Sponzorováno

Potravinová pyramida – Tahák pro zdravé stravování 4.75/5 (8)

Ve stále nových doporučeních, co se zdravého životního stylu týkají, je občas těžké se zorientovat. Jak by měl tedy vypadat ideální jídelníček? Potravinová pyramida srozumitelně znázorňuje výživová doporučení. Skládá se ze čtyř pater a šesti potravinových skupin. V čem se ale odlišuje od ostatních dostupných potravinových pyramid? Tuto schválilo Ministerstvo zdravotnictví v České republice.

Základnu tvoří potraviny, které byste měli jíst nejčastěji, a vrchní patra v menším množství. Díky pyramidě o níž informoval portál centrum.cz si můžete sestavit jídelníček, který bude po zohlednění množství vydané energie při každodenní práci dostatečně výživný, či vám pomůže zhubnout.

pyramidapotravinova

Obiloviny

Hlavní zdroj sacharidů, obiloviny, je zároveň skvělým zdrojem energie. Právě proto tvoří základnu potravinové pyramidy. Pšenice, žito, oves, špalda či pohanka a výrobky z nich, dodají tělu bílkoviny a malé množství tuků. Obiloviny jsou zároveň známé jako významné zdroje vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Doporučuje se sníst tři až šest porcí obilovin denně. Vybírejte si však raději celozrnné výrobky (pečivo a těstoviny), rýži natural, ovesné vločky, obilné kaše a podobně. Vyzkoušet můžete i ne až tak tradiční obiloviny, jako kuskus, quinou či pohanku. Můžete se tak těšit z prevence zácpy, obezity, onemocnění srdce a cév, cukrovky, rakoviny tlustého střeva a podobně.

Sponzorováno

Zelenina a ovoce

Ovoce a zelenina obsahují poměrně hodně vody. Bílkoviny a tuky jsou v nich většinou zastoupeny jen v zanedbatelném množství, ale vláknina, antioxidanty, vitaminy C a B, zda karotenoidy jsou přítomny ve významném množství. Na ovoce však pozor, obsahuje totiž jednoduché cukry.

Dopřejte si tři až pět porcí zeleniny denně, ovoce zas dvě až čtyři porce, přičemž jedna porce se rovná velikosti vaší zaťaté pěsti. Tuto skupinu byste měli konzumovat v čerstvé podobě, vařenou, dušenou či zapékanou, v čerstvých šťávách nebo v sladkokyselém nálevu. Zavařené, sušené či smažené plodiny omezte na minimum.

Mléčné výrobky, libové maso, ryby, vejce, luštěniny a ořechy

Hlavní zdroj bílkovin tvoří třetí patro. Obsahuje však i dost tuků, což nepotěší vaši hladinu cholesterolu. Mléko a mléčné výrobky jsou zdrojem bílkovin, vitamínů (B, A, D ) a minerálů (zejména vápníku). Luštěniny jsou dobrým zdrojem vlákniny a méně kvalitních bílkovin, zatímco maso obsahuje ty kvalitní, ale i železo. Ryby dodají tělu jód a nenasycené mastné kyselin , které působí preventivně před srdečně- cévními chorobami. Ořechy jsou zase zdrojem nenasycených mastných kyselin a vitamínu E.

V jídelníčku by měly být ryby alespoň dvakrát týdně, vejce čtyřikrát a luštěniny jednou. Ořechy můžete jíst každý den, avšak pouze jednu až tři porce. Stejně by měla vypadat i vaše konzumace drůbeže a libového masa.

Volné tuky, cukry a sůl

Vrchní patro tvoří potravin , které byste měli jíst co nejméně. Množství, které denně zkonzumujete závisí na množství skrytých tuků a cukrů v potravinách z jiných pater. Sníst můžete například 10 gramů volného tuku, stejné množství volného cukru a lžičku soli. Vyberte si raději kvalitní rostlinné oleje (olivový, slunečnicový, řepkový a pod.). Ne každý je však vhodný pro každý typ úpravy a využití.

Naučte se potravinovou pyramidu využívat správným způsobem. Pomůže vám uvědomit si, jaké chyby jste dosud při stravování dělali, naplánovat si pestrou a pravidelnou stravu, která vám spolu s dostatečným pitným režimem a pohybem přinese požadované výsledky – lepší zdraví a figuru.

VIDEO: Potravinová pyramida

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva