Sponzorováno

Rostlinná mléka – ochutnejte je, nezatěžují organismus 4.76/5 (17)

Výhodou rostlinných náhrad mléka je, že neobsahují mléčné bílkoviny ani laktózu, proto jsou ideální při alergii na mléčné bílkoviny a intoleranci laktózy.

Výhodou rostlinných náhrad mléka je, že neobsahují mléčné bílkoviny ani laktózu, proto jsou ideální při alergii na mléčné bílkoviny a intoleranci laktózy.

Jedni na ně nedají dopustit, jiní by je za nic na světě nedali do úst. Jaké jsou klady a zápory nápojů z rostlin? Patříte k těm, které ze zdravotních důvodů nesmějí pít mléko nebo ho pro něco odmítají?

Na výběr máte různé rostlinné nápoje, které mohou zpestřit váš jídelníček. Náhrady či spíše alternativy klasického mléka už nejsou jen ze sóji. V obchodech s racionální výživou, ale i v supermarketech najdete i rýžové, pohankové či ovesné nápoje, v prášku i tekuté, slazené, ochucené i natural, dokonce i dezerty a jogurty.

Plusy a mínusy rostlinného mléka

Z pohledu výživy jsou rostlinné nápoje méně hodnotné než živočišná mléka, ani je nedokážou plně nahradit, zejména ve výživě dětí. Množství některých základních živin sice může být téměř stejné jako v mléce, liší se však kvalitou. Například rostlinné bílkoviny neobsahují všechny základní aminokyseliny potřebné pro správný vývoj a růst. Na druhé straně při trávení méně zatěžují organismus. Některé náhrady mléka obsahují nestravitelné látky, které způsobují nadýmání. Mají také nízký obsah vápníku, fosforu a zinku, pokud jimi nejsou obohaceny.

Výhodou rostlinných náhrad mléka je, že neobsahují mléčné bílkoviny ani laktózu, proto jsou ideální při alergii na mléčné bílkoviny a intoleranci laktózy. Jelikož neobsahují cholesterol a mají i lepší složení tuků, jsou vhodnou alternativou mléka při kardiovaskulárních chorobách, vysokém tlaku či při cholesterolu.

Sójové mléko na rovnováhu

Sójový nápoj je bezlaktózovou, neobsahuje živočišné bílkoviny ani lepek a cholesterol. Je to vlastně výluh ze sójových bobů. Sója má ze všech luštěnin nejvyšší podíl bílkovin, esenciálních aminokyselin, minerálů, nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6 a nejméně sacharidů. Je dobrým zdrojem lecitinu, vitamínů skupiny B, vitaminu E a provitaminu A, zinku, hořčíku, fosforu a mědi.

Vyzkoušejte ho, když si chcete udržet organismus v rovnováze a zabránit jeho překyselení. Pro nízký podíl cukrů je vhodný i pro diabetiky, kterým se konzumace sójových výrobků přímo doporučuje. Pomáhá i při ekzémech, dně a při osteoporóze. I sójové bílkoviny však mohou vyvolat alergickou reakci, proto sójové nápoje nejsou vhodné pro všechny, kteří mají tento zdravotní problém.

Rýžové mléko pro alergiky

Nápoj ze speciálně upravené rýžové mouky neobsahuje lepek, laktózu, mléčné bílkoviny ani cholesterol, proto výborně doplní stravu alergiků i lidí se srdečně-cévními obtížemi. Velmi cenný je vitamín D, který podporuje imunitní systém. Rýžová vláknina má vysoký obsah antioxidantů, které chrání buňky před poškozením. Jelikož rýže je minimálně alergenní, z výživového hlediska může být takový nápoj velmi vhodnou, ačkoli ne plnohodnotnou náhradou při alergii na mléčné bílkoviny. Pokud vám chutná mléčná rýže, určitě si ho oblíbíte.

Sponzorováno

TIP: Jak využít rostlinné oleje pro krásu i zdraví?

Ovesné mléko na zotavení

Základem je oves – obilnina ceněna pro vysoký obsah vlákniny, glukanu, vitaminů a minerálních látek, což se promítá i do vynikajících vlastností nápoje. Ovesná mouka se speciální technologií zbavuje lepku, proto je tento nápoj vhodný nejen pro diabetiky, lidi s intolerancí laktózy a alergií na mléčné bílkoviny, ale i pro celiaky.

Ovesný nápoj se pro velké množství vitamínů B a zinku hodí při zotavování po nemoci či po operaci. Jednou z jeho vlastností je také schopnost snižovat hladinu cholesterolu. Pro schopnost zasytit a postupně dodávat energii se používá také na podporu léčby obezity a snižování nadváhy.

Pohankové mléko pro srdce

Nápoj z pohanky obsahuje vlákninu, vitamíny B, C a E, zinek, měď, mangan, selen a další stopové prvky. Nachází se v něm až 18 aminokyselin, proto je velmi vhodným zdrojem bílkovin. Zajímavá skladba aminokyselin pomáhá při snižování cholesterolu.

V pohance se nacházejí i další fytochemikálie významné pro srdečně cévní systém, například rutin, který zlepšuje pružnost cév, a cholin, který regeneruje jaterní buňky.

Mandlové mléko

Mandlové mléko dobře neutralizuje vnitřní prostředí a současně dodá tělu cenné minerály, především vápník, draslík, fosfor a hořčík. Mandle samotné jsou pro tělo přínosem, ale mnoho lidí je ve větším množství nesnese. Také pro oslabenou slinivku jsou v podobě celých jader těžko stravitelné. Lepší pro strávení je mandlové „mléko“, které konzumujeme bez oslazení a bez dalších příchutí.

Rady na závěr od Rehabilitace.info

  • Rostlinná „mléka“ jsou vhodná jako alternativa zejména pro lidi, kteří nemohou či z jakýchkoli důvodů odmítají pít živočišné mléko, nebo jen prostě chtějí obohatit svůj jídelníček o některé nutriční látky. U těchto rostlinných nápojů nejde o regulérní mléko, protože název mléko zatím přísluší pouze produktem mléčné žlázy savců.
  • Ze široké škály si určitě vyberete, ale pozorně čtěte složení, levnější druhy zpravidla nebývají kvalitní. Rostlinná „mléka“ také slouží jako základ pro výrobu dezertů, pudinků, jogurtů či majonéz. Vhodné jsou zejména v letních měsících, protože nejsou rizikové z hlediska salmonely.
  • Rostlinná mléka jsou super i do ovocných smoothies, kde nahradí klasické mléko.

A co vy? Pijete rostlinná mléka? Napište nám do komentářů.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Jak udělat sójové mléko (anglicky)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva