Obsah článku
Japonská studie prokázala, že konzumace zeleného čaje je spojena s nižším rizikem fyzické labilnosti u starších lidí. Senioři, kteří pravidelně pijí zelený čaj, budou v pokročilém věku čilejší a nezávislejší než jejich vrstevníci. Vyplynulo to z japonské studie, do níž se zapojily tisíce lidí. Zelený čaj totiž obsahuje látky s antioxidační aktivitou pomáhající odvrátit poškozování buněk, které vede ke vzniku různých onemocnění. Výzkumníci se při studii účinků zeleného čaje zaměřili na vše od cholesterolu po riziko vzniku různých druhů rakoviny.
Jedním z cílů bylo odpovědět na otázku, zda zelený čaj může snížit riziko fyzické labilnosti, která se stupňuje s narůstajícím věkem. Yasutaka Tomato a jeho tým pozoroval téměř 14 tisíc dospělých zhruba ve věku 65 let tři roky. Vědci zjistili, že ti senioři, kteří pili nejvíce zeleného čaje, měli nejméně potíží s funkčností pohybového aparátu při každodenních aktivitách či základních potřebách jak oblékání se či koupání. „Konzumace zeleného čaje je významně spojena s nižším rizikem fyzické labilnosti,“ uvádí Tomato a jeho kolegové pro časopis American Journal of Clinical Nutrition.
Kromě zeleného čaje však za těmito výsledky mohly stát i další faktory. Účastníci studie, kteří pili pět a více šálků zeleného čaje denně, se totiž i stravovali zdravěji, jedli více ryb, zeleniny a ovoce, byli vzdělanější a méně z nich kouřilo. Japonští vědci proto doporučují denně konzumovat kombinaci zdraví prospěšných potravin na čele se zeleným čajem.
Zelené zlato z východu
Zelený čaj – nápoj bohů, čaj mládí, čaj věčného života. Takové a další přívlastky si zaslouží čaj kvůli jeho širokému spektru látek obsaženém v zeleném čaji.
Obecně se uznává příznivý vliv pití zeleného čaje zejména při těchto onemocněních: Vysoký krevní tlak, diabetes, infekční onemocnění, zubní kaz, prevence rakoviny, zvýšený cholesterol. Odvar ze zeleného čaje pomáhá léčit cukrovku. Má příznivé účinky proti trombóze, mrtvici, infarktu.
Fluorid zpevňuje kosti, zabraňuje osteoporóze a chrání zubní sklovinu. Zklidňuje cévní systém, mírní křeče, rozšiřuje cévy, podporuje krevní oběh a srdeční činnost. Zelený čaj mě povzbuzující účinky na lidský organismus.
Sponzorováno
Z čeho se skládá zelený čaj
Tajemstvím úspěchu zeleného čaje je jeho složení. Čaj obsahuje téměř 130 chemických látek, z nichž nejznámější jsou:
Alkaloidy – kofein, theofilyn, theobromin. Tyto látky působí na organismus povzbuzující a stimulačně.
Flavonoidy – nejvýznamnější skupina jsou katechiny. Nejdůležitější z nich je epigalokatechingalát (EGCG) – má preventivní účinek proti rakovině, chrání před srdečními a cévními chorobami. Má schopnost zabraňovat šíření různých virů v lidském těle.
Minerály a stopové prvky
Draslík – je účinný při detoxikaci, ovlivňuje správné fungování mozku a nervů
Fluor – chrání před zubním kazem
Hořčík – zpevňuje kosti a posiluje zuby
Mangan – posiluje metabolismus, kosti. Spaluje tuky, aktivuje důležité enzymy
Vápník – posiluje kosti
Zinek – podílí se na tvorbě bílých a červených krvinek a při dělení buněk
Železo – pomáhá vstřebávání kyslíku do krve
Saponiny – chrání před plísněmi a ukládáním tuku, snižují hladinu cholesterolu
Silice – působí povzbudivě a uvolňující. Ovlivňují vůni čaje.
Třísloviny – v zeleném čaji je asi 120 dosud zjištěných tříslovin. Snižují rychlost vstřebávání kofeinu, který je v zeleném čaji. Výrazně zpomalují proces stárnutí buněk.
Vitamíny
B1 – chrání nervy, podílí se na zásobování mozku energií
B2 – pomáhá odbourávat tuk a cukr
B3 – podílí se na látkové výměně cukrů, tuků, bílkovin
B7 – pomáhá růstu buněk, vlasů, kůže
C – posiluje imunitní systém a chrání před volnými radikály
E – zpomaluje stárnutí
K – je důležitý při látkové výměně kostí, vaziva a správném fungování jater a ledvin a také při srážení krve.
Vitamín P ve spojení s vitamínem C přispívá ke hromadění kyseliny askorbové a tím posiluje odolnost organismu vůči infekčním chorobám.
VIDEO: Jak se zelený čaj připravuje?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Stárnutí, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články
[…] Snižuje hladinu cukru v krvi, ale i riziko rakoviny. Nikdy ho nezalévejte vroucí vodou, stačí 80 stupňů. Pěstuje se zejména v Číně a Japonsku. Víte, že pití zeleného čaje zpomalí příznaky stárnutí? […]
[…] Nic se ale nemá přehánět. V Americe získal zelený čaj díky vytrvalé marketingové masáži nálepku všeléku a tak není divu, že lékaři varují zdraví chtivé Američany, aby to se zelným čajem nepřeháněli a nepopíjeli víc než deset šálků denně. Rozhodně by se totiž nemělo zapomínat na to, že obsahuje kofein, který u některých lidí způsobuje problémy s nespavostí, podrážděnost a nevolnost. I když kofein obsažený v zeleném čaji je zdravější než ten v kávě, protože je vázán na třísloviny, uvolňuje se pomaleji a tím působí déle, nedráždí tolik žaludeční stěny. Zelený čaj může zpomalit příznaky stárnutí. […]