Sponzorováno

Probiotika na průjem – jejich výhody, typy probiotik a vedlejší účinky 4.88/5 (16)

Pokud hledáte úlevu od průjmu, zkuste vyzkoušet užitečné bakterie a kvasinky zvané probiotika.

Pokud hledáte úlevu od průjmu, zkuste vyzkoušet užitečné bakterie a kvasinky zvané probiotika.

Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, u nichž bylo prokázáno, že nabízejí celou řadu zdravotních výhod. Probiotické doplňky a obecně potraviny bohaté na probiotika se staly populární přírodní léčbou řady zdravotních stavů, včetně zažívacích problémů, jako je třeba průjem.

Tento článek vysvětluje, jak mohou probiotika pomáhat v boji proti průjmu, popisuje, které kmeny jsou nejúčinnější, a zabývá se možnými vedlejšími účinky spojenými s užíváním probiotik. Přečtěte si tento článek a poznejte, jak mohou probiotika pomoci při průjmu.

Jak probiotika mohou léčit průjem, a jak mohou pomoci předcházet průjmu

Kromě toho, že se probiotika nacházejí v doplňcích stravy a některých potravinách, přirozeně se nacházejí i ve vašem střevě. Hrají zde několik důležitých rolí, jako je udržování imunitního zdraví a ochrana těla před infekcemi a nemocemi.

Bakterie ve vašem střevě – souhrnně známé jako střevní mikrobiota – mohou být negativně i pozitivně ovlivněny různými faktory, včetně stravy, stresu a užívání léků.

Když se složení střevních bakterií stane nerovnovážným a normální populace probiotik je narušena, může to vést k negativním zdravotním účinkům, jako je zvýšené riziko stavů, jako je syndrom dráždivého tračníku a zažívací příznaky jako je právě průjem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje průjem jako tři nebo více řídké nebo vodnaté stolice za 24 hodin. Akutní průjem trvá méně než 14 dní, zatímco přetrvávající průjem trvá 14 dní nebo déle.

Doplnění probiotiky může pomoci předcházet určitým druhům průjmu a pomoci léčit průjem repopulací a udržováním prospěšných střevních bakterií a nápravou nerovnováhy. Probiotika bojují proti patogenním bakteriím tím, že soutěží o živiny, posilují imunitní systém a mění střevní prostředí tak, aby bylo méně příznivé pro patogenní aktivitu.

Výzkum ve skutečnosti ukázal, že probiotické doplňky zabraňují a léčí určité druhy průjmu u dětí i dospělých.

Druhy průjmu, které dobře reagují na probiotickou léčbu

Průjem má řadu různých příčin, včetně bakteriálních nebo virových infekcí, určitých léků a vystavení různým mikroorganismům z cestování.

Výzkum ukázal, že mnoho typů průjmů dobře reaguje na probiotické doplňky.

Infekční průjem

Infekční průjem je průjem způsobený infekčním agens, například bakteriemi nebo parazity. Je známo, že více než 20 různých bakterií, virů a parazitů způsobuje infekční průjem, včetně rotavirů, E. coli a salmonel.

Infekční průjem je běžnější v rozvojových zemích a může způsobit smrt, pokud není včas a vhodně léčen. Léčba zahrnuje prevenci dehydratace, zkrácení doby, po kterou je člověk infekční, a zkrácení trvání průjmu.

Jeden přehled 63 studií na 8 014 lidech dospěl k závěru, že probiotika bezpečně zkrátila trvání průjmu a frekvenci stolice u dospělých a dětí s infekčním průjmem. Skupiny léčené probiotiky měly v průměru průjem téměř o 25 hodin kratší dobu, než kontrolní skupiny.

Průjem spojený s antibiotiky

Antibiotika jsou léky používané k léčbě řady nemocí způsobených bakteriemi. Průjem je běžným vedlejším účinkem léčby antibiotiky v důsledku narušení normální střevní mikroflóry, kterou tyto léky způsobují.

Užívání probiotik může pomoci zabránit průjmu spojenému s užíváním antibiotik repopulací prospěšných bakterií ve střevě.

Přehled 17 studií na 3 631 lidech prokázal, že průjem spojený s antibiotiky byl výrazně častější u těch, kteří nepřijímali probiotika. Ve skutečnosti téměř 18% lidí v kontrolních skupinách mělo průjem spojený s antibiotiky, zatímco pouze 8% lidí ve skupinách léčených probiotiky bylo tímto nepříjemným problémem postiženo.

Přezkum dospěl k závěru, že probiotika-zejména druhy Lactobacillus rhamnosus GG a Saccharomyces boulardii mohou snížit riziko průjmu spojeného s antibiotiky až o 51%.

Průjem způsobený cestováním

Cestování vás vystavuje mnoha druhům mikroorganismů, které nejsou obvykle zavedeny do vašeho systému, což ve finále může způsobit průjem.

Cestovní průjem je definován jako „tři nebo více neformované (vodnaté) stolice denně“ s alespoň jedním souvisejícím symptomem, jako jsou křeče nebo bolesti břicha, který se u cestovatele vyskytuje po příjezdu na místo určení. Má dopad až na 20 milionů lidí ročně.

Přezkum 11 studií zjistil, že preventivní léčba probiotickými doplňky významně snížila výskyt cestovního průjmu.

Další přehled 12 studií z roku 2019 ukázal, že pouze léčba probiotiky Saccharomyces boulardii vedla k významnému snížení průjmu cestovatelů až o 21%.

Průjem postihující děti a kojence

U kojenců a dětí převládají průjmy související s antibiotiky a také nemoci způsobující průjem.

Nekrotizující enterokolitida je střevní onemocnění, které se vyskytuje téměř výhradně u kojenců. Toto onemocnění je charakterizováno zánětem střev, který vede k přemnožení bakterií, které vážně poškozují střevní buňky. Je to vážný stav s úmrtností až 50%.

Sponzorováno

Jedním z příznaků nekrotizující enterokolitidy je silný průjem. K léčbě tohoto onemocnění se často používají antibiotika, která mohou vést k průjmům spojeným s antibiotiky, která mohou dále zhoršit stav pacienta. Někteří odborníci navíc naznačují, že léčba antibiotiky může být jedním z faktorů, které způsobují nekrotizující enterokolitidu.

Studie ukázaly, že probiotika mohou pomoci snížit riziko nekrotizující enterokolitidy a úmrtnosti předčasně narozených dětí.

Přezkum 42 studií, které zahrnovaly více než 5 000 kojenců mladších 37 týdnů, zjistil, že používání probiotik snižuje výskyt nekrotizující enterokolitidy a prokázal, že probiotická léčba vedla ke snížení celkové kojenecké úmrtnosti.

Další recenze navíc dospěla k závěru, že probiotická léčba byla spojena s nižší mírou průjmu spojeného s antibiotiky u dětí ve věku od 1 měsíce do 18 let.

Jiné studie zjistily, že určité kmeny probiotik, včetně Lactobacillus rhamnosus GG, mohou léčit infekční průjem i u dětí.

Nejlepší typy probiotik pro léčbu průjmu

Existují stovky druhů probiotik, ale výzkumy ukazují, že doplnění několika konkrétních probotik je v boji proti průjmu nejpřínosnější.

Podle nejnovějších vědeckých poznatků jsou nejúčinnějšími probiotickými kmeny k léčbě průjmu následující typy:

  1. Lactobacillus rhamnosus GG (LGG): Toto probiotikum patří mezi nejčastěji doplňované kmeny. Výzkum ukazuje, že LGG je jedním z nejúčinnějších probiotik k léčbě průjmu u dospělých i dětí.
  2. Saccharomyces boulardii: S. boulardii je prospěšný kmen kvasinek, který se běžně používá v probiotických doplňcích. Bylo prokázáno, že léčí infekční průjem spojený s antibiotiky.
  3. Bifidobacterium lactis: Toto probiotikum má vlastnosti posilující imunitu a chránící střeva a může významně snížit závažnost a frekvenci průjmu u dětí.
  4. Lactobacillus casei: L. casei je dalším probiotickým kmenem, který byl zkoumán pro své účinky proti průjmu. Některé studie naznačují, že léčí infekční průjem spojený s antibiotiky u dětí a dospělých.

Ačkoli jiné typy probiotik mohou pomoci léčit průjem, výše uvedené kmeny mají největší výzkum podporující jejich použití pro zmíněný konkrétní stav.

Probiotika se měří v koloniích tvořících jednotkách (CFU), které udávají počet prospěšných bakterií koncentrovaných v každé dávce. Většina probiotických doplňků obsahuje mezi 1 a 10 miliardami CFU na dávku. Některé probiotické doplňky však obsahují více než 100 miliard CFU na dávku. Zatímco výběr probiotického doplňku s vysokým obsahem CFU je zásadní, stejně důležité jsou kmeny zahrnuté v dodatku a kvalita produktu.

Vzhledem k tomu, že kvalita a CFU probiotických doplňků se může velmi lišit, je dobré spolupracovat s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem na výběru toho nejefektivnějšího probiotika a dávkování.

Možné vedlejší účinky související s užíváním probiotik

Zatímco probiotika jsou obecně považována za bezpečná pro děti i dospělé a závažné nežádoucí účinky jsou u zdravých lidí vzácné, v některých populacích se mohou objevit některé potenciální nežádoucí účinky.

Lidé, kteří jsou náchylní k infekcím, včetně jedinců zotavujících se z chirurgického zákroku, kriticky nemocných kojenců a těch, kteří mají zavedené katétry nebo jsou chronicky nemocní, jsou více ohroženi výskytem nežádoucích účinků po užívání probiotik.

Probiotika mohou například u imunokompromitovaných jedinců způsobit závažné systémové infekce, průjem, nadměrnou stimulaci imunitního systému, křeče v břiše a nevolnost.

Méně závažné vedlejší účinky související s užíváním probiotik se mohou příležitostně objevit i u zdravých lidí, včetně nadýmání, plynatosti, škytavky, kožních vyrážek a zácpy. Ale to jen vzácně.

Zatímco probiotika jsou pro většinu lidí obecně považována za bezpečná, před přidáním jakéhokoli doplňku stravy nebo stravy vašeho dítěte je vždy dobré poradit se s lékařem.

Probiotika určitě zkuste

Ve vašich střevech žijí miliony přátelských bakterií, které jsou důležité pro vaše trávení. Průjem však může mikroby ve vašem střevě vyvést z rovnováhy. Probiotika mohou pomoci vrátit věci do starých kolejí. Probiotika najdete v určitých potravinách, jako je jogurt, a také se dodávají ve formě doplňků. Pamatujte však, že ne všechna probiotika však mohou zmírnit průjem a některé pomáhají pouze určitým druhům průjmu.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste probiotika na průjem? Napište nám o vaší zkušenosti do komentářů.

Co si dále o průjmu a probioticích přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Probiotika na průjem – jejich výhody, typy probiotik a vedlejší účinky”

  1. Maruska napsal:

    Díky za zajímavý článek. Jen doplním, že probiotika nejsou vyloženě léčba na průjem, ale jsou také od toho, aby pěkně optimalizovaly celé zažívání, takže pomáhají při průjmu i při zácpě.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva