkoušet jeho účinky na vlastní kůži, nemějte strach a klidně skočte rovnou do vody. Živá strava vám prospěje, zvláště když vás už roky pronásledují různé zdravotní problémy. Není na škodu vyloučit nevhodné potraviny z hodiny na hodinu.
Sponzorováno
Pozitivní šok je podle mnoha vitariánů lepší než pomalá smrt. V případě, že vám vyhovuje mírnější tempo, nahrazujte jednotlivé chody raw alternativou postupně. Nejjednodušší je začít s ovocnými snídaněmi. Jakmile si zvyknete na šťavnaté dopoledne, místo klasického oběda si naservírujte velký zeleninový salát a ovoce. Večeře může zůstat tepelně upraveným pokrmům, ale klidně můžete pokračovat ještě dál. Vitariáni také doporučují, abyste si před každým vařeným jídlem dali co největší množství oblíbeného ovoce. Dodá vám energii, vitamíny, vlákninu a dobře vás zasytí, takže nakonec zkonzumujete méně. Kromě toho byste měli chroupat hodně listové zeleniny, která je důležitá nejen v období přechodu na nový jídelníček, ale i později, a to zejména kvůli obsahu minerálů a chlorofylu.
Plusy vitariánství v kostce
Podívejte se na základní plusy toho, když přejdete na vitariánství:
- Aby jste si připravili lákavé vitariánská pochoutky, stačí vám kvalitní mixér. Nemusíte mít tuny hrnců a jiných pomůcek.
- Nemusíte strávit polovinu života obíháním hrnců a sporáku, protože vykouzlení chutného oběda obvykle zabere jen pár minut.
- Pocit sytosti dosáhnete i bez „spolknutí“ velkého množství energie, takže štíhlá linie přijde sama a bez problémů si ji udržíte.
- Vařené „dobroty“ se přes naše útroby prodírají celou věčnost, nezřídka kvasí, hnijí a vyvolávají v nás nepříjemnou zácpu. Syrovou stravu dokáží trávicí orgány zpracovat rychlostí blesku a zanechává po sobě méně nečistot.
- Střevo se dokonale a pravidelně vyprazdňuje, takže odpadní látky nemají možnost otravovat organismus.
- Ani poté, co sníte nejvydatnější menu vás neskolí únava: platí zásada, že čím méně energie vyplýtvá tělo na trávení, tím více síly zůstane majiteli na jiné aktivity.
- Každého raw gurmána po čase opustí neodolatelná touha po sladkostech, „slanosti“, kávě, alkoholu a jiných nezdravých „drogách“.
- Budete se cítit perfektně.
Jiný úhel pohledu a několik upozornění na závěr
Pokud vás vitariánství nadchlo, i tak byste měli být i trošku opatrní. Svá doporučení vám k tomu dá i lékař. Konzumace stoprocentně živé stravy má totiž podle něj i několik deformací.
„Souhlasím s tvrzením, že syrová rostlinná potrava v podobě ovoce, zeleniny, ořechů, olejnatých semen a obilných klíčků obsahuje mnoho přirozených látek podporujících naše zdraví. I proto se už dvacet let snažím, aby lidé pochopili, že musí jíst mnohem více ovoce a zeleniny. V následujících bodech jsem však shrnul několik důležitých upozornění.“
1. Vitariánství se neobejde bez domácího klíčení obilovin a semen, což může být náročné nejen na čas a organizaci, ale i na hygienu, protože klíčky snadno plesniví. Takže na to pozor.
2. Protože tento model stravování výrazně omezuje výběr surovin, je nezbytné důkladně znát složení jednotlivých potravin. V opačném případě se může v těle objevit deficit některých důležitých látek.
3. Přívržencům syrové stravy chybí často vitamin B12, někdy také i vápník a vitamin D. Doporučuji sáhnout po vhodných doplňcích výživy.
4. Všichni tvorové konzumují potravu bez tepelné úpravy, a proto není podle vitariánů důvod, aby to člověk dělal jinak. Já jsem přesvědčen, že i vaření je prospěšné. Vstřebávání některých důležitých látek z ovoce a zeleniny, například karotenoidů, vápníku a železa se tepelnou úpravou zvyšuje o 200 až 500 procent! Navíc, bez vaření nemůže člověk konzumovat mnohé důležité potraviny, například většinu luštěnin.
5. Vyvážené a zodpovědné vitariánství je finančně nesmírně náročné, i když se to na první pohled nezdá.
Tak co, zkusíte to alespoň na týden? Třeba díky tomu upravíte jídelníček a budete jíst více ovoce a zeleniny.
TIP: Čím jsou charakteristické alternativní směry stravování?
VIDEO: Mýty o vitariánství
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články