Sponzorováno

Ostružiny a zdraví – bojují proti rakovině prsu 4.95/5 (21)

I přesto, že jsou ostružiny sladké, obsahují jen málo kalorií...

I přesto, že jsou ostružiny sladké, obsahují jen málo kalorií…

Úžasné černé plody, tvarem podobné malinám vám poskytnou nezaměnitelný gurmánský zážitek, který se navíc snoubí i s významnými, zdraví prospěšnými účinky. Představují prevenci před rakovinou, pomáhají imunitě, úbytku tukových polštářků a zbaví vás i stresu. Řeč je o ostružinách. Fantastických plodech, které jsou známé již od dob antiky a dalším z dokonalých darů matky přírody. Ostružiny oplývají podmanivou chutí, díky které si přijdou na své všichni milovníci sladkého ovoce. Tyto plody rostou v různých končinách světa, ale daří se jim zejména v středomořské oblasti kde některé druhy dozrávají již v červnu. U nás si na ně však můžeme pochutnat jen koncem léta.

Dopřát by si ostružiny měly zejména dámy

Ostružiny obsahují látky, které pomáhají z letního ovoce nejúčinněji bojovat proti rakovině. A to zejména proti rakovině prsu a rakovině děložního čípku. Obsahují totiž vysoké množství polyfenolů, které blokují tvorbu krevních cév, díky čemuž zabraňují vyživování rakovinných buněk. A tak má pochutnávání si na nich i preventivní charakter.

Zmíněné druhy rakoviny totiž patří u žen mezi nejčastěji se vyskytující a proto je jakákoliv prevence před nimi vždy jen přínosem. Kromě toho mají ostružiny díky obsahu antioxidantů, které chrání před volnými radikály, i omlazující účinky!

Co zdravého ostružiny obsahují?

  • jsou zdrojem flavonoidů,
  • obsahují antioxidanty,
  • vitamíny B, K, E a C (obsahují ho více než například borůvky či rybíz)
  • minerály: železo, hořčík, draslík,
  • vlákninu,
  • karoteny,
  • kyselinu listovou,
  • éterické oleje,
  • salicyláty – pomáhají při zánětech a působí antisepticky,
  • lutein – chrání a zlepšují váš zrak.

Ostružiny a hubnutí

I přesto, že jsou ostružiny sladké, obsahují jen málo kalorií. Jeden šálek těchto chutných bobulek jejich obsahuje jen 62. Navíc je součástí jejich obsahu i vláknina, jejíž obsah dvojnásobně převyšuje jiné druhy bobulového ovoce. Ta zlepšuje trávení a odstraňuje z těla toxiny a nebezpečné látky. Díky jejímu obsahu dochází i ke regulaci cukru v krvi, v důsledku čehož pomáhají při hubnutí. Kromě toho působí také detoxikačně a díky obsahu minerálů pomáhají také krásnějšímu vzhledu vaší pleti, vlasů, ale i nehtů.

Sponzorováno

Jste ve stresu? Namísto tabletky si dejte ostružiny

Tyto nenápadné černé bobule i při zvýšené nervozitě, resp. při nadměrném stresu. Může za to vysoký obsah hořčíku (až 24 mg na 100 g), ukrytého v jejich útrobách. Pokud nemáte svůj den, nebo vás trápí přílišná psychická zátěž doma či v práci, zkuste si místo tabletky dopřát pár kousků tohoto ovoce a vaše nálada by se měla zlepšit.

Kdy ještě mohou ostružiny pomoci?

  • podporují správnou funkci svalů
  • pomáhají zdraví zubů
  • pomáhají po chemoterapii a ozařování
  • prospěšné při léčbě zánětu plic
  • při revmatismu
  • zmírňují nachlazení
  • při cévních chorobách, hemoroidech
  • snižují cholesterol
  • vhodné při průjmu
  • pomáhají i při kašli, přetížených hlasivkách

Ostružiny jsou super při nachlazení

Čerstvé ovoce nebo čerstvou lisovanou šťávu můžeme použít jako podpůrnou léčbu nachlazení, při vysokých teplotách a dokonce i při zvětšené štítné žláze. V lidovém léčitelství se obzvláště cenily listy, které je vhodné sbírat před rozkvětem keřů. Sušené listy dodnes využívá farmakologie jako složku čajů na podporu léčby močových a žlučových cest, cukrovky i proti průjmu. Z ostružin se vyrábějí i výborné džusy, mošty, sirupy, džemy a výborné ostružinové víno. Extrakt z listů ostružin se přidává do kofolových nápojů.

Zdravý ostružinový čaj

Připravit ostružinový čaj je velmi jednoduché. Potřebujeme 1 velký šálek horké vody, do které nasypeme 1 lžíci nařezaných sušených listů. Necháme 10 minut louhovat a scedíme. Čaj jako prevenci před nemocemi stačí pít 1-2x denně, při potížích ho můžeme užívat až 3x denně. Na vylepšení chuti ho osladíme medem nebo bylinným sirupem. Listy se také přidávají do koupelových směsí k léčbě kožních chorob.

Odkud vlastně ostružiny pochází?

Nikdo neví, odkud ostružiník pochází. Z Asie, či spíše ze Severní Ameriky? Každopádně, naštěstí roste i v našich lesích, ve střední Evropě, ačkoliv zde dozrává poněkud později než v středomořské oblasti, až na konci léta.

Šťáva z ostružin, ale také z jejich listů, je dobrá jako sirup proti kašli a chřipce. Stačí ji ohřát a kloktat si jí hrdlo, případně si z ní pomalu upíjet. Pomůže stejně i přetíženým hlasivkám. Zmínili jsme chlupaté lístky. Jsou stejně zdravé, díky jejich obsahu éterických olejů a třísloviny. Pokud si z nich uvaříte čaj, máte hotový lék na zanícenou sliznici dutiny ústní a hrtanu.

A co vy? Také milujete ostružiny? Napište mi do komentářů pod článkem.

Co si dále přečíst o ostružinách?

VIDEO: Ostružiny a jiné bobuloviny

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva