Sponzorováno

Slivovice a zdraví – rozšiřuje cévy a bojuje i proti vším 4.78/5 (18)

Pokud užíváme slivovici v množství přiměřeném, má tento nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků, pomáhá proti nachlazení, chřipce, na ušní i oční choroby.

Pokud užíváme slivovici v množství přiměřeném, má tento nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků, pomáhá proti nachlazení, chřipce, na ušní i oční choroby.

Kudy teče, tudy léčí. I s tímto slovům se můžeme setkat v souvislosti s destilátem, jehož pití je rozšířeno v celém Česku i v sousedním Slovensku. Ale zatímco domácí sedláci na dobrou pálenku nedají dopustit, odborníci upozorňují, že její účinky jsou přeceňované. Co tedy můžete od láhve se slivovicí očekávat? Prvořadá je kvalita, ale i střídmost. V opačném případě se vzbudíte s pořádnou „opicí“.

Trocha historie – kvašení je starší než lidstvo samo

Alkohol se získává z přírodních zdrojů kvašením, pálením, vařením a kombinací těchto způsobů. Nejběžnější formou přípravy je právě alkoholové kvašení přírodních látek, které jsou bohaté na sacharidy: brambor, obilí, cukrové řepy, cukrové třtiny a různého ovoce. Počátky pití alkoholických nápojů můžeme hledat u obyvatel úrodného půlměsíce (Egypt, Mezopotámie, Sýrie) či ve starověké Číně. Někteří odborníci však zastávají názor, že alkohol je starší než samotné lidstvo. V přírodě totiž ke kvašení plodů a listů rostlin dochází samovolně, a tedy předkové člověka se s alkoholem v té či oné podobě setkávali už před miliony let.

Starověké národy znaly výlučně nízkoprocentní alkoholické nápoje (vína, piva, medoviny). Jelikož se ale v našich podmínkách hroznům a obilí příliš nedařilo, při výrobě alkoholu byly použity lesní plody či ovoce ze sadů. Tradice pěstování ovocných dřevin se přitom datuje už od dob Velkomoravské říše, čili kolem 9. století. Značnou podporu dostali ovocnáři až za Marie Terezie, když se po roce 1750 na její podnět zakládali výsadbu školky a v rámci provozů na zpracování ovoce nechyběly palírny.

Slivovice jako lék

Přestože slivovici znají v každém koutě Česka i Slovenska, osobité postavení měla odjakživa na Moravě. V těchto končinách se totiž s lidmi spojovala již krátce po příchodu na svět. Potírala se jí pupečníková šňůra, ale i dásně dětí, když se jim prořezávaly zoubky. Pokud pobolívaly uši nebo oči, slivovice se nakapala přímo do nich. Působila také jako univerzální přírodní medicína i při nachlazení, bolestech v krku či dokonce břicha. Při téměř každém neduhu bylo potřeba jediné – vypálit červa za pomoci štamprlky. Na zdravotní a preventivní účely starší ročníky slivovici využívají dodnes. „Každé ráno vypiju puldeci kvalitní domácí švestky. Dělá mi to dobře na trávení a čistí krev. A když mě zuby rozbolí, hned si ústa vypláchnu právě slivovicí,“ chlubí se Moravák František (60).

Tesat do kamene: Rozhodující je kvalita

Ptáte se, jak odlišíte kvalitní destilát od těch, které řadíme do kategorie „patoky“? Dobrá slivovice je čirá, bez zákalu a už na první přiložení k nosu příjemně voní – cítit je z ní především ovoce. Když skleničku převrátíte do sebe, slivovice by měla hladce projít dolů hrdlem aniž by vás pálila. Pokud se po polknutí nemusí otřepat, tehdy se můžete spolehnout, že pijete vypálený „lék“. Obecně platí, že čím je slivovice starší, tím je lepší. Největší hodnotu mají proto lahve, které jsou odleželé i pět a více let. Největší požitek z jejího pití dosáhnete, pokud si ji dopřejete vychlazenou na 16 – 18 °C.

Sponzorováno

Nejlepší je domácí

Na našem trhu existuje několik ověřených značek slivovice s ochrannou známkou. Za takovýto alkohol častokrát v ozdobné láhvi si však musíme pořádně připlatit. Existují i ​​levnější náhrady, ty však obsahují líh s aroma, sacharidy a barvivy – nekupujte je. Po čistém ovoci v nich nenajdete ani stopy. I proto lidé na venkově stále část úrody švestek odkládají a slivovici si vypálí sami. V tomto směru se však obraťte na palírnu s dobrými referencemi, v níž byli spokojeni i vaši známí. Hotový produkt si většina Čechů i Slováků nechává naředit se silou 50-53 procent.

Slivovice:

  • Ideální prostředí pro luhování bylinek- kapky, mastičky
  • Zlepšuje myšlení
  • Desinfikuje
  • Zamezí stresu, přepracovanosti a depresím

Rada od naší čtenářky

Hodně piji čistou vodu, momentálně studniční, máme opravdu dobrou vodu a alkohol, si dopřeji denně panáčka slivovice, již pěknou řádku let. Doporučili nám to oběma s manželem lékaři po mozkové mrtvici, roztahuje cévy a ředí krev, aby se opět neudělala krevní sraženina. Slivovice je lék, nad léky. Ale pijeme s rozumem, jen pro zdraví.

TIP: Mrkněte na potraviny pro zdravé cévy

Pokud užíváme slivovici v množství přiměřeném, má tento nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků, pomáhá proti nachlazení, chřipce, na ušní i oční choroby. Obklady ze slivovice tiší bolesti kloubů.

Kdy je nejlepší slivovici pít?

Podle odborníků je ideální konzumovat slivovici ráno, naopak večerní užívání se vůbec nedoporučuje. Ideální množství je pouhá jedna „štamprlička“. Ta ovšem dokáže divy. Po probuzení vám dodá jednak energii do nového dne, ale také podpoří trávení a metabolické procesy. Samozřejmostí je desinfekce ústní dutiny a v podstatě celého organismu.

Jak dále slivovice může pomoci?

Jako obklad na bolavá místa

Slivovici nemusíte jen pít, ale také ji využít k různým zábalům a zdravým a příjemným obkladům. Velmi dobře poslouží zejména při bolestech a otocích kolenních, loketních a ramenních kloubů, zcela určitě budete znát také slivovicový obklad proti bolestem zubů. Také můžete přidat ještě některé bylinky tlumící bolest, například heřmánek, mátu nebo meduňku. Nejlepší je přikládat obklady přes noc.

Umí uklidnit oči

Pokud potřebujete poněkud oživit svůj zrak, dát mu zase svěžest a ostrost, vyzkoušejte zajímavý trik se slivovicí. Tu si nejprve kápněte na obě dlaně a pak je o sebe třete. Slivovice se odpaří a ruce se přiloží dlaněmi k očím. Můžete si představit absolutní tmu, která ještě umocní pocit uvolnění zrakových nervů. Tento destilát se také osvědčil při léčbě zeleného zákalu.

Slivovice proti vším?

Věděli jste ale, že může pomoci i v boji proti vším? Dva panáky slivovice stačí vetřít do vlasů, zabalit na hodinu do igelitu, poté omýt bežným šamponem a vši z vlasů budou padat jedna báseň. Hnidy to samozřejmě nezabije, ale pro tu první vlnu opatření to velmi pomůže. Můžeme doporučit, slivovice vši zabíjí – ovšem, stejně je nejlepší na vnitřní zahřátí a vypálení červa.

VIDEO: Alkohol – prospívá, nebo škodí?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva