Sponzorováno

Sójové mléko – nabité množstvím prospěšných živin 4.85/5 (20)

Zkusíte sojové mléko i vy?

Zkusíte sojové mléko i vy?

Nápoj plný vitamínů, který je jedněmi doporučený a druhými haněný. Někteří tvrdí, že je to jedna z nejzdravějších potravin na světě a druzí zas nedoporučují jeho pití více než dvakrát týdně. Je sójové mléko skutečně tak zdravé a jak by se mělo používat v rozumné míře?

Sójové mléko je skutečně nabité množstvím prospěšných živin. Koupit ho můžete ve formě prášku v potravinách nebo v lékárně a doma si ho namíchat podle jednoduchého návodu. Jedno 350 gramové balení vás vyjde asi na 40 Kč. Dostat ho můžete také v tekuté formě. Sójové mléko neobsahuje laktózu a je přirozeně bezlepkové.

Sojové mléko – Má o polovinu více bílkovin než kravské mléko

Po srovnání s kravským mlékem lze konstatovat, že sojové mléko obsahuje:

  • o 51% více bílkovin
  • o 12% méně kalorií
  • o 24% méně tuku
  • 15 krát více železa
  • žádný cholesterol
  • oproti kravskému mléku jen desetinu nebezpečných chemikálií, které se používají v zemědělství

Superpotravina sója – plusy a mínusy

Na první pohled by se sója takovou super potravinou mohla zdát. Pravdou je, že její obsah je opravdu výjimečný. Sója je označována jako rostlina budoucnosti. Již nyní se používá jako náhrada masa pro vegetariány a jako náhrada mléka pro vegany, zejména pro její vysoký obsah bílkovin. Kromě sójového mléka si ji můžete dopřát i v podobě lahodného tofu.

Sponzorováno

I přes její obsah ji však někteří nedoporučují konzumovat více než dvakrát týdně a je podle nich dokonce nevhodná pro těhotné, kojící ženy a malé děti, ale i lidí, kteří plánují početí potomka. Sója totiž obsahuje nízkou koncentraci estrogenu, ale i genisteinu. Je to látka, která je podobná ženskému pohlavnímu hormonu a snižuje kvalitu spermií a zvyšuje tak riziko neplodnosti.

Sójou proti rakovině prsu a civilizačním chorobám

Právě díky obsahu estrogenů se mluví o tom, že může mít pozitivní vliv při ochraně před rakovinou prsu. Lidstvo trpí v současnosti velkou zátěží v podobě civilizačních chorob. I proti tomuto neduhu by mohla pomoci právě sója. Lidem, kteří trpí některou z těchto nemocí, je doporučeno omezit maso a nahradit ho právě sójou. Platí to zejména pro lidi trpící cukrovkou, protože na rozdíl od masa, sója nepoškozuje slinivku břišní. Ochranně působí i proti ateroskleróze.

Sója obsahuje tyto cenné látky:

  • minerály: draslík, hořčík, vápník, železo
  • vitaminy skupiny B, lecitin
  • množství bílkovin
  • kvalitní tuky – připravuje se z ní sójový olej
  • vlákninu.

Pozor na alergii

Množství Evropanů trpí na alergii na sóju. Proto pokud jste tuto plodinu ještě nikdy nevyzkoušeli, buďte při prvním kontaktu s ní opatrní. Vyšší tolerance sóji organismem je u potravin, které jsou upraveny fermentací.

Sponzorováno

TIP: Jsou soja a sojové boby zdravé?. Jak se to vezme.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva