Obsah článku
Paul je v současnosti jedním z největších youtuberů na světě, a přestože na YouTube vydává už jen velmi nepravidelně, jeho videa generují stále více než 15 milionů přehrání měsíčně a počet odběratelů přesahuje 23 milionů. Srovnatelnou pozici s ním má KSI – britský youtuber a Paulův největší rival, rapper a profesionální boxer. Co mají společného? Tito dva konkurenti se rozhodli „rozseknout“ vzájemnou rivalitu 2018 v boxerském ringu. Samozřejmě šlo především o vidinu štědré odměny, a té se jim taky dostalo. První zápas sledovalo živě více než 2 miliony lidí. Nakonec ale zjistili, že vzájemná spolupráce jim vynese daleko víc než rivalita, a tak byla ve Spojených státech v roce 2022 představena značka PRIME a světlo světa spatřil aktuálně velmi kontroverzní nápoj PRIME.
Není PRIME jako PRIME
Za velmi krátkou dobu se z hojně diskutovaného nápoje mezi dětmi stalo cosi jako symbol společenského statusu. Kdo nezkusil PRIME, jako by nebyl. A tak rodiče napříč celým světem čelí zájmu svých ratolestí o zakoupení alespoň jedné sympaticky zbarvené láhve či plechovky. PRIME totiž můžete zakoupit ve dvou variantách: energetický nápoj PRIME Energy (v plechovce) a hydratační nápoj PRIME Hydration. A čím se tedy liší od ostatních limonád či energetických nápojů kromě přemrštěné ceny, která mnohdy dosahuje až 200 Kč?
Jste to, co jíte (pijete)
První vztyčený prst poukazoval na variantu energetického nápoje PRIME Energy, kdy čelili první vlně zájmu o nápoj rodiče po celých Spojených státech. Každá plechovka PRIME Energy o objemu 355 ml totiž obsahuje až 200 miligramů kofeinu. To odpovídá zhruba šesti plechovkám coca coly, dvěma plechovkám energetického nápoje Red Bull nebo to můžeme srovnat s vypitím zhruba třech espres.
Sama společnost dokonce uvádí, že PRIME Energy se nedoporučuje dětem do 18 let. Podle Americké akademie dětské a adolescentní psychiatrie (AACAP) by dospívající ve věku 12 až 18 let neměli konzumovat více než 100 miligramů kofeinu denně. Kofeinové nápoje by tedy rozhodně neměly být podávány dětem mladším 12 let.
PRIME Hydration vypadal na první pohled o něco lépe – tváří se jako nápoj pro sportovce a vzbuzuje tak zdání zdravého životního stylu. Když se letos v červenci navíc stala značka „hydratačním partnerem“ světoznámého fotbalového klubu FC Barcelona, poptávka po nápoji ještě vzrostla. Ve svém prohlášení pak klub avizoval, že „Produkty Prime jsou založeny na kokosovém mléku a obsahují větvené aminokyseliny (BCAA) na podporu regenerace svalů, stejně jako vitaminy skupiny B, antioxidanty a elektrolyty“.
Že jde ale skutečně pouze o zdánlivě prospěšný nápoj se ukázalo velmi záhy. Dle výživových specialistů složení varianty Hydration nedává z pohledu sportovní výživy téměř žádný smysl a ani pro každodenní pití to není zrovna vhodná volba. Velkou složku v nápoji sice tvoří kokosová voda, která sama o sobě nijak závadná není, ale je „obohacena“ o spoustu chemických složek. Zbytek obsahu pak obstarají elektrolyty, antioxidanty a vitamíny. To však stále neznamená, že se jedná o nápoj vhodný k pití pro děti, zvláště pokud konzumují několik lahví denně.
Jedním z problémů PRIME Hydration je, že obsahuje umělá sladidla. I když existuje jen málo studií o vlivu umělých sladidel na děti, odbornice na rodinnou výživu Sarah Remmer se domnívá, že mohou bránit růstu dítěte.
Obsah uměle vytvořených vitamínů složení taky nijak nevylepšuje. Užívání příliš mnoha syntetických forem vitaminu A (retinylpalmitát), vitaminu B-12 (kyanokobalamin) a vitaminu B-6 (pyridoxin hydrochlorid) může vést k toxicitě vitaminů, což může způsobit v krajních případech až předávkování.
Sponzorováno
V nápoji PRIME Hydration jsou obsaženy také již zmíněné BCCA aminokyseliny (leucin, izoleucin a valin), tedy větvené aminokyseliny, které díky své schopnosti zvýšit svalovou hmotu mají možná jakýsi přínos pro sportovce a kulturisty. Byť skutečný vliv a efekt aminokyselin nebyl nikdy prokázán, využívají se zejména u silových sportů, kde trénink trvá delší dobu a měly by sloužit jako ochrana svalů. Zcela zásadní je však také mít v těle jednotlivé aminokyseliny ve správném poměru – pokud nám některé přebývají, tělo je sice vyloučí, ale jedná se o zbytečnou zátěž pro ledviny. Konkrétně aminokyseliny valin, leucin a izoleucin však patří mezi tzv. esenciální aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže vytvořit, a jsme tedy odkázáni na jejich příjem v potravě. Pokud má dítě ve svém jídelníčku přibližně 50 g bílkovin denně z plnohodnotných živočišných zdrojů, jako jsou např. mléčné výrobky, maso, vejce a ryby, tak zcela přirozeně přijímá každý den 5-10 g těchto tří esenciálních aminokyselin. Tvrzení, že tyto tři esenciální aminokyseliny jsou pro děti škodlivé je tedy značně zavádějící.
Snad nejdiskutovanějším problémem v souvislosti s nápojem PRIME Hydration v poslední době je především obsah draslíku. Ačkoliv se na vlivu výrazně vyššího příjmu draslíku odborníci zrovna jednoznačně neshodují, faktem zůstává, že Prime Hydration obsahuje až 700 mg draslíku. Dle lékařů, kteří se k této problematice už stihli vyjádřit na sociálních sítích, může zvýšená hladina draslíku v těle narušit srdeční činnost nebo vést dokonce i k zástavě. Obzvláště rizikovým pak může být Prime Hydration u lidí, kterým správně nefungují ledviny nebo už užívají draslík v tabletách. Naproti tomu je třeba si připustit, že draslík draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů, bez kterého nemůže lidské tělo správně fungovat.
Pozn. Je dobré vědět, že…
Draslík se podílí na elektrolytické rovnováze našeho organismu, jinými slovy udržuje optimální množství vody uvnitř buněk. Dostatečná koncentrace draslíku a s tím související optimální množství vody v buňkách je nutné nejen kvůli celkovému zdraví buněk, ale i k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán i svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulsů. Je obsažen v každé buňce našeho organismu a podílí se na přenosu nervových impulsů, pohybu svalů, srdečním rytmu a mnoha dalších procesech. Správná hladina draslíku je tedy spojena například s kardiovaskulárním zdravím, nižším krevním tlakem, zdravím kostí, svalů, ledvin a podobně.
Dospělý člověk potřebuje přijmout zhruba 3500 mg draslíku denně, děti pak potřebují každý den přijmout zhruba 800 mg. Draslík je zcela přirozeně obsažen v mnoha potravinách, jako jsou např. brambory, batáty, banán, pomeranče, luštěniny, špenát, rajčata, bílý jogurt, hovězí maso, losos atd. Pro představu – v jedné střední bramboře je cca 800 mg draslíku a v jednom banánu cca 400 mg.
Školy bijí na poplach
Šílenství kolem stále častější poptávky po tomto nápoji ve školách a rozšiřování nabídky jednotlivých obchodů (od večerek po supermarkety) vedlo k tomu, že už se konzumace těchto nápojů na půdě školy řeší také plošně mezi pedagogy. Rozhořčení rodiče pak volají po zákazu prodeje. Státní zdravotní ústav už vydal tiskovou zprávu, která popisuje zdravotní dopady konzumace energetických nápojů na lidské zdraví a upozornil, že zejména dětský organismus je na kofein více citlivý. Na to, zda by měl být prodej tohoto nápoje v Česku omezen se však nevyjádřil.
Sečteno a podtrženo
Na čem se odborníci shodnou jednoznačně je nevhodnost energetických a jim podobných nápojů pro děti všeobecně. I přesto bylo zjištěno, že více než 10 % dětí ve věku od 13 do 15 let konzumuje energetické nápoje minimálně dvakrát týdně. A aktuálně obliba těchto nápojů mezi dětmi stále roste. Pravidelná konzumace energetických nápojů však může ovlivnit i psychický stav dětí a mladistvých a projevuje se nejčastěji výskytem úzkostí, hyperaktivity či snížené pozornosti. Nutno dodat, že mladí si rizika pití energetických nápojů málokdy uvědomují a stejně tak mají minimální, spíše žádný přehled o složení těchto nápojů. Bohužel je často považují za jakýsi socializační prvek, protože je přeci pijí jejich kamarádi.
Že důležitou roli hraje přístup rodičů je bez diskuze. Pokud si ani oni neuvědomují případná rizika, mohou být ke konzumaci energetických nápojů příliš benevolentní. To je pak častým argumentem pro regulaci prodeje energetických nápojů od určité věkové hranice. Momentálně je prodej energetických nápojů mladistvým pod 18 let zakázán třeba v Litvě a Lotyšsku. Ve Velké Británii probíhala intenzivní diskuse o zákazu prodeje takových nápojů dětem do 16 let už v roce 2018. Ačkoliv v souvislosti s pandemií nebyl návrh legislativně dotažený do konce, přesto se na základě doporučení odborné veřejnosti rozhodly prodej omezit ze své vlastní iniciativy ty největší obchodní řetězce jako jsou Tesco, Lidl, Sainsbury´s, Aldi atd.
Ať už se tedy jedná o PRIME nebo jiné energetické nápoje, odborná veřejnost napříč celým světem má jasno. Do rukou dětí prostě nepatří.
Sponzorováno
Chtělo po vás vaše dítě nápoj PRIME? Jak jste reagovali? Napište nám do komentářů.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kofein a zdraví, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články