Sponzorováno

Věděli jste? Pivo s citrónem (Radler) vzniklo jako nápoj pro cyklisty 4.86/5 (7)

Věděli jste? Pivo s citrónem vzniklo jako nápoj pro cyklistyVíte, jak vznikl nápad smíchat pivo s limonádou? A proč nám vlastně tak chutná? Příchutě citronu, grepu, malin, pomela, jablečné šťávy a jiného ovoce v pivu si podmanily i nepivaře a ženy. Vyhovují i těm, kteří dbají na zdravý životní styl. Oproti klasickému pivu mají smíšené nápoje poloviční obsah alkoholu, asi dvě procenta, a je v nich méně kalorií než ve víně či v hroznové šťávě.

Někteří výrobci je sladí stévií nebo přírodním cukrem. Výborně chutnají samotné a můžete si z nich připravit i míchané nápoje.

Věděli jste, že …

Pivo s příchutí ovoce není ovocné pivo? Tento přívlastek smí hrdě nést pouze speciální piva, které se vyrábějí přímo z ovoce. Proslavily se jimi Belgičané, ale ty jablkové znáte jistě i z Británie. Ale pozor! Obsah alkoholu v nich bývá vyšší než v ochucováných pivech – kolem 4 a více procent.

Nebo radši nealko

Pokud vás čekají i během léta kilometry za volantem, určitě neriskujte a dejte si raději nealkoholické pivo. I po něm doporučují odborníci řídit raději až po pár minutách. Dostat však můžete už i pivo, pro které to neplatí, podle výrobce můžete jezdit okamžitě po čtyřech třetinkových lahvích.

Vaří se tradičním způsobem a při výrobě se používají speciální kvasnice. Vychutnat si ho můžete samozřejmě i jindy, na párty nebo na grilovačku, pokud nejste zrovna fanoušek alkoholu.

Plusy pivních mixů

Nízký obsah alkoholu, jen 2 procenta málo kalorií, ve sto mililitrech je od 115 do 145 kilojoulů.

Ochutnejte nevinného Huga
Potřebujete: 3 cl bezového sirupu drcený led mátu nealkoholický sekt sodu Do podávacího poháru nalijete bezový sirup, přidejte drcený led, mátu. Dolijte nealkoholický sekt a sodu. Promíchejte barmanskou lžící.

Názor odbornice
Doc. Ing. Daniela Šmogrovičová, PhD., z Fakulty chemické a potravinářské technologie STU v Bratislavě

Stále populárnější pivní mixy se mísí s ovocnou limonádou v různých poměrech. Vznikly v Německu a původně to byl nápoj pro cyklisty. Během jedné soutěže neměl hospodský dost piva pro všechny, proto ho rozředil s limonádou. Označení stupně piva nemluví o tom, jaké procento alkoholu obsahuje. Mluví o koncentraci extraktu v mladině, která se používala na kvašení. Extrakt tvoří převážně sacharidy, dusíkaté látky, hořké kyseliny a jiné látky. V dvanáctistupňového pivu je dvanáct gramů extraktních látek, zbytek, osmdesát osm procent, je voda. Z extraktních látek se na alkohol přemění asi třetina, v dvanáctce tedy asi čtyři gramy.

Sponzorováno

Ovocná piva v tuzemsku slaví úspěch

V současné době slaví ovocná piva, někdy označovaná jako radlery, na tuzemském pivním trhu velký úspěch. Takřka každé desáté pivo, které se v Česku vypije, je totiž s příchutí ovoce. Ovocná piva se těší oblibě hlavně v létě – často tak bývají označována jako sezonní zboží. A že ovocná piva pijí pouze ženy? Tak to je mýtus! Tento typ piva mají podle průzkumů v oblibě obě pohlaví.

Podle některých českých pivovarů, které ovocná piva produkují, jde o nadějný byznys. O ovocná piva je prý v posledních dvou letech obrovský až nečekaný zájem. Proto se do výroby radlerů pouštějí i další pivovary, které si dosud zakládaly spíš na klasickém pivu.

Etikety čtěte pozorně

Ovocné pivo je samozřejmě výborným osvěžením, a to zvlášť v parných dnech. Před tím, než si nějaké koupíte, si ovšem raději přečtěte etiketu. Přijdete tak na to, že přírodní šťáva v ochucených pivních mixech tak přírodní, jak ji výrobci kolikrát prezentují, opravdu není. Pivo s limetkovou příchutí často limetku nevidělo ani z rychlíku, nemluvě třeba o pivu s příchutí jablka…

I když se na etiketě dočtete, že ovocné pivo, kterým jste se chtěli zchladit, obsahuje sladidla, zahušťovadla nebo barviva, rozhodně to není nic zakázaného. Jeho výrobci totiž používají pouze státem schválené přísady. A podobně se tomu děje při výrobě ovocných piv v celé Evropě.

Které látky ovocná piva například obsahují?

Acesulfam K – Jde o nízkokalorické syntetické sladidlo. Některé studie mluví o tom, že je karcinogenní. Jiné to však popírají. Jde spíše o jeho zkonzumované množství.

Aspartam – Toto syntetické sladidlo je velmi kontroverzní. Zdravotní nezávadnost tohoto sladidla, které je na potravinách označováno jako Aspartame, APM nebo E951, je řadu let předmětem sporů. Spekuluje se totiž o tom, že má lehčí rakovinotvorné účinky.

Cyklamát – Také v tomto případě jde o náhradní nízkokalorické syntetické sladidlo. Jeho úkolem je maskovat nepříjemnou pachuť sacharinu v nízkokalorických potravinách.

Sponzorováno

Karubin a kyselina citronová – Na rozdíl od výše uvedených jde o bezpečné přísady. Karubin je vláknina, vyskytující se ve svatojánském chlebu, která je rozpustná v teplé vodě. Kyselina citronová se zase přirozeně vyskytuje v citrusových plodech.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva