Sponzorováno

Strava a pohyb – znáte hlavní mýty a vyvarujete se jich? 4.77/5 (13)

Strava a pohyb – znáte hlavní mýty?Chcete zhubnout, nebo jenom žít zdravě? Pokud ano, je chybou věřit různým zázračným, nebo také drastickým dietám. Správnou volbou je rapidní změna svého denního režimu. Pokud něco platilo a stále platí, je to snaha o to, že byste měli jíst méně stravy a více se hýbat. Toto je pravidlo, které nejenom platilo, ale platí i nyní a rozhodně můžeme říci, že ani nikdy platit nepřestane. V rámci zdravého životního stylu však existuje i celá řada mýtů, kterým lidem stále věří, nebo které byly dokonce vyvráceny. Jaké to jsou? Víme to! A podělíme se s vámi o ně.

1. mýtus: Pohyb je ze všeho prostě nejdůležitější

Mýtus číslo jedna se týká poměru toho, zda je lepší raději méně a zdravě jíst, nebo je naopak lepší se více hýbat. Dlouho platilo, a mnoho lidí to také celkem hojně dodržovalo, že prioritou by měl být dostatek pohybu. Podle tohoto mýtu byl totiž právě pohyb hlavní cestou k dokonalé váze. Prioritou by měl být samozřejmě pohyb aerobní, jako je:

  • Plavání
  • Jízda na kole
  • Běh

To, že pohyb při dietním režimu pomáhá, platilo a stále bude platit. Nemyslete si však, že je skutečnou nezbytností a bez pohybu to nepůjde. Právě naopak. Současné výzkumy založené na mnoha testech a informacích mluví v tomto ohledu poměrně jasně. Na to, jak budete vypadat, má ze sedmdesáti procent vliv jídlo a z třiceti procent je to pohyb. Myslete na to, až si budete připravovat své jídlo. Na druhou stranu to neznamená, že se bez pohybu zcela obejdete. Pohybová aktivita je důležitá hlavně proto, aby tělu rostly svaly. Díky tomu lze mít lépe tvarovanou postavu, nehledě na to, že se tím může i celkem dobře eliminovat i případná povislá kůže, která může být také celkem velkým problémem.

2. mýtus: Ovoce a zeleninu jenom syrovou

Mýtus číslo dvě je spojený s konzumací ovoce a zeleniny. O tom, že obsahuje řadu vitamínů a minerálů, a že by měla být základem jídelníčku, o tom není pochyb.

Pokud začneme ovocem, musíme říci, že to bylo při dietních režimech poměrně hojně doporučováno. Nejnovější trendy ale ukazují, že podíl ovoce v jídle je třeba trochu omezit. Proč? Mohou za to cukry, které obsahuje. Problém je v tom, že se jedná o cukry jednoduché, které tělu nijak výrazně nepomáhají. Když už do těla cukry dostávat, tak jenom ty složitější – třeba sacharidy.

Sponzorováno

I konzumace zeleniny si prošla velkým vývojem. Co platilo v minulosti? Že jedinou správnou úpravou je žádná. Bylo doporučováno jenom to, aby byla konzumována v syrové formě – pokud to daný druh dovoloval. I zde je všechno jinak. Ať už jde o chuť, nebo o množství vitamínů, musíme jasně říci, že tepelná úprava už zelenině nevadí. Tedy pokud jde o úpravu, která respektuje zásady zdravého vaření. Do této kategorie můžeme zařadit:

  • Vaření, úprava v páře
  • Dušení
  • Blanšírování

Jídlo dodávejte tělu neustále

Čím více porcí, tím lépe. I toto byl jeden z mýtů, které platily v minulosti. Samozřejmě jíst jenom dvakrát až třikrát denně je špatné a porcí by mělo být více. Ne vždy je ale nutností daný režim striktně dodržovat. Pokud jde například o 6 – 7 porcí denně, potom platí, že záleží na konkrétním denním režimu. U někoho, kdo vstává velmi brzy a chodí déle spát, je to stravovací režim, který není problém dodržet. Kdo si ale ráno rád pospí a spát chodí brzy, rozhodně musí své návyky upravit. Pokud je to i vaše situace, vynechejte třeba dopolední svačinu, nebo druhou večeři. Správné je také poslouchat vaše tělo. Pokud má hlad, dejte mu najíst. Pokud ne, je zbytečné jíst předepsanou porci, jelikož tím pouze zmatete hormony.

Podobně je na tom i pitný režim. Stále platí, že když hodně pijete, lépe z vašeho těla odstraníte škodliviny. Pít přes míru, jenom podle předepsaných tabulkových hodnot není správné. Na dodržování doporučené dávky myslete, ale pijte hlavně, kdy máte žízeň. Pamatujte také to, že i polévka je tekutinou, která může nahradit běžný nápoj.

Všechny tuky jsou špatné, pozor na ně

Tento mýtus nejenom že velmi dlouho platil, ale někteří lidé se podle něho řídí stále. Tuky je přitom nutné rozdělovat na ty špatné a dobré. Do první skupiny patří třeba tučné maso, stejně jako nekvalitní oleje. Do druhé skupiny, tedy do zdravých tuků, mohou patřit kvalitní přírodní oleje, stejně jako tučné ryby, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Zatímco první skupinu byste měli nejlépe vynechat a neměli byste s ní přijít do styku, u druhé skupiny je naopak dobré zajistit, aby tělo mělo daných tuků pravidelný přísun. I když několik posledních výzkumů ukazuje, že zdravé tuky už nejsou tak výrazně prospěšné, jak se říkalo, stále mají na lidské zdraví pozitivní vliv a tak je stále můžeme řadit do kategorie těch jídel, které jsou při dietě správné.

VIDEO: Vím, co jím – mýty o biopotravinách

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva