Sponzorováno

Pecku z avokáda nevyhazujte – může mít protizánětlivé vlastnosti – nebo si udělejte avokádový čaj 4.84/5 (19)

Pecku z avokáda nevyhazujte - může mít protizánětlivé vlastnostiAvokádo, jedna z nejoblíbenějších potravin posledních let, je bohaté na vitamíny a minerály a je skvělým zdrojem zdravých tuků. Lidé se zaměřují hlavně na konzumaci krásně zelené a moc dobré ovocné dužiny, ale pecky avokáda (semena) obvykle vyhazují. To je ale velká škoda. V pecce avokáda je toho víc, než se na první pohled zdá.

A právě o pecce z avokáda bude tento náš dnešní článek.

Výzkumníci z Pennsylvania State University (Penn State) tvrdí, že přehlížené pecky avokáda poskytují extrakt, který může mít důležité protizánětlivé vlastnosti. Během posledních deseti let výzkumníci z Penn State extrahovali a vyvinuli sloučeninu ze semen avokáda, která má zářivou oranžovou tekutinu.

V roce 2016, po patentování této sloučeniny extrahované z avokáda, založili Joshua Lambert a Gregory Ziegler společnost – Persea Naturals – která ji nyní distribuuje jako přírodní oranžové potravinářské barvivo.

V současné době se Lambert, Ziegler a kolegové zajímají o zjištění, zda mohou stejnou sloučeninu použít jako protizánětlivou látku. Pokud se jejich teorie udrží, sloučenina by mohla pomoci léčit stavy tak různorodé, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a rakovina, jejichž klíčovou vlastností je abnormální zánět v těle.

V nové studii, která se objevuje v magazínu Advances in Food Technology and Nutritional Sciences, vědci uvádějí, že historicky místní jihoamerické populace používaly semena avokáda k léčbě zánětlivých stavů.

„Etno-farmakologické studie aztéckých a mayských kultur uvádějí použití odvarů ze semen avokáda k léčbě mykotických a parazitárních infekcí, cukrovky, zánětů a gastrointestinálních nepravidelností,“ píší ve studii.

Použití semen avokáda tímto způsobem má smysl, vysvětlují vědci, protože jsou hodně bohatá na polyfenoly. Polyfenoly jsou přírodní látky s antioxidačním účinkem, které mohou pomoci chránit zdraví na buněčné úrovni.

„Semena avokáda jsou bohatá na polyfenoly a obsahují velké množství různých tříd fytochemikálií,“ poznamenávají výzkumníci a dodávají, že „pecky mají vyšší obsah polyfenolů a větší antioxidační aktivitu než dužina.“

Prvotní výsledky jsou slibné

V současné studii tým provedl in vitro (laboratorní) experimenty zahrnující buněčné kultury a enzymy, které hrají klíčovou roli jak v normální imunitní odpovědi, tak v reakcích, které se vyskytují u zánětlivých onemocnění.

Konkrétněji se výzkumníci zaměřili na interakci mezi extraktem z avokádových semen a makrofágy, typem specializovaných imunitních buněk, které ničí cizí, potenciálně škodlivá těla a buněčné zbytky, které se stávají toxickými, když se hromadí.

Tým analyzoval reakci makrofágů na sloučeninu semen avokáda a zjistil, že inhibuje produkci prozánětlivých proteinů těmito imunitními buňkami.

Lambert vysvětluje: „Úroveň aktivity, kterou vidíme z extraktu, je velmi dobrá. Viděli jsme inhibiční aktivitu při koncentracích v rozmezí nízkých mikrogramů na mililitr, což je přijatelné množství aktivity pro ospravedlnění dalších studií.“

Sponzorováno

I když jsou současné výsledky slibné, vědci přiznávají, že jsou pouze prvním krokem k potvrzení protizánětlivého potenciálu avokádových pecek.

Vědci také doufají, že sníží množství produkovaného odpadu

Dalším důvodem nadšení autorů studie je, že nalezením klinického použití semen avokáda mohou přispět k prevenci dalšího plýtvání. Pecka avokáda Hass (což je nejběžnější typ avokáda) tvoří přibližně 16–20% celkové hmotnosti plodů avokáda a je považována víceméně za odpad s nízkou užitnou hodnotou.

Autoři studie uvádí, že pokud dokáží snížit množství odpadu, který se ukládá na skládky, bylo by to dobré vzhledem k obrovskému množství avokáda, které se spotřebuje.

Čaj z avokáda? Cože?

Máte rádi avokádo a už jste vyzkoušeli guacamole, toasty s avokádem a další zajímavé recepty z tohoto všestranného ovoce? Pak je možná čas ochutnat avokádový čaj.

Taky se divíte?

Pecka z avokáda je silnou zásobárnou antioxidantů. Semena obsahují více než 70 % antioxidantů, které se nacházejí v celém ovoci. Antioxidanty v pecce z avokáda posilují imunitní systém, udržují na uzdě nemoci, omezují předčasné stárnutí pokožky a předcházejí rakovině.

Protizánětlivé vlastnosti pecek avokáda snižují bolest a otoky spojené se zánětem. Čaj z avokádových semen pomáhá při snižování celkového cholesterolu a LDL cholesterolu a snižuje riziko srdečních onemocnění. Čaj z avokádových semínek je mocná směs, která napomáhá trávení, zlepšuje funkci střev a léčí zácpu. Pecka z avokáda je bohatá na draslík, který uvolňuje krevní cévy a pomáhá stabilizovat krevní tlak.

Vláknina v avokádových peckách zase zlepšuje zdraví střev, udrží vás sytými, potlačuje návaly hladu a pomáhá při hubnutí.

Čaj z avokádových semínek je nízkokalorický nápoj a zdravá náhražka kalorií nabitých sycených nápojů.

Jak udělat čaj z avokádových pecek

  1. Chcete-li vytvořit tuto zdravou směs, odstraňte z avokáda pecku (třeba lžící to jde dobře).
  2. Pecku vařte ve vodě několik minut (cca 8 minut), dokud nezměkne.
  3. Uvařenou pecku pak rozkrojíme na dvě poloviny a nakrájíme na malé kousky.
  4. Vařte 1 šálek vody, přidejte kousky avokádové pecky a několik minut vařte (cca 6-8 minut).
  5. Čaj sceďte a pro zvýraznění chuti přidejte pár kapek medu.
  6. Váš léčivý čaj je připraven k podávání.

Avokádový čaj napomáhá i s trávením a zácpou. Pomáhá dokonce snižovat bolest a otoky, které by mohly být způsobeny zánětem. V neposlední řadě upravuje správnou hladinu krevního tlaku.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste avokádový čaj? Napište nám do komentářů.

O avokádu si ještě přečtěte

Zdroje článku & studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva