Sponzorováno

Paleo strava a zdraví – jaká pozitiva má návrat do doby kamenné? 4.78/5 (9)

Paleo strava a zdravíVe výživě je dnes možné nalézt opravdu mnoho trendů. Jedním z nich je i tzv. paleo nebo také paleolitická strava. Můžete o ní zaslechnout v rozhovoru s přáteli, bývá doporučována známými osobnostmi či jí jsou přičítány mnohé pozitivní vlivy na lidské zdraví a na celkovou životní spokojenost. Pokud nevíte, co si pod tímto pojmem konkrétně představit, pokusíme se vám nastínit alespoň její hlavní myšlenky.

Co je podstatou paleo stravování?

Základní touhou je se skladbou našeho jídelníčku co nejvíce přiblížit našim předkům – konkrétně tedy těm žijícím v období paleolitu. Tehdy byl základním zdrojem obživy samozřejmě lov a sběr rostlin (zrn, kořínků, plodů). Argumentem, proč uvažovat o tomto návratu v čase, je přesvědčení, že metabolismus člověka není ve skutečnosti adaptován k trávení průmyslově zpracovaných potravin, ale je uzpůsoben pouze ke zpracování toho, co můžeme získat z přírody – nikoliv úmyslně vyrobit, vypěstovat či dále upravit.

Snahou je i omezení sacharidů ve stravě a zvýšení příjmu zdravých tuků. Záleží pak již na každém individuálně, jak konkrétně toto stravování pojme. Někdo může odmítnout např. i ovoce vypěstované a následně dovezené z jiných částí světa.

TIP: Znáte dělenou stravu?

Jak vypadá jídelníček?

Základem je u konzumovaných potravin znát jejich původ. Paleo strava neobsahuje lepek, který je součástí veškeré obilné mouky. Hlavní proměnou tak může být vynechání veškerých obilovin, pečiva a příloh, které obvykle konzumujeme denně. Hlavní složkou stravování je zejména libové maso, ryby, vejce, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka a zdravé oleje (olivový, lněný, kokosový). Doporučovány bývají též bylinky a koření. Naopak z jídelníčku jsou vyřazeny průmyslově zpracované potraviny, mléko a veškeré mléčné výrobky, brambory, luštěniny, cukr a alkohol.

Sponzorováno

Jaký je přínos paleo stravování pro zdraví?

Lidé v paleolitu netrpěli mnohými z dnešních velmi častých civilizačních chorob (diabetes, vysoký krevní tlak, obezita), ty lidstvo postihly až mnohem později, což může mít spojitost právě s rozvojem zemědělství a průmyslu.

Pozitivní vliv této stravy lze přičítat více faktorům. U někoho může dojít ke zmírnění zdravotních obtíží po vynechání lepku z jídelníčku. Taktéž omezení sacharidů má většinou pozitivní efekt. Celkově je možné pozorovat zvýšení výkonnosti, snížení hmotnosti, zlepšení stavu pokožky, vymizení chuti na sladké a snížení únavy.

Součástí paleo stravy je však také pravidelný pohyb inspirovaný aktivitami našich předků – lovem, chůzí, během. Trénink je tak obvykle zaměřen na zlepšení celkové kondice, rozvoj rychlosti, síly a pružnosti.

Přestože se vám může zdát, že ze stravy vyřadíte velmi mnoho běžně konzumovaných potravin, paleo recepty jsou opravdu pestré, esteticky lákavé a máte na výběr nespočet variací. Maso můžete upravit rozmanitými způsoby, k němu lze přidat různé zeleninové přílohy. Je možné připravit polévky, omáčky i dezerty. Pokud byste chtěli nalézt inspiraci, mnoho receptů je k dispozici na stránkách paleorecepty.cz.

Existují rizika paleo stravování?

Diskutovaným možným problémem skladby jídelníčku při paleolitickém stravování je minimální množství sacharidů, a tedy výrazné snížení přijímané energie. Pokud se již rozhodnete změnit své stravovací návyky, učiňte to postupně. Omezujte nejprve jednotlivé potraviny, které plánujete do budoucna zcela vynechat. Při nárazové výrazné změně by vaše tělo mohlo reagovat velmi nepříjemně a necítili byste se pak nejlépe. Dejte si tedy na změnu čas a poslouchejte své pocity. Jistě nejste na dobré cestě, pokud se cítíte nervózní, jste unaveni a bez energie.

Co si ještě o paleo přečíst?

VIDEO: Můj život s paleem a zdravotní komplikace

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva