Obsah článku
- Kumquat (česky kumkvát) je citrusové ovoce, které vypadá jako pomeranč, ale je oválného tvaru a je mnohem menší.
- Lidé poprvé pěstovali kumkvátové stromy, také známé jako fortunella, v Číně v 17. století.
- Název "kumquat" kombinuje čínská slova "gam", což znamená zlato, a "gwat", což je další slovo pro mandarinky.
- Mají vysoký obsah vitamínu C (každý plod asi 8 mg) a nějaký ten vitamin A (každý plod asi 3 mcg). Slupka je plná vlákniny a antioxidantů (látek, které mohou chránit vaše buňky). Kumquaty neobsahují cholesterol a mají nízký obsah tuku a sodíku.
- Z ovoce se vyrábí různé druhy likérů a šťáv.
V čínštině znamená kumquat „zlatý pomeranč“ či „zlatá mandarinka„.
Původně se pěstoval v Číně. Nyní se pěstuje také v několika dalších zemích, včetně teplejších oblastí Spojených států, jako jsou Florida a Kalifornie. Na rozdíl od jiných citrusových plodů je slupka kumquatu sladká a jedlá. Dužina tohoto ovoce je pak příjemně šťavnatá a mírně kyselá.
Tento článek se zabývá výživovými a zdravotními přínosy kumquatů a také tipy na jejich konzumaci. Čtěte dále, pokud vás nutriční a zdravotní informace okolo kumkvátů zajímají.
Kumkvát je nutričně bohaté citrusové ovoce
Pokud se podíváte na nutriční hodnoty kumkvátů, zaujmou vás hlavně tím, že jsou bohatou zásobárnou vitamínu C a vlákniny. Ve skutečnosti z nich získáte více vlákniny, než z většiny podobných plodů.
100 gramů (asi 5 celých kumquatů) obsahuje:
- Kalorie: 71
- Sacharidy: 16 gramů
- Protein: 2 gramy
- Tuk: 1 gram
- Vláknina: 6,5 g
- Vitamin A: 6% DDD (doporučená denní dávka)
- Vitamin C: 73% DDD
- Vápník: 6% DDD
- Mangan: 7% DDD
Kumquaty v sobě také obsahují menší množství několika vitamínů B, vitamínu E, železa, hořčíku, draslíku, mědi a zinku. Jedlá semena a slupka kumquátů nám také mohou poskytnou malé množství tuků omega-3.
Stejně jako u jiných čerstvých plodů, jsou i kumkváty velmi hydratační. Asi 80% jejich hmotnosti je voda.
Vysoký obsah vody a vlákniny v kumkvátech z nich dělá jídlo, které vás moc pěkně zasytí. Přesto je jejich obsah kalorií relativně nízký. To z nich dělá skvělé ovoce na svačinu (zejména, když si potrpíte na svoji váhu).
Kumkváty se mohou pyšnit vysokým obsahem antioxidantů a dalších rostlinných sloučenin
Kumkváty jsou bohaté na různé rostlinné sloučeniny, včetně flavonoidů, fytosterolů a éterických olejů.
V jedlé slupce kumkvátů je vyšší množství flavonoidů než v buničině uvnitř. Některé z flavonoidů tohoto ovoce mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Ty mohou pomoci chránit před srdečními chorobami a rakovinou (zdroj zde).
Fytosteroly v kumquatech mají chemickou strukturu podobnou cholesterolu, což znamená, že mohou pomoci blokovat absorpci cholesterolu v těle. To ve finále může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi (zdroj zde). Esenciální oleje v kumkvátech zanechávají specifickou vůni na vašich rukou a ve vzduchu kolem vás. Nejvýznamnějším z nich je limonen, který má antioxidační účinky ve vašem těle.
Při konzumaci čerstvých kumkvátů tak do sebe dostáváte různé flavonoidy, fytosteroly a éterické oleje – ty spolu interagují a mají synergické příznivé účinky.
Kumkváty podporují zdravé imunitní funkce
V lidové medicíně v některých asijských zemích byly kumkváty používány k léčbě nachlazení, kašle a zánětu dýchacích cest. Moderní věda ukazuje, že v kumkvátech opravdu existují určité sloučeniny, které podporují váš imunitní systém.
Toto ovoce je super zdrojem vitamínu C, který, jak známo, podporuje naši imunitu. Kromě toho i některé další rostlinné sloučeniny v kumkvátech mohou také pomoci posílit váš imunitní systém.
Studie na zvířatech a zkumavkách naznačují, že rostlinné sloučeniny v kumkvátech mohou pomoci aktivovat imunitní buňky zvané NK buňky (což je zkratka z „natural killer“, v překladu tedy něco jako „přirozený zabíječ“ bakterií a jiných neřádů v těle). Tyto NK buňky vás pomáhají bránit před infekcemi. Bylo také prokázáno, že ničí nádorové buňky (zdroj zde).
Jednou ze sloučenin v kumkvátech, která pomáhá stimulovat NK buňky, je karotenoid zvaný beta-kryptoxanthin. Jedna analýza vzala data ze sedmi velkých observačních studií a zjistila, že lidé s nejvyšším příjmem beta-kryptoxanthinu měli o 24% nižší riziko rakoviny plic. Výzkum však nebyl schopen prokázat příčinu.
Sponzorováno
Může pomoci v boji proti obezitě a souvisejícím poruchám
Rostlinné sloučeniny v kumkvátech mohou dokonce pomoci v boji proti obezitě a souvisejícím onemocněním, včetně srdečních chorob a diabetu 2. typu.
Vědci to zkoušeli na myších s pomocí extraktu z kumkvátových slupek. Tento extrakt je zvláště bohatý na flavonoidy neocriocitin a poncirin. V jedné studii myši s normální hmotností krmené krmením s vysokým obsahem tuků po dobu osmi týdnů nabraly výrazně větší hmotnost než myši, kterým byla podáváno krmení s vysokým obsahem tuku plus extrakt z kumkvátových slupek nebo nízkotučné krmení. Všechny skupiny spotřebovaly přibližně stejné množství kalorií. Extrakt z kumkvátů také pomohl snížit hladinu cukru v krvi nalačno, celkový cholesterol, LDL cholesterol a triglyceridy.
Další analýza ukázala, že extrakt z kumkvátu pomohl minimalizovat růst velikosti tukových buněk. Předchozí výzkum naznačuje, že flavonoid poncirin může hrát roli v této regulaci tukových buněk.
Je zapotřebí dalšího výzkumu, a také je potřeba udělat výzkum u lidí.
Přínosy pro pokožku a oči
Kombinace antioxidantů a vitamínů v kumkvátech je činí ideálními pro ochranu pokožky před rakovinnými účinky slunce a negativních účinků volných radikálů, které způsobují vrásky, stařecké skvrny a drsnou, nezdravou pokožku. Kumquaty, stejně jako mnoho citrusových plodů, mohou mít velký vliv na vzhled vaší pokožky díky vysokým hladinám vitamínu C.
Kumkváty jsou také bohatým zdrojem vitaminu A a beta-karotenu, které jsou úzce spojeny se zdravím zraku. Beta-karoten působí jako antioxidant ke snížení oxidativního stresu v makulárních buňkách, čímž omezuje degeneraci makuly a omezuje rozvoj katarakty.
Jak kumkváty jíst?
Kumkváty se nejlépe jí celé – neloupané. Jejich sladká chuť pochází ze slupky, zatímco jejich šťáva je kyselá. A když tyto chutě zkombinujete, je to super.
Jedinou výhradou je, že pokud jste alergičtí na kůru běžných citrusových plodů, možná budete i na slupku z kumkvátů. To musíte vyzkoušet. Je to hodně individuální. Kumkváty můžete samozřejmě oloupat. Ale mnoho lidí doporučuje, aby se do úst vložilo celé ovoce, pak pěkně zkombinujete sladkou a mírně kyselou chuť. A výsledek fakt stojí za to.
Může také pomoci jemně promnout ovoce mezi prsty před jídlem. To pomáhá uvolňovat éterické oleje ve slupce a mísí chutě sladké slupky a kyselé chutě dužiny. A nezapomeňte kumkváty dobře požvýkat. Čím déle je budete žvýkat, tím sladší je chuť.
Pokud chcete slupku před jídlem zjemnit, můžete ovoce ponořit do vroucí vody asi na 20 sekund a poté je opláchnout studenou vodou. To však nebývá nutné. A pokud jde o kumkvátová semínka, můžete je buď sníst (i když jsou trochu hořká), vyplivnout je nebo je vybrat, pokud ovoce nakrájíte.
Pár tipů pro nákup a používání kumkvátů
Kumkváty můžete u nás koupit v supermarketech, pak v obchodech pro gurmány a asijských obchodech s potravinami. Pokud se zrovna nacházíte ve státě, kde se ovoce pěstuje, můžete je také najít na farmářských trzích.
Nejběžnější odrůdou prodávanou třeba ve Spojených státech je Nagami, která má oválný tvar. Odrůda Meiwa je také oblíbená a je kulatá a trochu sladší.
Rozhodně zkuste najít organické kumkváty, protože obvykle sníte i jejich slupku. Pokud organicky vypěstované ovoce není k dispozici, před jídlem je dobře umyjte, protože mohou obsahovat rezidua pesticidů.
Při výběru kumkvátů je jemně stiskněte, abyste našli ty, které jsou baculaté a pevné. Hledejte ovoce oranžové barvy, nikoli zelené (což by mohlo znamenat, že jsou nezralé). Obloukem obejděte všechny s měkkými s částmi nebo vybledlou slupkou. Ty nebudou nic moc.
Jakmile je dostanete domů, je ideální je hned sníst. Vydrží v pohodě několik dní a v chladničce i 2 týdny. Pokud máte kumkváty, které nemůžete sníst, udělejte z nich třeba pyré a uložte je do mrazničky.
Co s kumkváty dělat?
Kromě toho, že jsou super pro přímou konzumaci, můžete je použít i takto:
- Chutney, marinády a omáčky na maso, kuře nebo ryby
- Marmelády, džemy a želé
- Plátky do salátu (ovocné saláty nebo saláty s listovou zeleninou)
- Na pečené dezerty, cheesecake a podobně
- Kandované
- Obloha
- Udělejte z nich plátky a dejte do vroucí vody na čaj
Můžete si také koupit už hotové džemy, želé, omáčky a sušené plátky kumquatu.
Tak co? Dáte si je?
Kumkváty mají mnohem více co nabídnout, než jen jejich zajímavé a trošku úsměvné jméno.
Jednou z nejneobvyklejších věcí tohoto ovoce je, že budete jíst jejich slupku, která je sladkou částí ovoce. Na to nejsme v naší zemi úplně zvyklí, proto je to pro nás zajímavé.
Sponzorováno
Pokud jste ještě kumkváty nezkoušeli, zkuste si je někde koupit. Mohly by se stát jedním z vašich oblíbených plodů.
Co si dále přečíst o exotických plodech?
- Tamarind – exotické ovoce pro zdraví i hubnutí
- Lokvát neboli mišpule japonská – jaké jsou její účinky a přínosy pro zdraví?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články