Obsah článku
Odkud pistácie pochází?
Pistácie pocházejí z oblasti Centrální Asie a Středního východu. Jsou to plody nižšího stromu pistáciovníku, který je zhruba 10 m vysoký a 30 m široký a dobře snáší i nepříznivé podmínky, dokonce mu nevadí ani teplotní rozdíly v rozmezí -10 až +48 ° C. Tyto stromy ale vyžadují lokality s intenzivním slunečním zářením a sušší půdou. Jedná se o suchomilné organismy. Proto se jim také nejvíce daří v pouštních oblastech. Pro zajímavost nejvíce pistácií produkuje Írán – v roce 2011 tam vyprodukovali cca 472 tis. tun pistácií.
Co všechno pistácie obsahují?
Pistácie obsahují množství minerálů a zdravých tuků jako jsou draslík, proteiny, vitamíny (A, B, E), fosfor, vápník, zinek, selen a všechny esenciální aminokyseliny. Dále obsahují velké množství železa a mědi. Jedna šálek pistácií obsahuje až 44% doporučené denní dávky mědi, která je nezbytná pro zdravé kosti, při tvorbě červených krvinek a kolagenu, 20% doporučené denní dávky fosforu a 15% manganu. Oříšky dále obsahují fytosteroly, látky redukující množství LDL cholesterolu v krvi a jsou do určité míří schopny zabránit i vzniku některých druhů rakoviny. Skládají se z 55% oleje, 20% bílkovin a 15% cukrů, čímž se řadí mezi mimořádně cenné potraviny.
Jak rozeznat kvalitní solené a pražené pistácie?
– Skořepina pistácií je okrově hnědá a hladká bez žádných výrazných fleků.
– Ořech musí být na povrchu i uvnitř jasně světle zelený, na povrchu oříšku se většinou nachází jemná slupka fialovo-hnědé barvy.
– Skořepina by měla být pěkně podélně prasklá. Oříšky, které nejsou velmi prasklé se obtížně otevírají a uvnitř nejsou příliš slané, jejich chuť je pak fádnější.
Sponzorováno
Pistácie a jejich vliv na zdraví člověka
– Jsou bohaté na vitaminy, vitamin B je důležitý pro zdravou nervovou soustavu a svalové tkaniny, vitamin A a E pomáhají při detoxikaci organismu.
– Jsou bohaté na hořčík, který pomáhá absorbovat vápník.
– Antioxidanty v pistáciích zpomalují proces stárnutí.
– Esenciální aminokyseliny hlavně arginin pomáhá zlepšovat imunitní systém a fenylalanin zlepšuje náladu, snižuje bolest a omezuje chuť na jídlo.
– Fytosteroly v pistáciích zabraňují vstřebávání cholesterolu ve střevech.
– Zvýšená konzumace pistáciových oříšků Vám pomůže zvýšit i příjem vlákniny, která pomáhá snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a cukrovky.
– Mangan je důležitý při tvorbě kostní hmoty a při metabolismu cholesterolu.
– V pistáciích se také nachází beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamin A a podporuje zdraví očí.
Zajímavosti o pistáciích
Až donedávna převládal u většiny lidí názor, že oříšky způsobují přibírání. Pistáciové oříšky jsou syté, nikoli však tučné. To, že obsahují hodně tuků není totéž, že jsou tlusté. Není žádný důkaz, že konzumace oříšků může vést ke zvýšení hmotnosti, pokud je jíte v umírněných dávkách. Právě naopak – jsou velmi vhodné například při dietách, kde si kontrolujete množství kalorií. Tím, že jsou syté, uspokojí velmi rychle hlad a mají přitom málo kalorií. Skutečností je, že při konzumaci oříšků je přejídání málo pravděpodobné, protože vás i v malém množství dostatečně zasytí.
Bylo také prokázáno, že pistácie jsou extrémně hořlavé, což je pro mnohé překvapující. Dokonce se mohou samy od sebe vznítit, proto je nikdy neskladujte ve velkém množství na jednom místě.
Mají velmi nízkou kalorickou hodnotu, ale zároveň jsou bohaté na minerály a vitamíny. Denně by je měl dospělý člověk sníst alespoň patnáct. Pomáhají při léčbě chorob trávicího traktu, dýchacích cest, anémie či žloutenky. Dopřát by si je měli zejména páni, protože zvyšuje plodnost.
Nutriční hodnoty pistácií
100g pistácií obsahuje: 27.65g sacharidů, 21.35g bílkovin a 10g vlákniny.
Minerály:
Draslík – 1042mg
Fosfor – 485mg
Hořčík – 120mg
Mangan – 1.275mg
Vápník – 110mg
Zinek – 2.3mg
Železo – 4.2mg
Vitamíny:
Vitamin B1 – 0.84mg
Vitamín B2 – 0.158mg
Vitamín B3 – 1.425mg
Vitamín B5 – 0.513mg
Vitamin B6 – 1.274mg
Vitamín B9 – 50mg
Vitamín C – 2.3mg
TIP: Další zdravotní info o pistáciích
VIDEO: Jak se zpracovávají pistácie
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ořechy
Přečtěte si také naše další články
doporucuji
Staci 2-3 dk (bez skorapky) a fakt neni hlad, mam vyzkouseno hlavne vecer☺
JE TO NAKAŽLIVÁ DOBROTA…..
Jsou jedinečné a velice zdravé! Máme je s partnerkou moc rádi ..
Zasytí, uzdraví, potěší …