Sponzorováno

Tempeh – takřka neznámý, plný vitamínu B12, chutná náhrada masa 4.82/5 (11)

Nakrájený tempeh...

Nakrájený tempeh…

Už jste někdy slyšeli o potravině zvané Tempeh? Víte z čeho se vyrábí? Pokud ne, nevadí. Hned přijdete na to, že to první, pro co budete zítra utíkat do obchodu bude právě tempeh. Nebo rohlíky se šunkou. To už záleží jen na vás.

Tempeh je luštěnina, takže ji kombinujeme s obilovinami a zeleninou.

Není sója jako sója

Tempeh je sójový výrobek, který se vyrábí fermentací a kvašením celých sójových bobů. Uvařené boby jsou naloženy do kultury ušlechtilé plísně a ta nimi proroste, čímž je spojí a vytvoří tvrdou konzistenci bílé barvy.

Tato plíseň zaručuje obsah vitaminu B12, který je nezbytný například při veganské dietě, protože jako jediný je čistě živočišného (v podstatě bakteriálního) původu a nelze ji nahradit rostlinnými náhražkami. Proto se v jídlech používá jako chutná náhrada masa.

Tempeh = Indonéské maso nebo sójový hermelín

Tempeh je původem z Indonésie a rozšířený je v celé jihovýchodní Asii. Někdy se dokonce označuje jako „Indonéské maso“. Velkou výhodou je, že bývá dobře stravitelný, připravuje se na různé způsoby a nevyžaduje ani dlouhou tepelnou úpravu.

Obsahuje velké množství vitamínů, vlákniny i proteinů a obsahuje všechny aminokyseliny jako kompletní bílkovina.
Někdy je tempeh přirovnáván i k sýru hermelínu díky jeho fermentaci a ušlechtilé plísni. Pokud jej ochutnáte, budete jistě souhlasit, že se dá přirovnat k chuti arašídů.

Sponzorováno

Sám o sobě tempeh není příliš chutný, je třeba jej upravit. Na českém trhu je k sehnání nejen v přirozené formě, ale také smažený marinovaný a vůbec nejlahůdkovější, tmavý a oříškově chutnající uzený tempeh.

Tempeh a zdraví

Tempeh má dokonce nepopiratelné benefity pro naše zdraví a je vhodný při prevenci nebo léčbě těchto onemocnění:

Tempeh obsahuje celou řadu prospěšných látek, to potvrdí každý nutriční specialistka. Sójové isoflavony by mohly mít podle studií vliv na snižování nepříjemných příznaků souvisejících s menopauzou. Saponiny zase mají přirozený antibiotický účinek. Nevýznamné není ani množství vápníku, fosforu a železa.

Kde tempeh sehnat a jaká je cena?

Tempeh se dá sehnat téměř v každém bio-obchodě, nebo si ho můžete zkusit připravit doma. V bio kvalitě je dostupný v natur příchuti, marinovaný, smažený, ale i uzený. Cena všech se pohybu od 45 Kč za 190 g.

A jak ho připravit?

Můžete jej použít do těstovin, rizot a výborný je zapečený s bramborami a podušený v omáčce. Tempeh je skvělým zdrojem bílkovin a všech potřebných aminokyselin, vápníku, B vitamínů a mastných kyselin.

VIDEO: Jak zpracovat tempeh? (anglicky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva