Sponzorováno

Tamarind – exotické ovoce pro zdraví i hubnutí 4.96/5 (24)

Tamarind - exotické ovoce pro zdraví i hubnutí

Charakteristika tamarindu

Nevypadá sice velmi lákavě, ale většinu překvapí svou netradiční chutí. Toto exotické ovoce se stává součástí naší kuchyně zejména díky své chuti a příznivým účinkům na trávení. Tamarindy jsou plodem stromu – Tamarindu indického – vysokého a 20 metrů s hustou pravidelnou korunou. Paradoxně k názvu pochází z oblasti subtropického pásma Afriky. V období kvetení pokryjí strom bílo-červené květy. Plody rostou směrem dolů. Každý z nich má tvrdší slupku av ní je 2 až 10 tvrdých tmavohnědých semen ukrytých v lahodné dužině.

Odkud tamarind pochází?

Tamarind znali už obyvatelé Starověkého Řecka a Egypta ve 4. století před naším letopočtem. Karavany obtěžkané plody tamarinu, a jinými starověkými poklady, byly odpradávna obchodním artiklem převáženým napříč Saharou a díky arabským kupcům se s ním obchodovalo po celém Orientu. Dnes se pěstuje převážně v jihovýchodní Asii. V bytových podmínkách může být skvělým dekoračním stromečkem. Listy tamarindu obsahují flavonové glykosidy – orientin, vitexin, iso-orientin a iso-vitexin. V listech i plodech je přítomna kyselina tartarová a jablečná. V dřeni plodů jsou obsaženy aminokyseliny serin, beta-alanin, prolin, fenylalanin, leucin a kyselina pipekolová.

Nutriční složení tamarindu

Tamarind obsahuje základní vitaminy a stopové prvky podstatné pro správné fungování organismu. Lepkavá dužina je zdrojem jednoduchých polysacharidů, vlákniny a pektinu. 100 gramů dužiny obsahuje 13% vlákniny. Tamarind má vysoký obsah kyseliny vinné, která, kromě toho, že dodává jídlu kyselou chuť, je také silným antioxidantem. Obsahuje také mnoho těkavých fytochemikálií jako kyselina skořicová a limonen. Nezanedbatelný je i obsah minerálních látek jako železo, měď, draslík, vápník, selen a železo.

Sponzorováno

Léčivé účinky a zdravotní výhody konzumace tamarindu

Vysoký obsah vlákniny a jednoduchých polysacharidů je dobrý zejména pro ty, kteří trpí zácpou. Doporučuje se i onkologickým pacientům, jechž postihla rakovina tlustého střeva. Přítomnost draslíku pomáhá kontrolovat tepovou frekvenci a krevní tlak. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Tamarind obsahuje vitamíny a antioxidanty, které napomáhají štěpit enzymy a tím optimalizují fungování metabolismu. Nebyly prokázány jeho údajné toxické vlastnosti a tak je vhodný i pro maminky a těhotné ženy.

Pěstování tamarindu

Rostlinu tamarindu si vypěstujeme ze semen poměrně rychle a jednoduše. Semena vyklíčí již za pár týdnů. Je to teplomilná rostlina, jejíž vyhovuje světlo a teplota okolo 28 až 30 stupňů. Zejména mladé rostliny jsou choulostivé na teplotní změny, přelití či vysušení. Rostlina plodí po přibližně 10 letech a můžeme ji pěstovat i jako bonsaj.

Použití tamarindu

Tamarindy jsou jednou z nejvyhledávanějších složek indické kuchyně. K vyhledávaným patří i v oblasti Středního východu a v asijské gastronomii. V některých indických domácnostech se těší oblibě čerstvé ovoce, které se servíruje pomocí dřevěné hole. Konzumují se i čerstvě nařezané plody.

Kus dužiny postačí namočit do horké vody na 10 minut a máte nevšední zákusek. Dužinu můžete ve sklenici rozpustit a šťávu použijete na vaření – jako omáčku. Tamarind je vhodný i jako součást marinády. Šťáva tamarind spolu s cukrem, medem, kardamomem, hřebíčkem a koriandrem tvoří osvěžující orientální nápoj.

A znáte další exitocké ovoce?

VIDEO: Jak jíst tamarind (anglicky)

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva