Sponzorováno

Rostlinné a živočišné tuky z pohledu zdraví 4.82/5 (17)

Rostlinné a živočišné tukyTo, že naše zdraví máme na talíři, je už dnes nezpochybnitelné. Přitom mnohé potraviny, které jsou chutné, jsou zároveň i vysoce funkční, jen je třeba je umět správně používat a dávkovat, upozorňuje lékařka Kateřina Babinská ze Sdružení pro zdraví a výživu. Typickým příkladem jsou rostlinné oleje a margaríny. Jejich využití ve studené kuchyni i při vaření v letních měsících je o to důležitější, že jsou snadněji stravitelné a nezatěžují organismus tak jako živočišné tuky.

Tuky jsou pro příjem potravy mimořádně důležité, protože mnoho látek, které se ve vodě nedokáží rozpustit, se do organismu dostávají díky mastným kyselinám, tedy tukům. Člověk by měl v potravě přijmout denně přibližně 20 procent bílkovin, 25 – 35 procent tuků a 45 – 55 procent sacharidů. Záleží však i na tom, co si pod slovem tuky představíme. „Pokud na ně díváme pouze jako na zdroj energie, mezi množstvím kilojoulů, jaké organismu dodají živočišné a rostlinné tuky, není rozdíl“ říká Babinská.

Funkční potravina

Kromě toho, že tuky jsou zdrojem energie, zapojují se v lidském těle i do jiných procesů, přičemž jednotlivé se svým složením liší a mají na organismus rozdílné účinky. „Zatímco živočišné tuky bohaté na nasycené mastné kyseliny vedou k nežádoucímu zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, rostlinné tuky obsahují převážně nenasycené omega 3 a 6 mastné kyseliny, které mají příznivý účinek a hladinu cholesterolu snižují“ upřesňuje Babinská.

Sponzorováno

Nepostradatelný pomocník

Rostlinné tuky nejčastěji konzumujeme ve formě olejů, ať už ve studené kuchyni nebo jejich používáme na tepelnou úpravu. Jejich tajemství spočívá právě v tom, že nám probouzejí chuťové pohárky a otevírají cestu k radosti z jídla. Většina rostlinných olejů se dnes po technologické stránce vyrábí co nejšetrněji a lisuje se buď za studena, nebo v takovém tepelném režimu, které neničí největší bohatství obsažené v olejích – nenasycené mastné kyseliny.

K olejům určeným na vaření bychom měli přistupovat s opatrností, protože zbytečně vysoké teploty způsobují rozklad nenasycených mastných kyselin a poškození jejich nutriční hodnoty. „Tepelná úprava by tedy neměla trvat déle než je nutné, vyhýbáme se i zbytečnému přepalování oleje vařením při příliš vysoké teplotě“ doplňuje Babinská. „Důležité je také používat ty druhy olejů, které jsou určeny pro tepelnou úpravu. Výběr vhodného oleje by nám měly usnadnit informace na obalu výrobku.“

Zdravější i ve studené kuchyni

Nenasycené omega 3 a 6 mastné kyseliny můžeme získat z rostlinných tuků i dalším způsobem – konzumací kvalitních margarínů. „Ve srovnání s tuky živočišného původu obsahují margaríny více zdraví prospěšných látek. Pokud je nahradíme ve studené kuchyni místo másla, odlehčíme svůj organismus o mléčné nasycené tuky, které nepříznivě působí na zvyšování cholesterolu a navíc zajistíme tělu přísun látek podporujících správnou distribuci vitamínů v těle“ upozorňuje Babinská.

Víte co jíte? O tucích

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva