Obsah článku
Zpracovávat něco lehce stravitelného, zdraví prospěšného, tělu blahodárného, tak to váš žaludek vždy ocení. A když i tato potravina chutí lahodí i vašemu jazyku, úplná radost! A že o čem mluvím? Tyto superlativy patří jedné z nejoblíbenějších obilovin, klasice, tradiční potravě našich předků – ovsu.
Oves v minulosti
Oves je nejmladší ze všech obilovin, až v raném středověku objevili jeho přednosti. Římský spisovatel Plinius již v 1. století n.l. zaznamenal, že germánské kmeny se živí ovesnou kaší. Germánští válečníci nazývali ovesnou kaši pokrmem bohů a vařívaly si ji před bojovým tažením. Dodalo jim to množství energie. Staří Římané zase s oblibou máčeli oves ve víně, které pak pili vojáci před bojem, zatímco oves dávali koním (mezi námi: zajímavý způsob jak šetřit nervy koní na bojišti …). Skotové vyráběli z ovsa whisky, pekli z něj chléb a jedli každé ráno porci kaše (porridge) a to vestoje, aby se toto požehnané jídlo rozložilo po celém těle.
Naši předkové používali oves jako léčivo. Nejen zrno, ale i slámu. Hlavně na záněty kůže a ekzémy. A existovalo rčení „Kdo pije čaj z ovsa, dělá vždycky hopsá …“. Není znám přesný důvod přísloví, ale je jedno vysvětlení. Zápar z ovesných vloček („čaj“) se používá, když máte problém se zácpou :-).
Ale ne, určitě ne pro tuto vlastnost platilo dané přísloví. Tradičně totiž vývar z rozvařených zrn ovsa blahodárně působil na nervovou soustavu, hlavně když byl člověk unavený a vyčerpaný.
Oves má kvalitu pod slupkou
Jako každá obilovina, i oves má specifické vlastnosti, které podporují a upevňují naše zdraví:
- Lecitin, který ovesné vločky obsahují, je důležitý pro výživu nervů
- Je bohatým zdrojem vlákniny, díky čemuž pomáhá předcházet zácpě a udržuje správnou činnost tlustého střeva
- Vysoký obsah vitamínů skupiny B je důležitý pro nervový systém
- Je velmi bohatý na fosfor, hořčík a železo; vysoký je i podíl zinku, který má nezastupitelnou roli v našem metabolismu
- Vysoká energetická a nutriční hodnota vyplývá z vysokého podílu kvalitních bílkovin, které se svým složením velmi přibližují ideálnímu proteinu
- Obsah tuku v zrnu ovsa je 2-4 násobný oproti ostatním obilovinám. Největší jeho koncentrace je v klíčku. Některé z odrůd mají více než 10% tuku a jeho kvalita je vynikající. Největší podíl tvoří nenasycené mastné kyseliny.
- Obsahuje složité cukry které se plynule rozkládají v těle podle potřeby organismu, čímž dodávají sílu na delší dobu a nezatěžují slinivku břišní a jiné orgány
- Betaglukan obsažený v ovesných otrubách pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol
- Sliz v ovsu mastí a změkčuje vnitřek trávicího traktu, což pomáhá při zánětech sliznice žaludku a střev
- Díky své obrovské nutriční hodnotě a lehké stravitelnosti představuje oves v lidské stravě jednu z hlavních potravin.
Oves a přínos pro naše zdraví
Zmírňuje riziko vzniku srdečních chorob
Lidoví léčitelé dodnes doporučují oves nejen jako jídlo, ale i jako lék. Pomáhá při nemocech nervové soustavy a trávicích potížích, zmírňuje riziko vzniku srdečních chorob a infarktu, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy, posiluje organismus při vyčerpání a únavě. Zevně pomáhá při léčbě kožních ekzémů.
Pomoc při trávení
Oves poskytuje účinnou pomoc při trávení. Glukany (látky které obsahuje oves) působí jako ochranná vrstva na sliznici žaludku a střev. Ovesná polévka váže na sebe agresivní žaludeční kyseliny, které způsobují pálení žáhy a zklidňuje celý trávicí trakt. Kdo konzumuje častěji tuto obilovinu, má chráněné střevo před infekcemi.
Sponzorováno
Stabilizuje krevní cukr
Mezi další klady ovsa patří, že stabilizuje krevní cukr. Oves je bohatý na uhlohydráty, které se pomalu vstřebávají a tak dochází k postupnému uvolňování energie. Cukr v krvi stoupá pomalu a plošně, jeho hladina tak zůstává vyrovnaná. V malém množství obsahuje oves i fruktózu, která na proniknutí do buněk (na rozdíl od glukózy) nepotřebuje inzulin a má tak schopnost plnohodnotně nahrazovat glukózu v metabolických procesech. Proto se oves doporučuje zejména diabetikům.
Snižuje cholesterol
Pravidelná konzumace ovsa snižuje cholesterol. Doporučuje se denně jíst 40 – 50 g ovesných otrub, nebo 80 – 100g ovesných vloček. Tak lze dosáhnout citelný pokles hladiny „špatného“ LDL cholesterolu. Výluh z ovesných zrn podporuje činnost ledvin, odstraňuje nespavost, je dobrým prostředkem i proti tzv. rovnosti obezitě. Zajímavostí je, že tento výluh dobře působí proti průjmu. (Ale zápar z vloček působí přesně opačně, takže tady pozor! :-)
TIP: Vláknina je nezbytná součást detoxikace
Na krásné vlasy i nehty
V ovsu je vše, co potřebují vlasy, kůže a nehty.
Zajímavost: Co je nahý oves?
U nás se používá a je nejrozšířenější oves setý. Existuje však i nahý oves a na rozdíl od toho setého, plevnatého, se nemusí loupat a má lepší senzorické vlastnosti zrna a vloček. Nevýhodou je ale citlivost na poškození klíčku, po čem může dojít ke žloutnutí a k hořknutí tuků. Rozdíl v chemickém složení nahého a plevnatého ovsa je ovlivněn především plevami, ale nutriční hodnota oloupaných obilek plevnatého ovsa je podobná nahému ovsu. Dá se koupit hlavně v bio-obchodech a obchodech se zdravou výživou. Je vhodný pro přípravu kaší, do salátů, pomazánek, směsí na zapékání, ale i na klíčení … Příprava je rychlá a chuť výborná.
Oves a recepty pro zdraví
Oves je vhodné kombinovat s luštěninami, protože proteiny těchto dvou druhů potravy se dobře doplňují. Oves je chudá na aminokyseliny lysin a threonin, zatímco methioninu
má nadbytek. U luštěnin je to přesně naopak. Oves a luštěniny zkombinovány v jídle tak dávají kompletní proteiny, například karbanátky z ovsa nebo kaše ze zrn ovsa s tofu a naklíčenými mungo fazolemi. Dvě PL ovesných vloček nasypat do 1l vody, vařit 5 minut a scedit – pije se během celého dne, může se osladit medem. Takový nápoj je zvláště vhodný při nervozitě, psychické vyčerpanosti, nespavosti a depresi. Zalít půl litrem vroucí vody 2PL vloček a přikryté nechat vychladnout. Slijeme jen ten zápar a postupně vypijeme v krátké době. Děti milují karbanátky z ovsa (jen o tom nevědí, pro ně je to masíčko). Vločky cca 200gr dejte krátce uvařit v zeleninovém vývaru, aby vznikla hustá masa. Po 10 minutách smícháme s nastrouhanou mrkví, celerem, pšeničnými klíčky a osmaženou cibulkou. Přidáme 2-3 stroužky česneku, solčanky, majoránku a trochu drceného kmínu. Aby se nelepily na ruce, používáme při formování strouhanku. A pak už jen vysmažíme … Co k tomu, je na vás. TIP: Zkuste také banánové lívanečky Víte i vy nějaký recept z ovsa? Budeme rádi, když se s námi podělíte se zkušenostmi s touto „běžnou, ale zázračnou plodinou“, či s recepty z ovsa. Přejeme vám dobrou chuť a dobré zdraví s ovesnými produkty. Sponzorováno SponzorovánoOvesná voda nebo „polévka“
Nálev proti zácpě
Ovesné lívanečky
VIDEO: Buchty z ovesných vloček – zdravá snídaně
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé obiloviny a cereálie
Přečtěte si také naše další články