Sponzorováno

Sushi a zdraví – jaké má účinky a co obsahuje? 4.94/5 (16)

Sushi a naše zdraví...

Sushi a naše zdraví…

Na sushi bary dnes narazíte zřejmě ve všech světových metropolích. I když lidé si je většinou spojují s luxusními restauracemi, nemusí to být vždy tak. Je stále více fastfoodů, kde vám tento tradiční japonský pokrm bleskově připraví. Můžete si jej však koupit už i v supermarketu. Také si kladete otázku, čím to je, že kdysi neznámé japonské jídla si v posledních letech podmaňují celý svět. Odborníci na výživu tvrdí, že je to proto, že japonská kuchyně je symbolem zdravé stravy. Není divu, že pokrmem sushi jsou posedlí především lidé v zemích, kde se stres a obezita staly každodenní realitou.

A pak je tu vědecky potvrzená pověst o dlouhověkosti Japonců. Země vycházejícího slunce se pyšní nejdéle žijícími lidmi na světě. Více než sto let tam má několik desítek tisíc lidí. Vědecké výzkumy naznačují, že na tom má velkou zásluhu strava postavená na rýži, sóji, rybách a zelenině. Vše ingredience, které obsahuje i sushi.

Syrové je zdravější

Japonská kuchyně je postavena na čerstvých surovinách. Základem je syrové rybí maso, nejčastěji z tuňáků, lososů, žraloků, krevet a dalších mořských živočichů. Používá poměrně málo živočišných tuků. Koření je spíše jemné jak ostré. To neplatí jen pro sushi, ale i pro ostatní známé japonské jídla, jako je sašimi, tempura, hikizumi, sosizugi či usuzukuiri.

Co je to sushi?

Pro ty, co se se sushi ještě nikdy nesetkali, jde o jídlo, které tvoří kousky rýže ochucené octem a sladkým japonským vínem saké, plněné nebo pokryté kousky syrových ryb, ale i krevet, chobotnic, sépií, kaviáru, hub, vajec, avokáda či zeleniny. A proč jsou syrové? Japonci věří, že zdraví jsou prospěšnější, než když se tepelně upravují.

Po sushi se netloustne

Sushi je zdrojem bílkovin, nenasycených mastných kyselin, jódu, proteinů, minerálů, přičemž zároveň obsahuje málo tuku a kalorií. Proto je vhodné i pro lidi, kteří si kromě zdravé výživy potrpí i na štíhlou linii. Suroviny, které se používají při přípravě sushi, diabetologové doporučují při různých dietách na hubnutí.

Sponzorováno

Syrové rybí maso je zdrojem bílkovin, které jsou velmi důležité při hubnutí, protože zabraňují odbourávání svaloviny. Zároveň obsahuje vitamíny A, B a D a minerální látky jako zinek a jód, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Hodně receptur počítá při přípravě sushi i s mořskými řasami, o kterých Japonci říkají, že uchovávají mládí a svěžest. Obsahují polysacharidy, které snižují krevní tlak a působí protizánětlivě.

Další důležitou surovinou je rýže. Je lehce stravitelná, zasytí a při tom má méně kalorií než přílohy z mouky, kukuřice nebo brambor. Drobná bílá zrníčka rýže jsou bohaté na škrob a obsahují velké množství aminokyselin, vitaminy B6 a E, draslík, železo fosfor, hořčík, chrom, selen a další minerální látky. Při pravidelné konzumaci pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Jak udělat sushi ještě zdravější?

Jako příloha je k sushi podávaná vždy sojová omáčka. Zkuste ji vynechat. Pokud ponoříte sushi do této omáčky, je totéž, jako kdybyste ho ponořili přímo do tekuté soli. K sushi se někdy podává miso polévka, která však také vašemu zdraví neulahodí – kromě toho, že obsahuje mořské řasy, japonský vývar a koření, je plná soli (obsahuje až 3 g soli). Nahraďte ji raději zeleným čajem, který je zdraví prospěšný.

Při standardním obědě nebo večeři, kde máte na talíři 8 nebo 9 kousků sushi, tak do sebe nasoukáte jen asi 300 kalorií. Je to určitě zdravější než nějaký „hambáč“, se kterým by to bylo asi tak 3-krát více.

Tabulka výživových hodnot jednotlivých druhů sushi

sushi-vyzivova-hodnota

Zdravé je i Wasabi a rýžový ocet

O rýžovém octě, který se používá k přípravě sushi rýže se zase říká, že vám pomůže zahnat únavu a snižuje riziko vysokého krevního tlaku.
Wasabi je bohaté na vitamin C. Řasy Nori jsou nabité bílkovinami a vitamíny jako jsou niacin, A, B1, B2, B6 a C. Je to o to lepší, že v každodenní stravě se nám těchto vitaminů až tak nedostává.

Tip na článek: Co si ze sushi objednat, abyste nepřibrali?

A co vy? Milujete sushi? Jaké si dáváte nejčastěji?

VIDEO: Jak správně jíst (nejen sushi) hůlkami

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva