Obsah článku
Pokud jste čerstvě nová maminka nebo se jí brzy stanete, určitě se zajímáte o to, jak zajistit děťátku dostatek té nejlepší výživy. A to vás šlechtí. V tomto článku se dozvíte o zdravých potravinách vhodných pro kojení.
Proč vůbec kojit?
Otázku proč kojit svého malého miláčka ani nebudeme moc rozebírat, výhody jsou zřejmé:
Mléko obsahuje ochranné látky
Mateřské mléko obsahuje směs ochranných látek včetně protilátek, které pomáhají děti chránit proti nemocem.
Kojení je super pro vztah matka-dítě
Váš miláček vás bude milovat – malé novorozeně dokáže zaostřit pouze do 30cm. Být v náručí matky je proto velmi důležité nejen, že hledá zdroj mlíčka, a vyhovuje mu i vaše teplo a zároveň se mu stimulují všechny smysly, hmat, čich, zrak, chuť, sluch.
Maminka se cítí skvěle
Výhoda pro maminky, kojení stimuluje hormon oxytocin, tento hormon stimuluje tvorbu mateřského mléka. Navíc způsobí, že se budete cítit výborně, maminky to pociťují jako štěstí nebo lásku. Také pomáhá odbourávání tuku, který se nahromadil během těhotenství.
Vaše děťátko bude moudřejší
V jedné studii bylo sledováno něco přes 15 000 tisíc novorozeňat od narození po 6 měsíců života, lékaři zaznamenávali výsledky a došli k zajímavým zjištěním. Děti, které byly kojeny mateřským mlékem, měly vyšší inteligenci, imunitu, snadněji se učili nové dovednosti. Jiná studie zaměřená na slovní zásobu zaznamenala markantně lepší výsledky právě u přirozeně kojených dětí.
Potraviny vhodné na podporu mateřského mléka
Jídelníček čerstvé maminky by měl být čerstvý a vyvážený. Standardně se doporučuje potravinová pyramida. Upřednostňujte ovoce a zeleninu. Kojící žena by měla denně přijmout o 300-600 kcal více.
Zde je seznam potravin, které podporují kojení – tvorbu mateřského mléka:
Zelenina při kojení
Váš jídelníček by měl obsahovat hodně zeleniny a ovoce (cca 400 – 500 g denně), protože jsou zdrojem vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Zelenina skoro veškerá – například mrkev, květák, listová zelenina.
Ryby a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
Jsou důležité pro zdravý rozvoj nervové soustavy a mozku děťátka jejich dostatečný příjem je proto velmi důležitý. Tyto zdravé tuky pomohou vašemu miminku k vyšší šikovnosti například zvýší se mu pohybové schopnosti, bude mít dobrý zrak, snadněji se bude učit. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na omega-3 a 6 během těhotenství i kojení. Potraviny jsou to ryby například tuňák, losos a podobně. Pak jsou to vejce a ořechy, u ořechů pozor na alergeny o jejich konzumaci se poraďte s lékařem.
Bílkoviny ve stravě
Bílkoviny jsou základní stavební kámen, aby se mohlo tvořit bohaté mlíčko je třeba přijmout stravu bohatou na bílkoviny. Mezi potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny patří maso, ryby, vejce, tvaroh. Podle možnosti vybírejte lehce stravitelná jídla, například drůbeží maso na přírodno, vyhněte špatnému tuku (nasycený tuk). Maso kombinujte s čerstvou zeleninou např salát.
Seznam vhodných potravin: Ryby, tuňák, losos, makrela, vejce, tvaroh, mléko
Bez vody to nejde
Dobrý pitný režim je při kojení základ. Při kojení je doporučeno zvýšit příjem tekutin, protože ztrácíte hodně tekutin spolu s mateřským mlékem.
Špatný respektive slabý pitný režim je jedním z důvodů proč má matka málo mateřského mléka. Pít více vody, byť trochu „nad rámec“ je dobrým způsobem jak zvýšit produkci mléka v prsou. Ze zkušenosti maminek doporučují pít čistou vodu, nebo balenou vodu pro děti v množství 2.5l – 3.5l za den.
Další vhodné potraviny při kojení
Pohanka, jáhly oves, pšenice, rýže, brambory, těstoviny, ořechy,
Bylinky pro podporu tvorby mateřského mléka
Pískavice řecké seno (Trigonella foenum – graecum)
Pískavice podporuje zvyšování tvorby mléka navíc příznivě působí na zažívací orgány, odstraňuje nadýmání, snižuje horečku.
Sponzorováno
Benedikt lékařský
Je vhodné ho užívat spolu s pískavicí, pomáhá ke zvýšené tvorbě mléka a jeho lepšímu průtoku. Podobně jako pískavice pomáhá udržet zdravou trávicí soustavu a působí proti nadýmání. Pozor je třeba dát na dávkování, větší dávky způsobují nevolnost.
Moringa
Moringa je velmi výživná rostlina nabitá antioxidanty a díky vysokému obsahu vápníku (14x více než mléko) je vhodná pro kojící maminky. Má příznivé proti osteoporóze a stresu příznivě působí na silné kosti, imunitu, zrak a soustředěnost.
Fenykl
Fenykl je známá především pro účinky proti nadýmání a křečím v břiše, pro podporu správné činnosti střev. Samozřejmostí je podpora tvorby mléka – tohoto využívají především kojící maminky. Fenyklový čaj je známý tím že pomáhá mnohým miminkům při bolestech bříška.
Další bylinky vhodné pro kojící matky:
Anýz, kopřiva, kmín, jsou další rostliny, které mají vliv na množství a kvalitu mléka kojících matek. Zkušenější matky pijí čajové kombinace těchto bylinek například anýz-kopřiva-kmín nebo fenykl-kmín-anýz v poměru 1:1.
Základní rady pro jídelníček kojící maminky
- Je třeba dbát na zvýšený příjem pestré potravy je dobré kombinovat potraviny bohaté na bílkoviny (maso apod) s čerstvou stravou bohatou na vitamíny a enzymy (zelenina ovoce).
- Samozřejmě jídelníček není žádná dogma – „jen takto je to správně apod ..“. Určitě stravu neomezujte za účelem zbavit se nabraných kilogramů (ty sundáte později postupně a zdravě).
- Jezte zejména to, na co máte chuť
- Snídaně, oběd a večeře by měly být vydatné, svačiny lehké.
Příklad typického obsahu jídelníčku
Zdravé sacharidy například, celozrnné obiloviny, těstoviny a pečivo, rýže brambory 3-5 porcí denně. Zelenina například mrkev, ledový salát, zelí, květák 3 porce denně (počítá se i jako příloha k jídlu – salát). Ovoce podle chuti, jablíčka, hrušky, banány, dbejte na čerstvost a zralost, plíseň nevykrajujte zbavte se celého kusu. Porce 3-4 za den. Ovoce se doporučuje konzumovat v první polovině dne pro doplnění energie po spánku.
Mléko nebo mléčné výrobky jsou také vítány hlavně pokud tak „trochu nestíháte vařit“ doporučené 3-4 porce. Maso a bílkovinná jídla – jsou to většinou hlavní jídla ty můžete konzumovat 2-4 porce za den. Doporučené jsou zejména ryby pro obsah zmíněných omega3 mastných kyselin.
Další tipy jak podpořit kojení resp. čemu se vyhnout
Pokud máte slabé mléko zkuste ještě tyto další tipy:
- Teplý nápoj před kojením je doporučený. Může to být sklenici teplého mléka či čaj podporující kojení.
- Stres je častou příčinou proč maminky ztratí nebo mají slabé mléko. Zkuste se zaměřit na klid vyhledávat tiché místo bez TV a zbytečného hluku, naopak hudba, kterou máte ráda by mohla pomoci.
- Alkohol a kofein omezte (alkohol vylučte úplně), existují babské rady, že pivo zvyšuje tvorbu mléka, jsou to neověřené rady, proto je berte s rezervou. Pokud byste přece jen požili alkohol tak, je vhodné alespoň tři hodiny po požití alkoholu nekojit.
- Vyhněte se rafinovanému cukru – aby ho tělo zpracovalo využívá k tomu vápník ve vašem těle a to může způsobit „málo mléka resp. slabé mléko“.
- Redukční diety – uvědomte si že přebytečného tuku se za noc nezbavíte, ale mléko ztratíte rychle. Většina případů takových maminek končí tak, že přijdou o mléko a tuk zůstane. Dodržte zásady zdravého jídelníčku a začnete pomalu hubnout bez diety.
TIP: Které potraviny působí antistresově?
A jeden tip na závěr
Často se stává, že maminky mohou být chudokrevné. Myslet i na přísun železa, abyste předešla chudokrevnosti. Je obsaženo v červeném mase, játrech, vaječném žloutku, špenátu a rybách. Pečivo je nejvhodnější celozrnné a tmavé. Dávejte si, ale pozor na dobarvované pečivo.
Co si dále přečíst na toto téma?
VIDEO: Vzorový jídelníček kojící ženy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Kojení, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli nemáte zkušenosti s ruznymi doplnky pro podporu kojení. Jsou k něčemu? Dostala jsem doporuceni od kamosky totiz. tak kdyby nekdo vedel, dejte vedet.)