Obsah článku
Červená řepa má vynikající výživový profil, obsahuje spoustu důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Obsahují také jedinečné bioaktivní sloučeniny zvané betalainy, které mohou výrazně prospět zdraví člověka. Betalainy patří do skupiny přírodních rostlinných barviv.
1. Šťáva z červené řepy pomáhá snižovat krevní tlak
Šťáva z červené řepy může pomoci snížit krevní tlak. Vědci zjistili, že u lidí, kteří denně vypili asi 24 ml šťávy z červené řepy, se snížil jak systolický, tak diastolický krevní tlak. Dusičnany, sloučeniny v červené řepné šťávě, které se přeměňují na kyselinu dusičnou v krvi pomáhají rozšiřovat a relaxovat krevní cévy, jsou považovány za příčinu tohoto pozitivního účinku.
2. Zlepšuje výdrž při cvičení
Podle malé studie z roku 2012, pití šťávy z červené řepy zvyšuje hladinu dusičnanů v plazmě a zvyšuje fyzickou výkonnost. Během této studie cyklisté, kteří denně vypili 2 šálky šťávy z červené řepy, vylepšili svůj čas na 10 kilometrové trati přibližně o 12 sekund.
3. Může zlepšit svalovou sílu u lidí se srdečním selháním
Výsledky studie z roku 2015 naznačují další výhody dusičnanů ve šťávě z červené řepy. Studie ukázala, že u lidí se srdečním selháním byl zaznamenán 13% nárůst svalové síly dvě hodiny po pití šťávy z červené řepy. To je zajímavé, že?
4. Šťáva z červené řepy může také zpomalit postup demence
Podle studie z roku 2011 mohou dusičnany pomoci zvýšit průtok krve do mozku u starších lidí a zpomalit tak kognitivní pokles. Poté, co účastníci studie měli jídelníček s vysokým obsahem dusičnanů, které byly obsaženy ve šťávě z červené řepy, jejich MRI mozku vykazovalo zvýšený průtok krve v čelních lalocích. Čelní laloky jsou spojeny s kognitivním myšlením a chováním. Jsou zapotřebí ale další studie. Potenciál jídelníčku s vysokým obsahem dusičnanů pro prevenci nebo zpomalení nástupu demence je však slibný.
5. Pomáhá udržovat zdravou váhu
Další super věc. Šťáva z červené řepy má nízký obsah kalorií a nemá prakticky žádný tuk. Je to tedy skvělá volba pro váš ranní koktejl, který vám poskytne živiny a energii, pro začátek vašeho dne.
6. Může být i prevencí rakoviny
Řepa získává bohatou barvu díky betalainům, o kterých už v našem článku byla řeč. Betalainy jsou ve vodě rozpustné antioxidanty. Podle studie z roku 2014 mají betalainy chemo/preventivní schopnosti proti některým buněčným liniím rakoviny. Betalainy jsou považovány za „vysavač“ volných radikálů – betalainy pomáhají najít a zničit tyto nestabilní buňky v těle.
7. Dobrý zdroj draslíku
Draslík je minerál, který pomáhá nervům a svalům v jejich správné funkci. Pokud je hladina draslíku příliš nízká, může dojít k únavě, slabosti a svalovým křečím. Velmi nízký obsah draslíku může dokonce vést k život ohrožujícím abnormálním srdečním rytmům. Takže na to pozor.
Řepa je bohatá na draslík. Pití červené řepné šťávy pomůže udržet optimální hladinu draslíku.
8. Skvělý zdroj i jiných minerálů
Vaše tělo nemůže správně fungovat bez nezbytných minerálů. Některé minerály posilují váš imunitní systém, zatímco jiné podporují zdravé kosti a zuby. Kromě draslíku vám šťáva z červené řepy dodá i tyto minerály:
9. Obsahuje i vitamin C
Šťáva z červené řepy je také dobrým zdrojem vitamínu C. Vitamin C je antioxidant, který pomáhá posílovat imunitní systém a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Podporuje také tvorbu kolagenu, hojení ran a vstřebávání železa.
Sponzorováno
10. Podporuje zdravá játra
Pokud dojde k přetížení jater následkem následujících okolností, může to vést ke stavu známému jako steatóza jater:
- špatná strava
- nadměrná konzumace alkoholu
- expozice toxickým látkám
- sedavý životní styl
Červená řepa obsahuje betain, látku, která pomáhá předcházet nebo pomáhá snižovat ukládání tuků v játrech. Betain může také pomoci chránit vaše játra před toxiny.
Šťáva z červené řepy obsahuje dále antioxidanty, vitamín A, vitamin B-6 a železo. Tyto sloučeniny pomáhají chránit játra před zánětem a oxidačním stresem a zároveň zvyšují jeho schopnost odstraňovat toxiny z těla.
11. Dobrý zdroj folátu
Folát je vitamin B, který pomáhá předcházet různým defektům u dětí, jako je třeba anencefalie. Může také snížit riziko předčasného porodu. Šťáva z červené řepy je velmi dobrým zdrojem folátu. Pokud jste jako žena v plodném věku, přidání šťávy z červené řepy do vašeho jídelníčku vám pomůže získat doporučenou hodnotu příjmu 600 mg.
12. Může pomoci snížit hladinu cholesterolu
Pokud máte vysoký cholesterol, zvažte přidání šťávy z červené řepy do svého jídelníčku. Při studii na potkanech z roku 2011 se zjistilo, že extrakt z červené řepy snížil celkový cholesterol a triglyceridy + zvýšil HDL (dobrý) cholesterol. Rovněž snižuje oxidační stres na játra. Vědci se domnívají, že snížení hladiny cholesterolu v červené řepě je pravděpodobně způsobeno jejími fytonutrienty, jako jsou flavonoidy.
13. Bojuje proti zánětu
Šťáva z červené řepy obsahuje protizánětlivé sloučeniny zvané betalainy. Podle přezkumu z roku 2015 betalainy inhibují specifické signální dráhy, které hrají roli při zánětlivých onemocněních. Studie z roku 2014 ukázala, že betalain zvaný fenethylamin-betaxanthin snížil aktivitu zánětlivého enzymu o 32 procent.
14. Prevence anémie
Červená řepa je bohatá na železo, což je základní součást červených krvinek. Bez železa nemohou červené krvinky transportovat kyslík v těle. U lidí s nízkou hladinou železa se někdy může vyvinout stav zvaný anémie – právě díky nedostatku železa. Přidání zdrojů železa do stravy může snížit riziko tohoto stavu. Mezi příznaky anémie z nedostatku železa patří:
- únava
- závrať
- dušnost
- bolesti hlavy
- rychlý tep
Vaše moč a stolice mají divnou barvu? Nedivte se!
Vaše moči a stolice mohou po konzumaci řepy zčervenat nebo být jakoby narůžovělé barvy. Tento stav je neškodný. Pokud to však neočekáváte, může to být pro vás dost překvapující.
Upozornění
Pokud máte nízký krevní tlak, pravidelné pití šťávy z červené řepy může zvýšit riziko poklesu tlaku. Sledujte proto pečlivě váš krevní tlak.
Pokud jste náchylní k ledvinovým kamenům oxalátu vápenatého, nepijte šťávu z červené řepy. Řepa má vysoký obsah oxalátů, což jsou přirozeně se vyskytující látky, které ve vaší moči vytvářejí krystaly. A mohou vést ke kamenům.
Dávkování – kolik šťávy pít?
V současné době neexistují žádná oficiální doporučení ohledně dávkování šťávy z červené řepy.
Podle jedné studie z roku 2014 může pití jedné 250ml sklenice šťávy z červené řepy denně pomáhá snížit krevní tlak. Šťáva nezpůsobila žádné závažné vedlejší účinky, ale účastníci hlásili změnu barvy moči.
Autoři poznamenali, že schopnost šťávy z červené řepy snížit krevní tlak závisí na koncentraci dusičnanů, která se může u různých šťáv z červené řepy značně lišit. Autoři doporučují koncentraci 4 milimolů na litr (mmol) dusičnanu na snížení krevního tlaku u zdravých dospělých.
A co vy? Jak vám šťáva z červené řepy chutná? Dáváte si ji občas?
A co si dále o řepě přečíst?
- Červená řepa – terapie proti leukémii a nádorům
- Červená řepa a zdraví – ochrání vás před nemocemi – co všechno umí?
VIDEO: Šťáva z červené řepy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články