Obsah článku
Přineste si do kuchyně vůni a chuť středomořských jídel. Používejte vždy čerstvou bazalku. Výborně se snáší s česnekem a chilli. Nebojte se je přidat do oleje. Zatímco na výrobu většiny bylinkových olejů je nejlepší slunečnicový, u bazalkového můžete udělat výjimku. Použijte olivový.
Bazalka jako lék
Bazalka se stala léčivou rostlinou pro svůj velký obsah silic a tříslovin, ale také minerálních látek a vitamínu C. Bylina působí blahodárně na náš organismus. Bazalka povzbuzuje činnost trávicích orgánů a podporuje chuť k jídlu. Ovlivňuje činnost hladkého svalstva, působí proti nadýmání, stimuluje činnost žaludku a celkově zlepšuje náš metabolismus. Dokonce stimuluje i odbourávání tuků. Má mírně dezinfekční účinky a antibiotické účinky. Můžeme ji použít jako kloktadlo při léčbě aftů, zánětů dásní a jiných zánětů ústní dutiny a hrdla.
Obklady z bazalky používáme při léčbě špatně se hojících ran, při bodnutí hmyzem, nebo i při opruzeninách. Doporučuje se k léčbě onemocnění dýchacích cest, v podobě inhalací nebo pití čaje. Uklidňuje kašel a zlepšuje odkašlávání, její používání se doporučuje i při astmatickém onemocnění.
Kromě toho má bazalka uklidňující účinky, uvolňuje celkové napětí organismu. Působí proti stresu, pocitu úzkosti a nespavosti, zmírňuje bolesti hlavy.
V lidovém léčitelství se považuje za jedno z nejsilnějších přírodních antidepresiv. Esence bazalky je tedy vhodná pro lidi sklíčené depresí i pro jedince psychicky labilní. Bazalka se často používá ve směsi s ostatními bylinami jako je dobromysl, fenykl, máta, mateřídouška a heřmánek.
Bazalku, používáme vnitřně, formou čaje, ve stavu syrovém s potravinami, hlavně v salátech. Také zevně při koupelích, obkladech nebo kloktání. Účinnou pomocí jsou éterické oleje a inhalace, které kladně působící především na naši nervovou soustavu a při nachlazení. Bazalku, jako i ostatní drogy, nesmíme použít ve velkých dávkách a dlouhodobě.
Sponzorováno
Nedoporučuje se některými odborníky pro kojící matky a malé děti.
Jaké má bazalkový olej účinky?
- Má dezinfekční účinky.
- Působí proti akné.
- Pomáhá zmírňovat ranní nevolnosti u těhotných.
- Zmírňuje návaly horka a pocení při menopauze.
- Pomáhá při bolestech hlavy od stresu.
- Má blahodárný účinek na průdušky.
TIP: Zkuste si udělat také oreganový olej
Za studena
Jak na to? Jeden svazek čerstvé bazalky omyjte, osušte a natrhejte na větší kusy. Natlačte do skleněné nádoby. Zalijte olivovým olejem tak, aby byly všechny bylinky pod hladinou, nechte odstát na tmavém místě a uzavřete.
Bylinky se musí louhovat v oleji alespoň dva týdny. Po uplynutí doby bazalku z oleje vytáhněte. Takto vám vydrží olej i rok. Pokud bylinky v oleji necháte, budete ho muset spotřebovat do dvou měsíců.
Na oleji nešetřete
V obchodech najdete i bazalkový olej, který se lisuje za studena ze semen bazalky. Kvalitní bazalkový olej stojí kolem 250Kč za 250 ml. Je určen pro venkovní i vnitřní použití.
Je možná i tepelná úprava
Přibližně pět minut zahřívejte 300 ml olivového oleje s hrstí čerstvých bazalkových listů na mírném plameni. Nechte patnáct minut odstát a sceďte. V mixéru si zatím připravte pastu ze dvou lžic oleje a dvou hrstí lístků čerstvé bazalky. Směs přidejte do procezeného oleje a nechte odstát. Spotřebujte do šesti měsíců.
A co vy? Máte rádi takovéto oleje? Rádi uvidíme pod článkem vaše komentáře.
Co si dále přečíst?
- Přečtěte si také o dalších bylinkách prospěšných pro Vaše zdraví.
- Bazalkový esenciální olej – jaké má účinky na zdraví?
VIDEO: Jak také udělat bazalkový olej?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články