Obsah článku
Proč jíst pažitku?
1. Pažitka výborně podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv.
2. Je účinná i proti střevním parazitům.
3. Snižuje krevní tlak.
4. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, riboflavin, draslík, vápník, fosfor, sodík, železo a beta-karoten.
5. Nať pažitky má mnohostranné využití. Je neocenitelnou hlavně ve studené kuchyni.
6. Přidáváme ji nasekanou do různých pomazánek, sýrových pomazánek, salátů, polévek.
7. Také nám slouží jako dekorace na chlebíčky apod.
8. Květ můžeme použít jako dekoraci na různá jídla.
9. Tvoří podstatnou složku bylinkových másel.
10. V zásadě ji používáme všude, kde se hodí cibule.
Účinné látky v pažitce
Obsahuje vysoké množství vitamínu C, dále riboflavinu, draslíku, vápníku, fosforu, sodíku, železa a beta-karotenu.
Význam pažitky pro zdraví
Pažitka je výborné stomachikum – podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Je účinná i proti střevní parazitům a snižuje krevní tlak. Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, tlustého střeva, prsu i plic. Má takové protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.
Zajímavost
Pažitka je zeleninový druh, který nemá na prostředí velké požadavky. Prakticky ji můžeme pěstovat všude, od nížin až po horské oblasti. Velmi dobře se jí daří v podhorských oblastech, protože při nižších teplotách rostliny vytvářejí mohutnější trsy a listy. Velmi dobře se jí daří v půdách lehčích až písečných, dostatečně zásobených dusíkem a draslíkem. Na živiny není pažitka mimořádně náročná.
Pažitku krájíme, sekáme, drobné a sypeme ji do pomazánek, salátů, plave i v polévkách. Je chutná v taveném sýru na sendviči. Hodí se tam, kde si představíme, že bychom konzumovali cibuli.
Čistí střeva
Je ideální jako dobrá uklízečka našich střev. Měly by ji jíst lidé s vysokým krevním tlakem. Obsahuje prospěšné vitamíny, vápník, železo i betakaroten. Je pikantní, osvěžující. Měla by se konzumovat pouze čerstvá.
Zdravotní výhody pažitky
– Pažitka má velmi nízký obsah kalorií, 100 g čerstvých listů obsahuje pouze 30 kalorií. Nicméně, bylinka obsahuje mnoho znamenitých flavonoidů, antioxidanty, rostlinné vlákniny, minerální látky a vitamíny, které mají osvědčené přínosy pro zdraví.
Sponzorováno
– Stejně jako v jarní cibulce, pažitka obsahuje více rostlinné vlákniny než ostatní zástupci cibulovitých rostlin jako cibule, šalotka, pórek … atd. 100 g čerstvých listů nám poskytne 2,5 g, což je 7% z denní doporučené dávky vlákniny.
– Stejně jako ostatní zástupci cibulovitých, i pažitka má thioetherové antioxidanty. Thioetherové antioxidanty se enzimatickou reakcí v těle mění alicin. Laboratorní studie ukazují, že alicin snižuje produkci cholesterolu inhibicí HMG-CoA reduktázy, enzymu v jaterních buňkách. Dále se také potvrdily anti-bakteriální, anti-virové a anti-houbové účinky.
– kromě toho, alicin také snižuje tuhost cév tím, že uvolňuje vazodilatační sloučeniny, oxid dusnatý (NO), a tím, snižuje celkový krevní tlak. Kromě toho, má fibrinolytické účinky, které odstraňují sraženiny v cévách, což pomáhá snížit celkové riziko ischemické choroby srdeční (ICHS), periferní cévní onemocnění a mrtvice.
– Pažitka překvapivě obsahuje více vitaminu A, než jakékoliv jiná cibulová zelenina. 100 g čerstvých listů obsahuje 145% denní doporučené dávky. Kromě toho, zelené listy obsahují jiné flavonoidy, fenolové antioxidanty, jako jsou karoteny zea-xanthin a lutein. Společně tyto sloučeniny pomáhají chránit lidské tělo před rakovinou plic a ústní dutiny.
– pažitka má také některé další důležité vitamíny, jako je vitamin C a K, ve skutečnosti, pažitka je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu K, poměrně více než jarní cibulka. 100 g čerstvých zelených lístků obsahuje 212,7 mikrogramů nebo 177% doporučené denní dávky tohoto vitaminu. Vědecké studie ukazují, že vitamín K má potenciální úlohu pro zdraví kostí, a to podporou tvorby kostí a jejich posilování. Vitamin-K v potravě pomáhá předcházet poškození neuronů v mozku, a tím se podílí při léčbě a zpomalení postupu Alzheimerovy choroby.
– Čerstvá pažitka je bohatým zdrojem folátů. 100g listů pažitky zajišťuje 105 mikrogramů nebo 26% denní doporučené dávky folátů. Kyselina listová je nezbytná pro syntézu DNA a buněčného dělení. Přiměřené množství kyseliny listové v potravě během těhotenství může pomoci zabránit defektem neurální trubice plodu dítěte.
– kromě toho, v listech pažitky jsou zastoupeny i vitamíny ze skupiny B-komplex, stejně jako některé základní minerální látky, jako je měď, železo, mangan, zinek a vápník. Listy zeleniny listová obsahují několik důležitých vitamínů, jako je pyridoxin, kyselina pantotenová, niacin, riboflavin, thiamin, a to vše ve zdravých poměrech.
Sponzorováno
A co vy? Máte rád pažitku na chlebu s máslem? Nebo jinak?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články