Sponzorováno

Rakovinotvorné potraviny – tyto potraviny mohou způsobit rakovinu 4.67/5 (138)

Sušenky, dorty, koláče, limonády, džusy, omáčky obsahují rafinovaný cukr, který může být rakovinotvorný...

Sušenky, dorty, koláče, limonády, džusy, omáčky obsahují rafinovaný cukr, který může být rakovinotvorný…

Rakovina je hodně široký pojem, který zahrnuje zdravotní komplikace spojené s abnormálním buněčným růstem. Existuje více než 200 různých typů tohoto zákeřného onemocnění. Mezi symptomy, které se při rakovině objevují, patří například abnormální krvácení, nevysvětlený úbytek hmotnosti, časté horečky, ztráta chuti k jídlu, kašel a jiné. I když tyto příznaky mohou indikovat rakovinu, stejně se mohou objevit i v souvislosti s jiným onemocněním.

Správným jídlem k životu bez rakoviny

Opatření ke snížení rizika vzniku rakoviny ale můžete přijmout mnohem dříve, než se některý ze zmíněným symptomů u vás projeví. V první řadě je třeba eliminovat škodlivé návyky jako kouření, pití alkoholu, nesprávná životospráva, zdržování se v stresujícím prostředí, nedostatečný spánek a sedavý způsob života.
Pokud ale mluvíme o konkrétnějších řešeních, je také vhodné ze svého jídelníčku odstranit rakovinotvorné potraviny. Jsou to tzv. zpracované potraviny, které obsahují karcinogeny.

Rakovinotvorné potraviny – které to jsou?

1. Stop popcornu z mikrovlnné trouby

Jídlo zahřívané v mikrovlnné troubě obecně představuje větší riziko vzniku rakoviny, zejména pro nevhodné nádoby, které se na ohřívání používají. Klasický popcorn navíc obsahují chemickou látku zvanou kyselina perfluoroktanová, která má vysoce toxický charakter. Mnohé studie zkoumající tuto kyselinu uvádějí, že lidé, kteří s ní přicházejí do styku, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny ledvin a močového měchýře. U žen dokonce snižuje schopnost oplodnění.

2. Konzervované potraviny

Konzervované potraviny umožňují vychutnat si oblíbenou zeleninu, ovoce či jiné potraviny po celý rok. Pokud však máte obavy o své zdraví, konzervám byste se měli vyhnout, a to zejména konzervovaným rajčatům. Konzervy používané k balení rajčat a dalších potravin jsou totiž potaženy vrstvou tzv. bisfenolu A, který může narušovat funkci hormonů a zvýšit riziko rakoviny prsu, rakoviny prostaty, metabolických poruch, neplodnosti a několika dalších zdravotních problémů. Rajčata v konzervě jsou zvlášť škodlivé vzhledem k jejich vysoké kyselosti, což umožňuje bisfenolu snáž se dostat dovnitř této dobroty. Protože v tepelně zpracovaných rajčatech se nachází prospěšný lykopen, bojovník proti rakovině, nevylučujte jejich z jídelníčku úplně. Volte však jiný způsob balení, například sklo. Obecně ale konzervované potraviny nejezte!

3. Když losos, tak ne z farmy

I když téměř všichni odborníci neúnavně připomínají nutnost konzumace ryb, není ryba jako ryba, a proto ne každá je stejně prospěšná. Podle studie z roku 2004, která byla zveřejněna v časopise Science se zjistilo, že ve srovnání s volné žijícím lososem má ten uměle chovaný významně vyšší hladinu rakovinotvorných a dalších znečišťujících látek jako jsou polychlorované bifenyly, dioxiny a toxafen. Experti dokonce dospěli k závěru, že konzumace více než jednoho lososa z umělého chovu za měsíc by mohla představovat zvýšené riziko vzniku rakoviny.

4. Bramborové lupínky nechte v obchodě

Kromě toho, že tato oblíbená pochoutka obsahuje vysoké množství tuku a kalorií, které přispívají k nezdravé tělesné hmotnosti, vysokému cholesterolu, vysokému krevnímu tlaku a dalším zdravotním problémům, zvyšuje i riziko vzniku rakoviny vaječníků, prostaty, trávicího ústrojí a prsu. Na to, aby se lupínky staly křupavými, je nutné je smažit při teplotách vyšších než 120 °C. Při takové teplotě vzniká i tzv. akrylamid, což je známý karcinogen nalezen v cigaretách. Podle studie z roku 2006, která byla zveřejněna v časopise International Journal od Cancer, tato látka je často spojována se vznikem zmíněných typů rakoviny.

Sponzorováno

5. Zpracovávané maso co nejméně, červené s mírou

Zpracovaným masem rozumíme šunku, klobásu nebo slaninu, při zpracování kterých se používá velké množství chemických a konzervačních látek jako jsou sodík či dusičnany. Kromě toho takové maso obsahuje nadměrné množství soli. Ve studii zveřejněné v roce 2008 v časopise Nutrition and Cancer vědci zjistili, že pravidelná konzumace zpracovaného masa může mít vliv na vznik rakoviny tlustého střeva či konečníku. Konzumace nadměrného množství červeného masa zase může vést k vyššímu riziku vzniku rakoviny tlustého střeva a prostaty.

6. Kolové nápoje

Stejně jako zpracované maso, i kolové nápoje způsobují rakovinu. Nabité cukrem, potravinářskými chemikáliemi a barvivy, kola okyseluje tělo a doslova tím krmí rakovinné buňky. Běžné chemikálie v kole jsou karamelové barviva, derivát 4-methylimidazol, které byly spojeny s rizikem rakoviny.

7. „Dietní“ potraviny a nápoje

Ještě horší než běžný cukr a slazené limonády jsou jejich „dietní“ alternativy. Vědecké výzkumy říkají, že aspartam, který je jedním z nejčastějších umělých sladidel, způsobuje řadu nemocí, včetně vrozených vad a rakoviny. Sukralóza, sacharin a různé další umělá sladidla byly také spojeny s příčinou rakoviny. U některých se však při nových studií toto podezření nepotvrdilo.

8. Rafinovaná „bílá“ mouka

Rafinovaná mouka je běžná součást ve zpracovaných potravinách. Pravidelná konzumace rafinovaných sacharidů je ale spojena s 220 procentním nárůstem výskytu rakoviny prsu u žen. Vysoký glykemický index potravin obecně extrémně rychle zvyšuje hladinu cukru v těle, což přímo živí růst nádorových buněk a jejich šíření.

9. Rafinovaný cukr

Totéž platí i pro rafinovaný cukr, který má tendenci rychle zvedat hladinu inzulínu a krmit růst rakovinných buněk. Přemíra fruktózy (ovocného cukru) obzvlášť. A protože sušenky, dorty, koláče, limonády, džusy, omáčky a mnoho dalších populárních, většinou zpracovaných potravinářských výrobků obsahuje rafinovaný cukr, pomáhá to vysvětlit, proč je výskyt rakoviny na vzestupu.

10. Jablka a jiné „špinavé“ ovoce

Mnoho lidí si myslí, že je zdravé konzumovat jablka, hrozny nebo jahody z obchodu. Ale, pokud nejsou tyto plody organické a bez pesticidů, mohou být hlavním rizikem rakoviny. Až 98 procent všech běžných produktů zeleniny a ovoce, jsou kontaminovány rakovinotvornými pesticidy. Je problém koupit si skutečně zdravé ovoce a zeleninu. I proto zkuste vyhledat klasické tržiště, kde plody prodává farmář ze své zahrádky, nebo si dopestujte všechno raději sami. Kdysi jsme to přece tak dělávali.

11. Ztužené oleje

Běžně se používají na uchování zpracovaných potravin. Ztužené oleje mění strukturu a pružnost buněčných membrán celého těla, což může vést k celé řadě oslabujících onemocnění, jako je i rakovina. Někteří výrobci postupně ukončují používání hydrogenovaných olejů a nahrazují je palmovým olejem a dalším bezpečnějšími alternativami, ale trans-tuky jsou ještě široce používány v zpracovaných potravinách. I když pozor, ani palmový olej není úplně super!

A co říci na závěr?

Bohužel, není snadné konzumovat pouze čisté, zdravé a doslova „neposkvrněné“ potraviny. Hlavně, když se všude píše, že je Česko, co se týká potravin a jejich dodavatelů tzv. smetištěm Evropy. Pokud však máte jen trochu více možností a financí na to, pořídit si do kuchyně zdravější verze zmíněného jídla, které nám v pravidelných množstvích škodí, udělejte to.

Neprohloupíte, váš organismus a organismus vašich dětí se vám jednou poděkuje. A přestože utratíte na čistší a zdravější jídlo více peněz, ušetříte v budoucnu na drahých lécích a zdravotních terapiích. Budete se cítit spokojenější, vypadat lépe a žít život, jaký nám naše (původně čistá) planeta vždy chtěla poskytnout.

Na druhé straně, nikdo vás přece nenutí konzumovat zpracované maso, typické pro provozy rychlého občerstvení. Máte volbu i v tom, zda si dáte čistou minerálku s citronem nebo dietní kolu. Nikdo vám nedá (ani Unie) pokutu, když si nekoupíte španělskou klobásku nebo italské rajčata plné chemikálií, aby vydržely cestu do České repubiky. Spíše naopak. Přemýšlejte u toho, co jíte!

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na potraviny proti rakovině

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    7 Komentářů u článku “Rakovinotvorné potraviny – tyto potraviny mohou způsobit rakovinu”

    1. michaela napsal:

      A nakonec nejezte nic a umrete hlady. Des tyhle články.

    2. Karel napsal:

      A az polezete zpet na stromy, vemte si sebou treba telefon. Aha, ne. Ten je taky problemovy. No, tak mate smulu. Na stromy a zustat. Jinak umrete…bububu

    3. Jana napsal:

      V tomto článku jsou samé nesmysly…

    4. Ota napsal:

      No obávám se, že vše napsáno je pravda..vše je zničeno a kontaminováno.

    5. Iveta napsal:

      bububu a ještě jednou bububu,pořádně se bojte lidi-bát se je zdravé:-)

    6. Aja napsal:

      Ano s tím souhlasím ,žádné strašení to není , je to holá pravda. Kupříkladu rajské z obchodu vydrží v lednici strašně dlouho ,je bez chutě a vůně skoro jako by bylo plastové.Zatím co ze zahrady je rajské sladké , chutná i voní uplně jinak.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva