Sponzorováno

Para ořechy neboli brazilské ořechy a zdraví – zdravá mňamka 4.83/5 (29)

Nevyloupané para ořechy...

Nevyloupané para ořechy…

Para ořechy disponují podobnými zdravotními výhodami jako ostatní druhy ořechů (velmi zdravé jsou například vlašské ořechy). V jedné věci jsou však výjimečné. Doporučená denní dávka selenu je ve sto gramech para ořechů pokrytá na 3485 procent! Selen plní významné antioxidační funkce, zabraňuje kornatění tepen, cirhóze jater, rakovině plic, prsu i jater. Je třeba si však dávat pozor na předávkování.

Odkud jsou?

Domovem para ořechů je Brazílie, ale tyto výjimečně vysoké a mohutné stromy s dlouhou životností rostou i v Bolívii či Peru. Odborníci doporučují denně zkonzumovat maximálně dva až tři kusy para ořechů spolu s ostatními ořechy. Ačkoli jsou kalorické, konzumujte je namísto zdrojů „prázdných“ kalorií, než slané lupínky, sušenky či koláčky.

Kalorie a obsah živin brazilských (para) ořechů

Sto gramů brazilských oříšků dodá energii v podobě 656 kalorií, z toho tvoří 12,3 g sacharidy, 14,3 g bílkoviny, 66,4 g tuku (hlavně mononenasycené mastné kyseliny) a 7,5 g vlákniny. Dále jsou zastoupeny vitaminy skupiny B a vitamin E. Extra bohaté jsou brazilské ořechy na selen, měď, hořčík, fosfor, mangan, vápník a zinek. Jen pro zajímavost 100 gramů pokryje 194% doporučené denní dávky (DDD) mědi, 94% hořčíku, 53% manganu, 103% fosforu a 36% zinku a až 3485% selenu.

Para ořechy pro zdravý kardiovaskulární systém

Je pravda, že zastoupení tuků v brazilských ořechů musí velké, ale na jejich obranu je třeba říci, že jde především o tuky zdravé. Mononenasycené mastné kyseliny, jejichž pozitivní účinky dosvědčily mnohé vědecké studie, mají zásluhu na snižování hladiny špatného LDL cholesterolu, a naopak na zvyšování úrovně HDL cholesterolu. Pozitivně ovlivňují zdraví a činnost koronárních tepen.

Sponzorováno

Antioxidanty ničí volné radikály a chrání před nemocemi

Para ořechy jsou výjimečné i v oblasti obsahu dvou antioxidantů – vitaminu E a selenu, které se ve svém pozitivním působení vzájemně podporují. Antioxidační látky v para ořeších dávají vědecké studie do souvislosti se schopností zpomalit růst nádorových buněk – lze je zařadit mezi preventivní prostředky rakovinných onemocnění prsu, plic a prostaty.

Další pozitiva para ořechů jsou například:

  • hořčík je prospěšný pro svaly (i srdce), nervovou soustavu a zastává i některé metabolické funkce
  • fosfor je důležitý pro kosti a zuby
  • měď pozitivně ovlivňuje činnost štítné žlázy a ochraňuje tkáně
  • vitamín E prospívá zralé pleti
  • doporučené množství para ořechů podporuje růst vlasů a ovlivňuje kvalitu nehtů
  • draslík potřebují všechny buňky, tkáně a orgány ke svému správnému fungování
  • para ořechy obsahují bílkoviny složené z 18-ti aminokyselin, které jsou základem výživy každého člověka a obzvlášť důležité jsou pro sportovce
  • selen může být nápomocný i při bolestech kloubů

Existují nějaká rizika?

Odborníci upozorňují především na to, že s konzumací para ořechů to netřeba přehánět. Ideální je, pokud denně zkonzumujete hrst různých oříšků, kde se bude nacházet i několik para ořechů. Rizikovým se může stát především selen. V krátkodobém horizontu může doporučené dávkování (65 mikrogramů) zvýšit, ale nad 900 mikrogramů se stává toxickým. Ve velkých dávkách způsobuje zažívací problémy, lámání nehtů, vypadávání vlasů, nervozitu či deprese. Takže na to pozor.

A co vy? Taky milujete para ořechy? Napište nám o tom do komentářů.

Co si dále o para ořeších přečíst?

VIDEO: Ořechy: výhody, nevýhody

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Para ořechy neboli brazilské ořechy a zdraví – zdravá mňamka”

    1. Anna napsal:

      Už jen to, že v medailonku autorky je, že píše o ženských tématech a píše o problémech, které trápí NĚŽNĚJŠÍ ČÁST POPULACE, bych si u vás nikdy nic nekoupila.
      Jsme v 21. století, tak přestaňte stereotypizovat. Je to ostuda pro celou vaší značku.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva